27. 1. 2025
Stejně jako lednici, pračku nebo jiný spotřebič, ani digestoř v životě nevybíráte nijak často (tedy nejspíš). Když na takovou situaci dojde, hodí se šikovný průvodce, který vám s výběrem digestoře poradí a krok za krokem vás jím provede.
Proč v kuchyni potřebujeme digestoř?
Moderní domácnost bez digestoře si ani neumíme představit. Tenhle spotřebič je jinak řečeno odsavač par, který má prostor zbavovat nejen zmíněných par, ale i mastnoty a pachů. Díky němu tedy nemusíme vůni smažených řízků čichat ještě týden po hostině a na stěnách a nábytku neulpívá nevzhledný nános tuku a „mastného prachu“.
Jak digestoř používat, aby byl efekt maximální?
Stisknout jedno tlačítko by bylo fajn a možná byste si s tím i vystačili. Možná ale taky ne. Abyste z digestoře dostali maximum jejího kouzla, je potřeba znát pár fíglů.
- Zapněte digestoř už před vařením a vypněte ji až chvíli po tom, co skončíte. Díky tomu bude odsávat pachy, páry a mastnotu okamžitě, hned jak s vařením začnete, a odsaje i zbytek po tom, co skončíte.
- Zvolte správný výkon. Čím aromatičtější (nebo mastnější) jídla připravujete, tím vyšší výkon bude potřeba.
- Nezapomínejte na pravidelnou údržbu kovového filtru, jinak to nikdy nebude úplně ono.
Když budete tuhle trojici pravidel dodržovat, budete nadšení a vůně jídla zůstane jen na talíři.
Na co pozor při zařizování kuchyně? Třeba i na to, jestli jste levák, nebo pravák!
Víte, že digestoř má i své nevýhody?
Nevýhody budou pravděpodobně snadno smazány výhodami, nicméně zmiňme si je. Kromě toho, že budete muset zainvestovat do samotného spotřebiče, je taky potřeba počítat s náklady na jeho instalaci – to může být někdy drobnost, jindy si taková akce vyžádá i stavební úpravy.
Některé digestoře (zpravidla ty levnější) můžou být pořádně hlučné. To potom obtěžuje. Moderní digestoře už ale bývají i tiché a právě hlučnost chodu nakonec ovlivníte i pravidelnou údržbou a volbou výkonu.
Jak vybrat digestoř? Tyhle vlastnosti nepodceňte
Teď už ale k tomu, jak vybrat digestoř, abyste byli dlouho naprosto spokojení. Na co se při volbě zaměřit?
Velikost a šířka
Předně by vás samozřejmě měla zajímat velikost digestoře, zvlášť pokud máte malou kuchyň. Co se šířky týče, ta by měla být stejná jako šířka varné desky nebo ještě o něco širší. Pak to bude ideální.
Digestoře mívají zpravidla 60 nebo 90 cm, existují ale i atypické modely užší než 60 cm a naopak širší než 90 cm. Často jde například o digestoře umisťované nad kuchyňské ostrůvky.
Výkon
Obecně platí, že čím větší je vaše kuchyň (nebo otevřený prostor, ve kterém vaříte), tím větší výkon digestoře přijde vhod. Spotřebič by měl dokázat vyměnit vzduch v prostoru 5–10x za hodinu, pak to bude skvělé. Potřebný výkon jednoduše spočítáte pomocí vzorečku šířka x délka x výška prostoru (pokud máte kuchyň spojenou s obývacím pokojem, musíte započítat i ten).
Tak získáte informaci o objemu tohohle prostoru. Pak ho už jen vynásobíte 5x a dostanete minimální výkon, který skutečně potřebujete.
Běžné digestoře nabízejí výkon začínající na 300 metrech krychlových páry, ty nejparádnější zvládnou 5x tolik. Výkon spotřebiče se samozřejmě odráží na ceně, ale věřte, že jde o parametr, u kterého není tak úplně prostor pro kompromisy.
Typ vývodu
Vybrat si můžete samostatnou digestoř bez odtahu, kterou stačí dát ke zdi a připojit do elektřiny. Druhou možností je digestoř s odtahem, kterou musíte kromě toho napojit i k odtahovému potrubí.
Při výběru digestoře berte v úvahu i to, kde potřebujete mít umístěný odtah – jestli shora, zdola nebo z boku.
Hlučnost
O hlučnosti digestoře už pár slov padlo. Pokud vás hluk při vaření a krátce po něm nebude obtěžovat, nemusíte na tenhle parametr brát moc ohled. Tenhle zvuk ale dokáže být taky pěkně nepříjemný, zvlášť v malém prostoru, takže dělejte, co uznáte za vhodné. Hlučnost digestoří začíná zhruba na 40 dB, u těch hlučnějších se hodnota šplhá k 70 dB.
Osvětlení
Podstatné je i osvětlení, které je součástí digestoře. Při výběru se setkáte hlavně s halogeny, ale taky s LED diodami, které jsou hned z několika důvodů lepší – už třeba kvůli úspoře energie nebo nízké míře zahřívání.
Energetická náročnost
Digestoř může být úsporná, ale taky může váš domácí rozpočet snadno potrápit. Tím spíš, čím častěji a intenzivněji v kuchyni dovádíte. Označení je standardní, a to od A po G. Čím blíž k A (výjimečně i A+ a A++), tím je model úspornější.
Extra funkce
Digestoř je prostě odsavač par. Jeho základní funkce zůstává u všech modelů stejná. To teprve extra moderní funkce dělá z konkrétního spotřebiče něco víc. K takovým funkcím patří například:
- Boost – intenzivní odsávání, během něhož je spuštěn maximální výkon
- Hob2Hood – možnost propojení varné desky a digestoře bezdrátovou technologií; díky tomu dochází k automatické součinnosti obou spotřebičů
- Zpětná klapka – ta zamezí odkapávání vody ze sražených par (hlavně v zimě), díky ní se taky do domácnosti nedostane potrubím hmyz ani studený vzduch
- Časovač – díky němu nastavíte vypnutí digestoře na konkrétní čas
- Odložené vypnutí – po vaření zůstává digestoř zapnutá a vypne se až po dané době, kdy by měl být prostor bez par, pachů a mastnoty
- Recirkulace – tahle funkce umožňuje čištění vzduchu přes filtr bez nutnosti vedení páry ven
Design
Svou roli hraje samozřejmě i design spotřebiče, vždyť do vaší kuchyně (a celkového stylu bydlení) rozhodně musí zapadnout, aby nebyl jak pěst na oko. Vybrat si můžete klasický, ale i moderní a retro vzhled i další.
Cena
A nakonec je tu cena. Ta odráží všechny zmíněné parametry (a někdy taky značku). Digestoř se dá sehnat už za necelých 1 500 Kč, zlatá střední cesta se pohybuje mezi 4–15 000 Kč. Ty nejdražší a „nejvytuněnější“ digestoře stojí i 60 000 Kč!
Použité zdroje:
- https://www.alza.cz/jak-vybrat-digestor-art16720.htm
- https://www.haier-europe.com/cs_CZ/blog/digestor-co-to-je-a-k-cemu-slouzi/
- https://www.mora.cz/rada/jak-vybrat-odsavac-par-mora/