21. 4. 2021
Do vylepšování nájemního bydlení se nevyplatí investovat vysoké částky – při skončení ubytování se vám vložené finance nejspíše nevrátí (pokud se s majitelem nedohodnete jinak). Při momentálně opět narůstajících cenách nájemného (za pronájem bytu v Praze zaplatíte průměrně 300 Kč za metr čtvereční) mnohdy ani peníze navíc nezbývají. Jak tedy vylepšit své nové bydlení snadno, bez trvalých zásahů a levně?
Rychlozměna za hubičku
Starší nebo fádní nábytek rychle oživíte novými polštářky či přehozem. V kombinaci se staršími kousky vypadá skvěle jednoduchý skandinávský styl.
Nelíbí se vám vzhled podlahy? Kupte si kusový koberec, který ji rychle zakryje a navíc si jej snadno odvezete při stěhování.
Zázračná samolepicí fólie umí vmžiku změnit vzhled celých kusů nábytku. Předem se však přesvědčte, zda při jejím slupování nedojde k porušení původního podkladu.
Případné vymalování bytu byste měli probrat s majitelem. Pokud byste si chtěli domov vyzdobit veselými a divokými barvami, může požadovat novou, univerzálnější výmalbu před vaším odstěhováním.
Pokud si budete do bytu pořizovat vlastní nábytek, měl by být nadčasový a barevně neutrální – nejspíše s vámi bude putovat i do dalšího bydlení. Dbejte také na univerzálnost a nemonstrózní rozměry, ať se pak vejde do jakéhokoliv bytu. Rozložitelné a modulární kousky vám pak usnadní práci při stěhování. Jestliže bojujete s financemi, navštivte bazar, prohledejte inzeráty nebo oslovte známé.
Náročnější změny proberte s majitelem
Pokud jde o poličky a další nástěnné objekty, nejprve se majitele zeptejte, zda můžete vrtat do zdí. V koupelně a kuchyni lze případně využít přísavné úložné prostory, na dveře můžete zavěsit dveřní věšáky. Nástěnné zrcadlo či věšáky pak nahradí jejich stojací verze.
Pamatujte, že byt byste měli na konci nájemního období uvést do původního stavu. Proto bez dohody s majitelem nedělejte žádné větší úpravy. Mohly by být totiž důvodem k nevrácení kauce nebo příčinou zbytečných nepříjemností.