17. 4. 2022
Hned na úvod je třeba poznamenat, že v oblasti feng-šuej doplňků, které mají zajistit štěstí, je velmi silně cítit vliv jednotlivých kultur. Čisté učení Feng-šuej se tady mísí s dalšími vlivy, a to, co naše středoevropská kultura považuje za symbol štěstí, nemá v Číně žádnou symboliku a naopak.
Není jen jedna cesta
Berte tedy následující řádky spíše jako jednu z možných cest, po které se můžete dát. Rozhodně ale není jediná, symbolika štěstí se totiž různí oblast od oblasti.
Důkazem této rozrůzněnosti může být právě symbol netopýra. Zatímco u nás je spojovaný s čarodějnicemi, zlem a nepříjemnými pocity, v Číně je tím nejvyšším symbolem štěstí. Název pro netopýra se totiž v čínském jazyce shoduje s výrazem pro štěstí, Fu.
Netopýr, kterému Číňané říkají "nebeská krysa” je zároveň symbolem dlouhověkosti a rafinovaného jednání. Dostat od Číňana dárek s vyobrazením netopýra je výrazem té největší cti. Ale… ve středoevropském kontextu to ocení málokdo.
Čtyřlístek pro Číňany nic neznamená
Opačným příkladem potom je symbol čtyřlístku. Ten v Evropě a v přilehlých blízkoasijských zemích evokuje štěstí. V Číně byste ale s tímto symbolem nepochodili.
Symbol, na kterém se shodnou obě kultury, potom je brouček pro štěstí. U nás je jím nejčastěji beruška. Umístěte ji v podobě drobné keramické maličkosti na poličku, pověste na zeď její vyobrazení, kupte si hrníček, na kterém je vykreslená… Mimochodem, mnohem větší sílu mají ty symboly štěstí, které od někoho dostanete, nebo je darujete!
V Evropě pak navíc můžete symboliku štěstí zdvojnásobit, pokud broučka pro štěstí umístíte na v Číně bezvýznamný čtyřlístek. Mimochodem, ten prý symbolizuje čtyři spojená srdce a je zároveň symbolem vzájemnosti.
Pavouk nosí štěstí – bez ohledu na arachnofobii
Štěstí podle Feng-šuej nosí i pavouci – proto byste neměli ničit jejich příbytky, které si vytvoří u vás doma. A pokud už to učiníte, pak tohoto živočicha nezabíjet, ale přenést na místo, kde si bude moci vytvořit pavučinu novou bez toho, aby to někomu vadilo. Na druhou stranu – arachnofobii člověk neporučí.
Evropou přetvořený je i symbol šťastné podkovy – tu v čínském učení také nenajdete. Místo podkovy, která je zavěšena nad dveřmi tak, aby z ní štěstí nevypadlo, se v čínských domácnostech uplatňují misky, do kterých se štěstí chytá.
A mohou v nich ležet i takzvané mince pro štěstí – ty jsou čtyři a symbolizují lásku, peníze, zdraví a mír. Mimochodem – k dostání jsou i v některých obchůdcích u nás. Mince můžete umístit do zón, které potřebujete posílit.
Zároveň platí, že čínské mince štěstí jsou symbolem důvěry – pokud jimi někoho podarujete, bude to brát za velkou čest.
Štěstí ve Šťastných obálkách
Posledním symbolem a nositelem štěstí, který se u nás ale zatím moc neprosazuje jsou “šťastné obálky”. V Číně mají ale velmi dlouhou tradici a není tam problém nakoupit si je ve velkých balíčcích v tamějších obchodech.
Čínané do nich ukládají drobné dárky a peníze, kterými podarovávají své příbuzné a přátele. Společně s příslušným znakem, který by měl být na rudé obálce vykreslený zlatou barvou, jsou nositelem štěstí. Někteří lektoři a učitelé feng-šuej prý dnes do těchto obálek ukládají poselství pro své žáky – ti je pak vystavují na čestná místa ve svém bytě, často i bez toho, aby do nich nahlédli.
Zdroje:
- https://www.ireceptar.cz/zahrada/kvetiny-feng-suej-30000729.html
- https://santalshop.cz/kategorie/feng-shui-a-cinske-mince-pro-bohatstvi-a-stesti/
- https://www.fengshui-interiery.cz/sacky-stesti-a-ochrany/
- https://www.nefertitis.cz/zavesne-dekorace/feng-shui-ochranny-zaves-s-peti-cinskymi-mincemi-pro-stesti
- https://www.idnes.cz/jenproholky/lifestyle/stesti-feng-shui-nastenka-uspech.A191105_093252_jph-lifestyle_abr