Jste zde

Skleněnky: Zavzpomínejte na retro hračku, která byla vzácnou podpultovkou!

skleněnky v detailu Zdroj: Shutterstock
Pokud byste se dnešních dětí zeptali na to, k čemu sloužily dávno zapomenuté skleněnky, pravděpodobně se na vás budou koukat jako na blázna. Třpyt a lesk barevných kuliček je ale nepochybně zaujme stejně jako dítka kdysi.

21. 10. 2024

Dříve narození se se skleněnkami poprvé setkali především v raném dětství a mládí. Ale nepředbíhejme! Jejich pytlíčky byly nejprve plné kuliček z docela jiného materiálu. Předchůdcem skleněnek totiž byly hliněnky.

Děti vyzbrojené hliněnými kuličkami vyrážely ven s partou kamarádů a hledali ideální místo pro společenskou hru. Stačilo jim vyhloubit malý důlek, vysypat pytlík „hliněnek“ protáhnout zápěstí a zábavu měli na dlouhé hodiny postaráno.

shutterstock_1874204812.jpg

skleněnky v pytlíku
Zdroj: 
Shutterstock
Skleněnky byly následovnicemi hliněnek.

Nudit vás pravidly kuličkových her, mezi které patřila třeba Koulená, Na banku, Kuličkiáda, Strefovačka, Každý do svých, Vytloukaná, Ťukaná nebo Stovka, vás v tomhle článku nebudeme. Výčet zmíněných her, ale i jejich pravidla totiž najdete třeba v Encyklopedii her z roku 1988, kterou sepsal sběratel her Miloš Zapletal.

Hliněnky ale v souvislosti se skleněnkami přesto musíme zmínit. Malé kuličky, jak už ostatně jejich název napovídá, totiž neměly dlouhou životnost. Na pomyslný „druhý břeh“ je děti poslaly ve chvíli, kdy na ně omylem šláply anebo celý pytlík zapomněly venku na dešti. Jakmile se pro svůj poklad vrátily, zjistily, že jim vlastně zbyl už jenom pytlík, jehož obsahem byla blátivá hmota. 

Přečtěte si také: Divoké „devadesátky“: Tamagoči pomáhalo drogově závislým i manažerům. Odborníci k němu byli skeptičtí

Se strojovou výrobou skleněnek přišel Dán

Hliněnky tak časem nahradily skleněnky – skleněné kouličky různých průměrů a barev, které měly přece jen o dost delší životnost. Strojová výroba skleněných kuliček začala roku 1902 ve Spojených státech. Zde se o ni zasloužil jistý Martin Frederik Christensen, původem Dán, který ale roku 1867 z Dánska emigroval. 24. října 1905 si nechal patentovat první stroj na formování skleněných kuliček přímo z taveného skla.

shutterstock_1049757605.jpg

hra se skleněnkami
Zdroj: 
Shutterstock
Äč se to možná nezdá, se skleněnkami se dali hrát desítky variant her.

Kuličky vyráběl až do roku 1917, kdy musela jeho výroba pro nedostatek zemního plynu skončit. Jeho um ovšem okoukali jiní, a tak se skleněné kuličky postupně dostaly do různých částí světa. A Československo samozřejmě nebylo výjimkou. Zde si děti se skleněnými kuličkami začaly cvrnkat zhruba ve druhé polovině 20. století.

Mohlo by vás zajímat: Legendární céčka: Původně měla zdobit oblečení a fungovat jako bytový doplněk. To nevyšlo

Skleněnky, které znamenaly svět

Obliba skleněnek byla neuvěřitelná. Sehnat je ale nebylo tak jednoduché. Šlo totiž o podpultovku a nedostatkové zboží. Přesto se k nim rodiče dětí vždycky nějakým záhadným způsobem dostali. Děti si mezi sebou skleničky vyměňovaly, ale taky o ně soutěžily. Zatímco pro některé byly skleněné kuličky obyčejným herním artiklem, pro jiné znamenaly opravdové bohatství.

Vzpomeňte si třeba na jednu kapitolu v knížce pro děti Honzíkova cesta, kde spisovatel Bohumil Říha hru s kuličkami velmi poutavě popsal. V hlavě malých čtenářů jistě zůstala zejména vzpomínka na vzácnou skleněnku, po které toužily všechny děti z okolí. A kdo ví, třeba se časem znovu staneme svědky toho, že bude pro někoho jedna skleněnka znamenat celý svět…

Zdroje:

  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Kuli%C4%8Dky
  • https://originalni-darky.online/co-vzniklo-driv-golf-nebo-sklenene-kulicky-sklenenky/
  • https://ginzel.cz/historie-sklenenych-kulicek/
  • https://www.kratomit.cz/blog/kde-a-jak-vznikly-sklenenky/
  • https://www.abicko.cz/clanek/strojky-casu/23226/strojky-casu-kulicky.html