Jste zde

Praktické tipy, které vám usnadní rekonstrukci domu

MerXu Zdroj: Unsplash
Rekonstrukce domu je složitý proces, který vás často stojí nejen čas a peníze, ale také spoustu nervů. Přečtěte si praktické tipy a naplánujte si stavební proměnu svého domova tak, abyste ji zvládli v klidu, bez stresu i nepříjemných překvapení.

10. 5. 2021

1. Plánujte, plánujte a plánujte

Základem úspěšné kompletní i částečné rekonstrukce je plánování. Dalo by se říct, že přestavba domu je jako puzzle. Každý dílek totiž do sebe musí perfektně zapadat. Ze všeho nejdříve si proto sepište seznam toho, co chcete přestavět, za jakým účelem a jak by měl výsledek vypadat. Rovněž si naplánujte harmonogram jednotlivých prací včetně termínů, aby na sebe jednotlivé části rekonstrukce dobře navazovaly.

Označte si také úkony, které zvládnete udělat svépomocí a které naopak přenecháte odborníkům. Ke každému kroku rekonstrukce si rovnou poznamenejte, jaké stavebniny, nářadí a stroje budete potřebovat. A nakonec si nezapomeňte zjistit, zda stačí stavbu jen ohlásit, nebo budete potřebovat stavební povolení.

Tip: Největšími strašáky rekonstrukce jsou neočekávané výdaje a prodlevy prací. Důkladné plánování vám pomůže mít celý proces lépe pod kontrolou.

2. Vytvořte si finanční rozpočet a toho se držte

Častou chybou při tvorbě rozpočtu bývá podcenění nákladů. Věnujte proto čas rešerším a zjistěte, kolik stojí práce, materiál, vypůjčení potřebných strojů nebo odvoz sutin. Počítejte také s rezervou na nečekané výdaje. Ideální je mít navíc k dispozici 15 % z celkového rozpočtu. Pročtěte si nejen odborné weby a blogy, ale také diskusní fóra. Ta jsou doslova studnicí praktických informací a pomohou vám vyvarovat se nejčastějších chyb a omylů během rekonstrukce.

3. Připravte smlouvy                       

Ať už jde o pokládku nové podlahy, bourací práce, montáž elektroinstalačních rozvodů, nebo odvoz odpadu, na každý úkon uzavřete s řemeslníky smlouvu o dílo. Nenechte se zlákat vidinou nižších výdajů a nikdy nenajímejte odborníky bez smlouvy. Smlouva o dílo vám ušetří spoustu starostí a také peněz při případné reklamaci. Soustřeďte se v ní hlavně na popis prací, použitého materiálu i na stanovení penále za nedodržení termínu.

merxu_bydlimekvalitne.cz_jednoduche_rekonstrukce_na_dome_nemusi_byt_vzdy_umorne_in_2.jpg

MerXu
Zdroj: 
Unsplash
S těmihle tipy se v rekonstrukci neztratíte.

Pár tipů na závěr

  • Při plánování rozpočtu vám pomohou tzv. Cenové ukazatele ve stavebnictví, data jsou volně dostupná na internetu.
  • Jak poznat férového řemeslníka? Mnohé vám napoví už úvodní komunikace. Všímejte si, jak rychle reaguje na e-maily nebo telefonáty. Pokud vám řemeslník už na začátku odpovídá v horizontu několika dnů, během samotné stavby se to může ještě zhoršit.
  • Kuchyň, vanu nebo vestavěný nábytek objednejte s dostatečným předstihem.
  • Investujte do konzultace s architektem nebo technickým projektantem. Udělají důkladný průzkum domu a včas odhalí skryté vady, které by vás mohly během rekonstrukce nepříjemně překvapit.

Rekonstrukce domu není nikdy jednoduchá. Pokud se na ni ale opravdu důkladně připravíte, výrazně tak snížíte riziko hledání řemeslníků na poslední chvíli, uzavírání neférových smluv nebo půjček, které vám pomohou rekonstrukci dofinancovat. Plánování je zkrátka polovinou úspěšné rekonstrukce, která vás nebude stát zbytečně více peněz ani času.