Jste zde

Jak navrhnout a zabydlet předsíň, aby v ní bylo fajn. Poradí bytová designérka

vstupní předsíň Zdroj: Shutterstock
Předsíň, vstupní hala, zádveří, to všechno jsou místnosti, kterými vstupujeme do našeho „světa“, tedy domů. Je to první místo, které spatří všichni ti, co nás navštěvují.

19. 7. 2023

Je to místo, kde zapomínáme na vše, co je venku nebo v zaměstnání, odlehčujeme se od svých svršků a vstupujeme do klidu a svého zázemí. Předsíň by tedy měla být i místem, které nás vlídně přivítá a uvede do prostoru, který nás čeká uvnitř.

Spousta z nás má dokonce i zvyk si po příchodu domů umýt ruce a až poté teprve vstoupit do dalších místností. Koupelna tedy velmi často bývá těsně u předsíně. Jakoby člověk opravdu smyl vše, co je venku, než vstoupí domů.

shutterstock_1875797611.jpg

minimalistické zádveří
Zdroj: 
Shutterstock
Styl předsíně nebo zádveří obvykle předznamenává, jak bude vypadat zbytek interiéru.

I styl této místnosti by měl být jakousi předzvěstí toho, jak bude mít majitel zařízen zbytek obydlí. Pokud nás v předsíni vítá moderní vestavěná skříň a minimum dekorací, můžeme očekávat minimalistický či moderně zařízený interiér i uvnitř.

Každopádně,  i když v panelových domech těžko můžeme mluvit o hale nebo chodbě, i malá předsíňka může mít svůj styl a pořádek. 

Základem je dostatek úložného prostoru

Určitě by bylo dobré mít zde dost úložného prostoru pro obuv, a to i sezónní. Setkala jsem se s tím, že majitelka malého bytu zmenšila předsíň na úkor koupelny a boty zvenku dávala do vestavěné skříně, kterou měla v obývacím pokoji!

To je typický příklad toho, kdy by měl člověk opravdu už dopředu prodiskutovat své nápady s odborníkem. Když si uvědomím, do čeho všeho může člověk na ulici šlapat, nedovedu si dost dobře představit, že bych tyto boty dávala do skříně, kde mám zbytek oblečení. Nebo si každý den boty musela mýt.

shutterstock_2192377797.jpg

jednoduchá předsíň
Zdroj: 
Shutterstock
Pěkná, ale nepříliš funkční - předsíň by měla vždy obsahovat dostatek úložného prostoru.

Zkrátka předsíň je velmi důležitá pro úložné prostory a i když je malá, určitě ji využijte pokud možno co nejvíce právě k ukládání věcí, které nechcete mít v bytě. Dbala bych však na minimum otevřených polic, jelikož člověka svádí vše po příchodu domů ze sebe shodit a pak se tato místnost skládá skladištěm pohozených bot, vrstev kabátů a nemluvím o nelibém zápachu, který dovedou takové válející se botky v malé místnosti udělat.

Dalším důležitým bodem je dostatečné osvětlení. Platí to především pro předsíně v bytech, ale i rodinné domy mají tyto místnosti často nedostatečně osvětlené.

Čím více světla, tím lépe

Vzhledem k tomu, že zde bývá i zrcadlo, kde se člověk naposledy vidí, než odchází z domova, doporučovala bych plné a co nejvíce přirozené osvětlení. Ideálně přímo nad zrcadlem. Osvětlení blízko nebo součástí skříně a jedno centrální osvětlení.

Pro dekoraci můžete použít i nepřímé osvětlení v podobě nástěnných lampiček. To pro snadnější orientaci v bytě, když například máte hosty nebo pro vytvoření atmosféry.

V případě velkorysejšího prostoru můžete mít v předsíni další doplňky, jako jsou stojany na deštníky, obrazy, případně malé plastiky, květiny atd.

shutterstock_1880184364.jpg

prosvětlená předsíň
Zdroj: 
Shutterstock
Dostatek světla. To je základ předsíně, ve které se budete cítit dobře.

V předsíni by také neměla chybět polička, šuplík nebo nějaký úložný prostor na klíče, peněženky a vše co „odhazujete“ automaticky z rukou, když přicházíte domů. Máte tak jistotu, že ráno nebudete hekticky pobíhat po bytě, kde že jste nechali klíče od auta nebo mobil. Zároveň se zde dají odkládat klíče od chalup, chat, rodičů a příbuzných. Máte tak vše při ruce.

Co se týká podlahové krytiny, zde se fantazii meze nekladou. Nemusíte už dnes pokládat pouze dlažbu, praktická je i dřevěná nebo plovoucí podlaha, která odolá i botám od sněhu či bláta. Vše, co se dá pohodlně vytřít, má v předsíni své místo. Takže snad jen koberec není ideální. Opět se dostáváme do problému s tím, co si domů přinášíme na botách, a to vše se v koberci drží.

Rady a tipy:

Na co tedy nejvíce myslet při zařizování předsíně?

  • Dostatek úložných prostor. Speciálně, pokud máte malou předsíňku, věnujte celý prostor vestavěným botníkům a skříním. Nebudete litovat.
  • Pokládejte pouze tu podlahovou krytinu, kterou můžete vytřít. V kobercích se pak drží nebezpečné bakterie. Nemluvím ani o nutném častějším čištění a praní koberců.   
  • Důležitý je dostatek osvětlení. Předsíně bývají většinou tmavé místnosti, osvětlete zvlášť klidně i zrcadlo
  • Pokud prostor dovolí, i předsíň může být ozvláštněna dekoracemi nebo obrázky, samozřejmě v míře
  • Pokud je místnost malá nepoužívejte k výmalbě tmavé odstíny barev nebo tmavou podlahu. To vše ji ještě opticky zmenší a navíc ztmaví.

Feng šuej a vstupní prostor

A jak se na předsíň dívá Feng-šuej? Opět mám pro vás pár rad a zajímavostí: Feng-šuej považuje vstup za místnost, která určuje to, jak se nám daří, snad ze všeho nejvíce. Důležitá je její orientace podle světových stran vzhledem k pozici příjezdové cesty, čistota, vstupní dveře i talismani. Ti jsou vždy umístěni podle světové strany vchodu. Každý má vliv na něco jiného.

shutterstock_2269999619.jpg

předsíň podle feng shui
Zdroj: 
Shutterstock
Předsíň můžete vyladit i podle zásad feng shui.

Pokud máte rodinný dům, dbejte na to, aby příchozí cesta nebyla pokud možno rovná, ale mírně se klikatila. U domu by měly stát tzv. „dva strážci“, až už v podobě dvou nádob s květinou nebo stromkem, či dvou sošek, dvou kamenů atd. Pozor na ostré hrany budov a sloupy vysokého napětí. Není také dobré, když má dům hlavní vchod umístěn do ulice tvaru Y a T, u hřbitovů, vězení či naproti nemocnici.

Pro štěstí a peníze do domu používají ve Feng-šuej typické čínské mince na kliku nebo zrcátko Pa-kua zavěšené na okně. Obojí seženete ve specializovaných prodejnách.

Tolik ze zajímavostí z Feng-šuej. Každopádně, až už svůj příbytek podřizujete Feng-šuej nebo jen vašemu vkusu, učiňte ze vstupu místo, které vás vlídně přijme hned po otevření dveří nebo ještě lépe… už přede dveřmi.

Autorkou článku je Zuzana Schubertová, která se věnuje bytovému návrhářství a Feng-šuej.