18. 4. 2022
Rybenka (Lepisma) patří do rodu bezkřídlého hmyzu. Poznáte ji celkem snadno. Její mrštné a podlouhlé tělíčko je pokryto malými lesklými šupinkami. Protože miluje vlhko a teplo, nejčastěji se s ní setkáte v koupelnách nebo toaletách. Objevit se ale může prakticky kdekoliv.
Odborníci odhadují, že tihle malí hmyzáci dělají světu společnost už téměř 300 milionů let. Kromě vlhka a tepla milují taky škrob a cukry. Samičky mohou za ideálních podmínek naklást během života až sto vajíček. Jedinci se neustále svlékají a dožít se mohou úctyhodných osmi let.
Jak se rybenek zbavit jednou pro vždy?
V první řadě je potřeba udržovat místnost čistou a ideálně v ní snížit množství vlhkosti. K tomu dopomůže průvan nebo speciální odvlhčovač. Pravidelně tady větrejte, vytírejte podlahu do sucha a zaměřte se i na rohy místnosti, kde se rybenky ráda schovávají.
Úkryt mohou najít taky v poškozených tapetách, prasklinách, spárách a lištách. Proto je potřeba je důkladně vyplnit, například tmelem nebo silikonem. U spár a prasklin, které vyplnit nemůžete, je potřeba jejich pravidelné vysávání. To proto, aby v nich tihle malí záškodníci neměli možnost naklást vajíčka.
Pokud výše uvedený postup nepomůže, můžete pro rybenky připravit past v podobě rozpůlené a vydlabané brambory. Do okrajů brambory vyřezejte malé otvory. Půlku brambory poté obraťte a položte na papír či potravinovou fólii. Rybenky do ní vlezou a vy je pak můžete zlikvidovat.
Naše babičky se rybenkám bránily vytíráním podlahy octovou vodou nebo vodou, do které vymačkaly jeden celý citron. Stejně jako například moli i rybenky nesnáší štiplavé a aromatické vůně. Kromě citronu jim nevoní ani levandule. Proto rozmístěte po místnosti malé pytlíčky naplněné touhle voňavou bylinkou a vsaďte se, že nezvaní návštěvníci se vašemu příbytku vyhnou obloukem.
Použít můžete i kypřicí prášek, ze kterého umícháte směs s cukrem. Tu pak nasypejte na talířek a ten uložte na místo, které rybenky pravidelně navštěvují. Rybenky se přes noc vrhnou na sladký smrtící koktejl a uhynou. Kypřicí prášek totiž způsobí, že jejich tělo nabobtná a orgány „prdopeč“ prakticky rozežere podobně jako kyselina.
Když už jsme zmínili aromatické vůně, které rybenky nesnáší, musíme doplnit i trik s vanilkou. Zapomeňte ale na nejrůznější náhražky, vanilkové cukry, aromatické svíčky nebo vonné tyčinky. V boji s rybenkami je jediný úspěšný pravý vanilkový lusk. Ten sice není nejlevnější, pokud ho ale koupíte a rozříznete napůl, po rybenkách nebudou ani památky.
Co když nic nezabere?
Pokud žádná metoda z výše uvedených nepomůže a rybenky se přemnoží, bude potřeba sáhnout po chemii. Osvědčeným likvidátorem je například borax (tetraboritan sodný), který jednoduše smíchejte s cukrem. Ve specializovaných prodejných pak seženete i další chemické přípravky primárně určené k hubení velmi odolného hmyzu, jakým jsou právě rybenky.
Použité zdroje:
- https://cs.wikipedia.org/wiki/Rybenka_dom%C3%A1c%C3%AD
- https://blog.mall.cz/bydleni/zbavte-se-rybenek-v-koupelne-pomuzou-zasoby-z-domaci-spize-1009.html
- https://www.idnes.cz/hobby/domov/jak-se-zbavit-rybenek.A170706_173730_hobby-domov_brv
- https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/jak-se-zbavit-rybenek-rychle-a-ucinne