26. 1. 2022
Kdy vyměnit starou matraci?
Každá matrace vydrží jinak dlouho. Záleží na tom, z jakých materiálů je vyrobená a jakou má tloušťku. Neméně důležité je však i to, na jakém podkladu je a zda ji udržujete v dobrém stavu. Pokud bychom se zajímali o hygienické hledisko a doporučení odborníků, tak by se matrace měla měnit jednou za 4 roky. Právě z hygienických důvodů. Celkově se však životnost matrací pohybuje mezi 5 až 10 roky.
Samotná doporučení nakonec nejsou tak důležitá. K výměně matrace byste měli přistoupit tehdy, když to situace vyžaduje. Tedy jakmile ucítíte, že se vám na ní špatně spí. To se nevztahuje jen na případné nepohodlí v noci, ale i bolavá záda či migrény během dne. I tyto zdravotní obtíže dokáže stará a proleželá matrace způsobit.
Výměna matrace je na místě také tehdy, pokud je jasně opotřebená. Jakmile na ní zpozorujete proležené důlky či zduřelé boule, je nejvyšší čas koupit novou. Nemluvě o vrzání a dalších průvodních jevech, které ohlašují, že je v posledním tažení.
Základem je koupit kvalitní matraci, která dlouho vydrží
Je jasné, že když zakoupíte nekvalitní kousek, za pár let budete muset kupovat nový. Nejlepší matrace vám zajistí kvalitní spánek na dlouhá léta. A jelikož každému vyhovuje něco jiného, výrobci na trh dodávají produkty s různými vlastnostmi.
Největší výběr matrací najdete samozřejmě na internetu. Z pohodlí domova si přečtete o jejich parametrech a podíváte se na recenze ostatních zákazníků. Snadněji tak najdete tu pravou, než kdybyste šli naslepo do obchodu.
Zaměřte se na materiál
Co se materiálu týče, tak tomu věnujte obzvlášť velkou pozornost. Vyplatí se investovat do matrací z přírodních zdrojů jako je kokosové vlákno, koňské žíně, latex a další. Jsou totiž odolné, zaručují kvalitní spánek, a navíc je většina z nich imunní vůči plísním a bakteriím. Některé jsou dokonce hypoalergenní a protiroztočové.
Na to by si měli dát pozor zejména astmatici a alergici, ale i maminky malých dětí. Děti si snadno vytvoří přehnanou imunitní reakci tím, že jsou dlouhodobě vystavovány některému z alergenů, například přemíře roztočů, kteří se v matracích rádi usazují.
Ke klidnému spánku alergikům pomohou i protiroztočové povlaky (například právě na matraci), protiroztočové lůžkoviny, povlečení a další. Mezi nejoblíbenější materiály ložního prádla pro alergiky patří například bio bavlna a bambus. Zkombinujte to se správnou matrací a budete spát jako na obláčku, i když vás trápí astma a další nepříjemnosti.
Jak prodloužit životnost matrace?
Kromě již zmíněných povlaků a chráničů, které matraci ochrání před znečištěním, opotřebením a usnadní její údržbu, máme i další tipy na prodloužení životnosti.
Nepřekračujte nosnost matrace. Nekupujte si matraci, která neodpovídá vaší váze. Brzy by se v ní objevily dolíky a proleženiny. Nejlepší je, pokud máte rezervu a nosnost matrace je o 10 kg a víc větší než vaše váha.
Kupte si tlustší variantu. Tlustější matrace obsahují více vnitřního materiálu, a jsou díky tomu odolnější vůči proležení. Celkově se na nich leží pohodlněji než na tenčích variantách. Sice si za ně trochu připlatíte, ale stojí to za to.
Pravidelně ji otáčejte. Zajistíte tak, že se bude zatěžovat rovnoměrně ze všech stran. Ovšem pozor u zónových matrací, abyste je omylem nepřetočili úplně naopak a účinek zón tak nepokazili. V horším případě by vás mohly začít bolet záda.
Čas od času matraci vyvětrejte. I když máte matraci na roštu, měla by se jednou za čas vyndat a nechat vyvětrat. Když je venku hezky, využijte toho a dejte ji například na balkon. Případné nečistoty a prach při té příležitosti rovnou vyluxujte. Je to dobrá prevence proti plísním a bakteriím.