4. 9. 2024
Křídlatka japonská je exotická rostlina původem z jihovýchodní Asie, která k nám byla zavlečena původně jako okrasná rostlina. Postupem času se z ní však stal obávaný a velmi agresivní druh invazivní rostliny, kterého není snadné se zbavit!
Ve volné přírodě ji často míjíte bez povšimnutí
Křídlatka velmi často zplaňuje na březích vodních toků, na skládkách, u zdí a podél komunikací. Vytváří rozsáhlé a neproniknutelné porosty, dorůstá 3 až 5 metrů a během jednoho jediného dne může vyrůst až o 8 centimetrů! V přírodě ji poznáte podle červeně skvrnitých a dutých stonků, velkých listů a bílých květů, které se na rostlině objevují koncem léta.
Pamatujte! Doma křídlatku nepěstujte. Svou urputností a vytrvalým růstem zahubí všechny okolní rostliny.
Ohrožuje rozmanitost přírody!
Křídlatka se velmi rychle šíří dlouhými a hustě větvenými oddenky, snadno se přizpůsobí různým podmínkám prostředí a k rozmnožení jí postačí jen malý kousek oddenku. Svou urputností vytlačuje všechny ostatní rostliny a látkami, které vylučuje do půdy, jim také brání v růstu.
Při odstraňování křídlatky se obrňte trpělivostí!
Odstranit křídlatku ze svého pozemku je běh na dlouhou trať a téměř nadlidský úkol. Rostlinu je nutné opakovaně kosit, stříkat účinnými pesticidy a místa bývalého výskytu je nutné neustále kontrolovat. V žádném případě rostlinu nevyrývejte, abyste si ji nerozšířili i na další místa.
Chutná mírně nakysle a obsahuje spoustu léčivých látek
Křídlatka je nejen krásná, ale také jedlá a zdravá. Čerstvé mladé výhonky jsou křupavé, mírně nakyslé a obsahují látky, které mají protizánětlivé, antivirové, antibakteriální a podle nejnovějších výzkumů dokonce i protirakovinové účinky.
Pravidelné pití čaje má pozitivní vliv na srdce, celou nervovou soustavu a trávicí ústrojí. Posiluje imunitu, pomáhá při kašli, snižuje hladinu cholesterolu i vysoký krevní tlak a funguje jako prevence aterosklerózy. Zevně lze využít k lepšímu a rychlejšímu hojení ran, k dezinfekci i k léčbě lupénky.
Zdroje:
- https://www.priorita.cz/reportaze/likvidace-kridlatky/
- https://www.salamandr.info/poradna/nazev-clanku-poradny-6
- https://mze.gov.cz/public/app/srs_pub/fytoportal/public/
- https://www.nakupzdrave.cz/blog/kridlatka-japonska-a-jeji-vyuziti-v-lekarstvi/
- https://plzen.rozhlas.cz/kridlatka-japonska-uzurpator-ktery-nesnese-konkurenci-proc-je-v-hledacku-8607871