Jste zde

Uchování balkonových trvalek krok za krokem: Použijte listy, polystyren i "bublinky"

zazimování trvalek Zdroj: Bigstockphoto
Po značnou část roku zvelebovaly prostředí balkonu a lodžií. V zimě je na čase, abychom se postarali my o ně. Řeč je o pestrobarevných trvalkách, které jsou oblíbenými společnicemi bytových domů. Jak je uchovat během zimy? Máme pro vás pár tipů.

29. 9. 2024

Abychom věděli, jak o naše trvalky správně pečovat a co s nimi v zimě, je potřeba zjistit, do které ze dvou základních skupin patří. Existují totiž trvalky, které se zatahují, a ty, které tuto vlastnost nemají. Trvalky, které se na zimu zatahují do země (třeba srdcovky), žádnou zvláštní péči vlastně nepotřebují. Pozornost ale věnujte těm rostlinám, na kterých zůstává přes zimu zdřevnatělá nadzemní část, zbytky květenství a částečně proschlé olistění.

Co s trvalkami, které „nezatahují“

Začneme tím, že nadzemní hmotu zakrátíme. Zbytky lodyh stříháme několik centimetrů nad zemí a takto ošetřené rostliny zakrýváme chvojím. Pokud nemáte chvojí k dispozici, můžete použít i ostříhané lístky a lodyhy. Vždy ale kontrolujte, jestli nejsou zbytky rostlin napadené škůdci nebo houbami.  Stálezelené trvalky také není potřeba krátit. Odstraníme proto jen odkvetlá květenství a poškozené, osychající nebo deformované listy.

I okrasné traviny si zaslouží naši péči

Pokud vaše balkony zdobí okrasné traviny, i jim věnujte před zimou náležitou péči. Opět není třeba je nijak krátit nebo seřezávat. Stačí, když je k sobě svážete provázkem. To proto, aby je nepolámal vítr nebo sníh. Pokud byste traviny zkrátili, pak zvyšujete riziko, že se dovnitř trsu a ke kořenům dostane sníh a voda a kořeny mohou tak zahnívat.

Co s nově vysazenými trvalkami

Vysazovali jste do květináčů nebo truhlíků nové trvalky, případně dělili trsy těch stávajících? Opět je „zaizolujte“. Použít můžete listí (nikoli ovocných stromů) nebo chvojí či jiný materiál.

Samotné izolaci pak předchází kypření země uvnitř trsu a zasypání rostliny několikacentimetrovou vrstvou kvalitního kompostu. Jednoduše tak ochráníte vrch kořenového balu před zimou a mrazem a dodáte rostlině dostatek potřebných živin, které zúročí během jarního růstu.

Květináč a vhodné místo je věda

Před příchodem zimy umístěte nádoby s rostlinami na terase či balkonu na závětrné místo, chráněné před deštěm a sněhem, kde nebudou vystaveny ani mrazivému vysušujícímu větru, ani nadměrnému vlhku.

Samotné květináče můžete taky obalit bublinkovou fólií, čímž jim vytvoříte provizorní fóliovník. Abyste květináč izolovali od zimy, vložte pod něj dostatečně hrubou polystyrenovou desku. Bublinková folie ani polystyren sice mnoho krásy nenadělají, jsou ale účinné a trvanlivé.

Jde to i jednodušeji, ale dráž

Pokud nechcete nebo nemáte čas realizovat výše uvedené, nabízí se ještě možnost pořízení termoizolačních nádob, do kterých se vkládá běžný květináč. Další, neméně zajímavou alternativou, jsou truhlíky s termovložkou z pěnového polyuretanu s přepadem pro nadbytečnou vodu.

Komplexním řešení je potom termoizolační samozávlahový kontejner, které dokáže ochránit kořenový systém před mrazem až do asi minus dvaceti stupňů Celsia a před slunečním žárem až do plus třiceti pěti stupňů.

Zdroje:

  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-pripravit-na-zimu-trvalky-travy-skalku-zahony.html
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-zazimovat-trvalky-30001024.html
  • https://zahradkarskaporadna.cz/clanek-299880-pripravte-na-zimu-oblibene-trvalky-v-pristim-roce-se-vam-odvdeci
  • https://zahradnickakucharka.cz/uz-mate-nachystane-trvalky-k-prezimovani-pokud-ne-neotalejte/