Jste zde

Škůdce, kterého si nosíme domů v obalech potravin. Pilouse prozradí dírky!

dva pilousové Zdroj: Shutterstock
Pilous je velmi obávaný skladištní škůdce. Velmi snadno se však může zabydlet i ve vašich uskladněných potravinách! Pojďte společně s námi zjistit, jak mu zabránit, aby se k vám domů nastěhoval, a jak se ho zbavit.

4. 11. 2024

Pilous černý je méně známý škůdce, který dokáže napáchat značné škody na uskladněných potravinách. Obvykle měří jen několik milimetrů, na hlavě má typický podlouhlý sosáček a jeho odhalení je poměrně složité, neboť většina životního cyklu se odehrává uvnitř zrna, do kterého brouci nakladou vajíčka. Dobře patrní jsou až dospělí jedince, kteří se prokoušou ven ze zrna.

shutterstock_759855859.jpg

pilous v potravinách
Zdroj: 
Shutterstock
Pilous černý je tmavý, docela nenápadný a poměrně malý brouk, který si bez dovolení pochutnává na vašich uskladněných potravinách.  

Většina papírových a plastových obalů není pro pilouse překážkou

Na pilouse nejčastěji narazíte ve spíži, kde si rád pochutnává na rýži, cereáliích, těstovinách, nejrůznějších semínkách a oříšcích, na sušeném ovoci i zelenině, na sušenkách, luštěninách i na krmných směsích pro nejrůznější domácí mazlíčky a na psích granulích. 

shutterstock_769603396.jpg

kukla pilouse
Zdroj: 
Shutterstock
Čtyři larvální stádia a následné kuklení probíhá uvnitř zrna. Viditelní jsou až dospělí jedinci po vylíhnutí. 

Pilouse si domů obvykle přinesete přímo z obchodu nebo v krabicích ze skladišť. Překážkou pro ně není karton, fólie ani papírové či tenké plastové obaly

Zbavit se pilouse je poměrně náročné

Likvidace pilouse je celkem složitá a i přesto, že nekouše a nemůže nám nijak ublížit, doma ho rozhodně mít nechcete, neboť napadené potraviny jsou mnohem více náchylné k plísním. Pokud ho tedy objevíte, nekompromisně se všech napadených potravin zbavte, zamezte broukům přístup k živinám a zapomeňte na šetrné hubení přírodní cestou. 

Při hubení pilouse vsaďte na speciální chemické postřiky nebo na lepové pásky a potraviny, které vypadají v pořádku, zmrazte nebo vložte na několik minut do mikrovlnné trouby. Příliš nízké nebo naopak příliš vysoké teploty brouky zahubí. 

Pokud je jejich výskyt enormní, raději kontaktujte profesionály, kteří vám s jejich likvidací pomohou. 

Prevence je základ

Aby se u vás pilous neobjevil, je důležité zkontrolovat potraviny ještě před uskladněním. Varováním jsou nejen samotní brouci, ale také dírky v obalovém materiálu nebo v samotných zrnech. 

shutterstock_1182003682.jpg

dospělý pilous
Zdroj: 
Shutterstock
Dospělí jedinci pilouse nemohou létat, a proto jejich šíření není tak rychlé. Jsou však velmi pohybliví. 

Veškeré sypké potraviny nezapomeňte přesypat do skleněné a uzavíratelné nádoby. Spíž pravidelně čistěte a udržujte v ní sucho a chlad. Také si nikdy nedělejte příliš velké zásoby potravin! Jejich likvidace kvůli přítomnosti pilouse nebo jiných potravinových škůdců vás může přijít nakonec pěkně draho. 

Zdroje:

  • https://www.ireceptar.cz/domov-a-bydleni/pilous-ryzovy-v-kuchyni/
  • https://www.womanonly.cz/obtezuje-vas-pilous-cerny-jak-se-ho-zbavit/
  • https://www.krejsashop.cz/cs/m-130-pilous?srsltid=AfmBOoprLLkKq7BZeRX7RiCSG70rE9_5WRKpPtE3zF45aZW3K6p9RBdd
  • https://prima-receptar.cz/drobni-brouci-ve-vasem-dome-a-jak-se-jich-zbavit/
  • https://www.skudci.com/pilous-cerny