9. 10. 2021
Rybízovou, jahodovou i meruňkovou známe všichni. Klasika, která sice nikdy nezklame, ale zároveň tím nikoho neoslníme. Zkusme to letos jinak. Co takhle pustit se do výroby originálních marmelád a zabodovat na plné čáře?
Prošmejdili jsme pro vás internet i kuchařky, a přinášíme vám několik jedinečných inspirací k výrobě těch nejlahodnějších marmelád. Tak šup na zahrádku pro jablíčka, začínáme!
Jablkový džem se zázvorem a s mandlemi
Připravte si: 1 kg jablek, 300 až 400 g pískového cukru, ½ sáčku želírovacího přípravku, 1 lžíce nastrouhaného čerstvého zázvoru, 3-4 lžíce citrónové šťávy, 50 g mandlí.
Jak na to?
Oloupaná jablíčka nakrájíme nadrobno a dáme vařit. Po uvedení do varu prudce vaříme asi 10 minut, aby se jablíčka rozvařila. Můžeme je při míchání rozmačkávat vařečkou. Nepřestáváme míchat a přidáváme postupně cukr i želírovací přípravek.
Před koncem varu džem ochutíme nastrouhaným zázvorem, citrónovou šťávou a přidáme oloupané mandle. Džem naplníme do skleniček a dle potřeby sterilujeme.
Obměna: místo mandlí můžeme použít i vlašské oříšky. Čerstvý zázvor svou ostrou chutí a mandle nebo vlašské ořechy dodají džemu orientální příchuť. Místo zázvoru zkuste vyzkoušet ½ lžičky mletého hřebíčku a přidat rozinky.
Šípková marmeláda
Vydejte se na podzimní procházku a nasbírejte si šípky. Jsou plné vitamínu C. Nejvhodnější doba sběru, je koncem září až počátkem října. A nejlepší nápad jak blahodárné vitamíny obsažené v šípcích uchovat, je vyrobit z nich výtečnou marmeládu, která v době chřipek přijde vhod nejen dětem.
Připravte si: 1 kg zralých šípků, 200 až 300 g pískového cukru, ½ sáčku želírovacího přípravku.
Jak na to?
Zralé červené šípky zbavíme okvětí a stopky, zalijeme je vodou a zvolna povaříme, až změknou. Pak šípky prolisujeme. Zbytek po lisování ještě naředíme vodou a znovu prolisujeme, abychom získali všechnu dřeň. Protlak vaříme do zhoustnutí.
Potom přidáme cukr, želírovací přípravek a ještě chvíli vaříme. Horkou marmeládou naplníme skleničky, uzavřeme a sterilujeme, tak, jak to děláme běžně.
Pár vychytávek našich babiček
- Cukr do marmelády přidáváme postupně, abychom nepřerušili var.
- Džem vaříme v menších dávkách v širší nádobě, aby se ovoce rychleji uvedlo do varu, a zachovalo si tak svou přirozenou chuť i vůni.
- Citrónová šťáva, kterou přidáme do marmelády, zvýrazní chuť ovoce. Citrón dokonce přispívá k rosolovatění ovoce.
Božská dýňová marmeláda
Blíží se nám sezóna dýní, tak co takhle z nich letos uvařit naprosto luxusní marmeládu? Chutná přímo fantasticky a navíc se i báječně hodí do vánočního cukroví.
Připravte si: 2 kg dýně (může být jakákoli, ale nejlepší je hokaido), 500 g pískového cukru, 2 ks želírovacího přípravku (ideálně Gelfix), 1 litr 100% pomerančového džusu, 1 lžička hřebíčku, 2 ks hvězdičky badyánu, 2 ks celé skořice.
Jak na to?
Dýni nakrájíme na kostičky. Loupat jí nemusíme, slupka dodá marmeládě krásně oranžovou barvu (jen jí musíte dobře omýt). Semínka můžeme také nechat. Obsahují mnoho vitamínů a cenných látek.
Nakrájenou dýni vložíme do hrnce a zalijeme pomerančovým džusem. Přidáme koření a necháme přes noc v lednici marinovat. Druhý den dáme vařit. Jakmile je dýně měkká, vytáhneme koření a rozmixujeme dohladka. Poté přidáme cukr a přivedeme k varu. Přidáme želírovací přípravek a ještě krátce provaříme.
Poté můžeme plnit do připravených skleniček. Kdo chce, může ještě pro jistotu zavařit. Většinou však postačí otočit skleničky dnem vzhůru a nechat vychladnout.
Okurková marmeláda s vanilkou
Marmeláda, nebo džem?
Marmeláda je tužší a připravujeme jí z hodně vyzrálého ovoce, které buď prolisujeme strojkem na ovoce, nebo propasírujeme přes síto, či rozmixujeme mixérem.
Džem má řidší konzistenci a většinou obsahuje celé kousky ovoce.
Tak tato marmeláda rozhodně nebude pro každého. Na první pohled dost nezvyklá kombinace vás ale může příjemně překvapit. Seberme odvahu a pojďme na to.
Potřebujeme: 3 ks salátové okurky, vanilkový lusk, 200 g želírovacího cukru, šťávu z poloviny citrónu nebo ½ lžičky kyseliny citrónové.
Jak na to?
Oloupané a nastrouhané okurky vložíme do hrnce. Přidáme želírovací cukr, a semínka vydlabaná z vanilkového lusku. Necháme 2-3 hodiny odstát. Okurka mezitím pustí vodu.
Po uplynutí času začneme pozvolna vařit a mícháme, dokud se neodpaří přebytečná voda. Ještě horkou směs rozmixujeme mixérem, naplníme sterilované sklenice a otočíme dnem vzhůru, dokud nám nevychladnou.
Výtečná marmeláda především pro pány
To nejlepší nakonec. Vytříbené chutě pánů jistě potěší marmeláda s přídavkem brandy.
Na její přípravu budeme potřebovat: 1 kg vypeckovaných zralých broskví, ½ lžičky kyseliny citrónové na 1 litr vody, 500 až 600 g cukru, 1 sáček želírovacího přípravku, 4 lžíce brandy, 2 lžíce citrónové šťávy.
Jak na to?
Oloupané broskve vložíme do okyselené vody, vyjmeme a pokrájíme. Přibližně ¼ plodů oddělíme a ponecháme v okyselené vodě. Větší část broskví dáme do hrnce, podlijeme trochou vody a asi 8 minut prudce vaříme.
Přidáme zbylé broskve, postupně přisypáváme cukr s želírovacím přípravkem a krátce povaříme. Poté přilijeme brandy a citrónovou šťávu. Horkou marmeládu nalijeme do skleniček, uzavřeme a otočíme dnem vzhůru.
Zdroje:
- https://www.jidelko.cz/recept/630-dynova-marmelada
- https://www.ireceptar.cz/zahrada/netradicni-marmelady-zkuste-rebarboru-boruvky-nebo-cibuli.html
- https://www.kupi.cz/magazin/clanek/14362-netradicni-marmelada-3x-jinak-vyzkousite-okurkovou-nebo-tu-z-okvetnich-platku-ruzi
- Kolektiv autorů. Velká domácí kuchařka.nakl. Slovart,2006 s. 507-509