Jste zde

Jak vyčistit hliník? Pomůže ocet i popel. Do myčky ho ale nedávejte

čistý hliník Zdroj: Bigstockphoto
Že se Hliník odstěhoval do Humpolce? Ve známé komedii Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka "Marečku, podejte mi pero!" možná. Dáme ale ruku do ohně za to, že něco hliníkového se určitě najde i u vás doma. Jak hliník vyčistit? Máme pár tipů!

20. 3. 2021

Ocet

Ocet je v domácnosti nepostradatelným pomocníkem. Pomůže s odstraňováním odolných skvrn na oblečení nebo botách a dokonce zbaví hliník fleků a nevzhledné patiny. Stačí si vytvořit octovou lázeň v poměru 1:1 (voda vs. ocet) a čištěný předmět sem na několik minut namočit.

Citronová šťáva

Do misky nalijte 200 ml vody a přidejte asi tři lžíce citronové šťávy. Znečištěné hliníkové předměty do lázně namočte na zhruba šest minut. Zbytky skvrn dočistěte hadříkem namočeným ve šťávě vymačkané z dalšího jednoho citronu. 

bigstock-collection-of-aluminium-dishwa-358609421_1.jpg

hliníkové nádobí na zdi
Zdroj: 
Bigstockphoto
Hliníkové nádobí už není tak rozšířené jako kdysi, doma ale určitě pár kousků ještě najdete.

Líh

Skvělou službu vám prokáže taky obyčejný líh (snadno si z něj vyrobíte i domácí desinfekci). Líh nalijte na starý, ale čistý hadřík a potírejte jím znečištěné místo. Namísto lihu můžete klidně použít i dezinfekční prostředek na bázi isopropylu.

Náš tip: Líh můžete smíchat s olivovým olejem. Půjde to sice těžko, ale vzniklá lázeň je na čištění hliníku opravdu účinná. 

Sůl

Povařte čtyři lžíce obyčejné kuchyňské soli v litru vody a znečištěný předmět sem na několik minut ponořte. Vodu se solí ale můžete nalít přímo do nádoby, kterou chcete vyčistit a nechat probublávat několik minut nad mírným plamenem. Nádobí pak opláchněte a přeleštěte utěrkou z mikrovlákna.

Popel z cigaret

Koho by napadlo, že obyčejný popel z cigaret dokáže vyleštit hliníkové nádoby? Pokud jste tuhle vychytávku ještě nevyzkoušeli, je nejvyšší čas ji otestovat. Popel naneste na hadřík a krouživými pohyby čistěte zašpiněnou hliníkovou nádobu. Během několika minut máte hotovo.

Brusná pasta

Můžete použít tu z tátovy dílny nebo třeba maminčiny kuchyně. Pokud je hliník silně znečištěný, pasta s brusnými mikročásticemi je mnohem účinnější než výše zmíněné prostředky. Na druhou stranu počítejte s tím, že hliník je poměrně měkký kov a pasta ho proto může poškrábat.

bigstock-aluminium-cookware-hanging-on-322766746_1.jpg

hliníková pánev
Zdroj: 
Bigstockphoto
Pozor na to, že hliník je náchylný na poškrábání.

Kyselina solná

Tenhle trik je na čištění hliníkových předmětů opravdu hodně dobrý, přestože výrobce ho nedoporučuje. Vždy s kyselinou ale pracujte opatrně a dodržujte následující postup: 

  • Na znečištěný hliníkový předmět naneste kyselinu vyřazeným zubním kartáčkem.
  • Nechte krátce působit (cca několik sekund).
  • Jakmile začne kyselina pěnit, ihned předmět opláchněte vodou.
  • Nádobu můžete doleštit hadříkem nebo jemným mosazným kartáčem.

Čpavek, jedlá soda a křída

Tahle trojkombinace je taky nesmírně účinná, ne každý doma ale výše uvedené ingredience má. Pokud patříte mezi šťastlivce, připravte si z ingrediencí jemnou kašičku. Tu naneste pomocí hadříku na znečištěný povrch a začněte provádět krouživé pohyby. Pak nádobu nebo předmět opláchněte vodou nebo otřete vlhkou utěrkou.

Na myčku zapomeňte

Na závěr přidáme jednu praktickou radu pro ty, kteří plánují odstranit skvrny z hliníkových nádob pomocí myčky nádobí. Zadržte! Hliník do myčky nepatří. Po umytí totiž nádoby nebo příbory z něj okamžitě ztrácí svůj původní vzhled a dostanou matný černý nádech.

Přečtěte si taky: Co všechno se dá umýt v myčce? Klidně i lustr a části lednice!

Hliník má na svém povrchu totiž silný oxidový film, který se dobře rozpouští s alkalickými látkami. Ty jsou běžnou součástí mnoha pracích prostředků pro myčky nádobí. 

Jejich vlivem se v myčce film z povrchu hliníku odstraní a hliník začne reagovat s vodou, což vede k jeho zničení, vzniku tmavého povlaku a postupného uvolňování škodlivých látek do jídla během používání.