24. 7. 2021
Jednomístná, vícemístná, jen pro děti, nebo i pro dospělé, klasická sedací houpačka, nebo houpací lehátko? A nestačí jen hamaka? Samé otázky. To, kolik se vás bude houpat naráz a jestli to budou jen děti, nebo dospělí, si musíte promyslet sami. Se zbytkem už vám poradíme!
Možná bude stačit hamaka nebo závěsné křeslo
Pro mladší ročníky je hamaka neboli houpací síť občas úplně dostačující. Pro starší už to není to pravé ořechové, protože na to, abyste se v ní uvelebili, potřebujete trošku té tělesné flexibility. Při výběru se vždycky dívejte na materiál a nosnost, aby vás síť udržela. A samozřejmě si promyslete i to, jestli ji máte kam uvázat, nebo zamiřte spíš pro tu, která má vlastní podstavec, a tak žádné uvazování nepotřebuje.
Jestli máte k dispozici jen jeden závěsný bod, žádný problém. Pro jednoho jsou skvělá i závěsná křesla, která se dají využívat nejen v exteriéru, ale i v interiéru.
Klasická houpačka nikdy nezklame
Klasická sedací houpačka je fajn pro dospělé i děti (pro menší jen pod dozorem). Stačí na ni vybrat vhodné polštářky, aby se na ní dobře sedělo, a můžete na ní strávit krásné chvíle. Než se ale zaměříte právě na pohodlné sezení, vybírejte obezřetně samotnou houpačku. Sledujte tyhle parametry, abyste nešlápli vedle:
- Nosnost. Na běžnou lavičkovou houpačku se vejdou dva nebo tři lidi. Vezměte v úvahu hmotnost toho nejtěžšího a připočítejte rezervu, aby se nemusel houpat sám. Obecně platí, že houpačkou s nosností 200-250 kg nic nezkazíte.
- Materiály a robustnost. Houpačky se nejčastěji vyrábí z kovu (berte raději ocel než levné slitiny, průměr trubek by měl být aspoň 50 mm) nebo dřeva (borovice, smrk, modřín, severské dřeviny nebo exotické dřevo), o které se ale musíte trošku starat. Nezastíráme ovšem, že oku zalahodí mnohem víc. Sedáky a stříška musí být vyvedeny z kvalitní textilie, aby po prvním ostřejším sluníčku „neodpadly“. Nejodolnější jsou syntetické tkaniny, které ale nejsou moc příjemné na dotek. Na druhém konci škály jsou přírodní materiály (bavlna), ty zase ale nesmíte nechávat zbytečně venku – nejsou tak odolné. Stejně tak se dívejte na robustnost trubek, jejich zaslepení a bezpečností prvky, aby nedošlo ke skřípnutí prstů a podobně.
- Velikost. V případě, že nemáte prostoru nazbyt nebo chcete houpačku vsadit třeba na terasu, berte v potaz taky velikost, ať se nakonec můžete i houpat!
- Možnost rozložení. Chcete-li si na houpačce někdy udělat pohodlí a uvelebit se vleže, vyberte si takovou, která se dá rozložit.
- Cena. Ty nejlevnější zahradní houpačky pořídíte už kolem 1 500 Kč. Neplatí, že čím dražší je houpačka, tím je lepší, ovšem vybírat si nejlevnější kusy vás nakonec může vyjít pěkně draho. Kvalitní houpačka se dá sehnat za 3 000 až 5 000 Kč, luxusní altánové nebo ty z exotického dřeva pak stojí i 25 000 Kč.
Přejeme vám šťastnou ruku při výběru!
Použité zdroje:
- https://www.sutffio.cz/zahradni-houpacky/#Jak_vybrat_zahradni_houpacku
- https://www.atan.cz/jak-vybrat-zahradni-houpacku
- https://nejpet.cz/nejlepsi-zahradni-houpacka/