Jste zde

Přizpůsobte si kuchyň na míru, ať už jste žena s nepořádným manželem nebo svobodný ajťák

Zdroj: Stylishrooms.cz

Nemám čas! Nemám peníze! Nemám partnerku! Tahle a mnohá jiná fakta se mohou promítnout do výběru kuchyně. Jak si ji mohou nejlépe zařídit různé skupiny obyvatelstva jako velké rodiny, mladé páry nebo senioři?

22. 1. 2014

Sestavit si kuchyni podle svých představ ze sériově vyráběných kusů nebo si pořídit již hotovou linku, to nemusí vyhovovat všem. Každý byt je jiný a každý člověk je jiný, proto leckdo pořizuje nábytek na míru. „Nákup nové kuchyně na míru je velká věc, lidé by si ho měli nechat maximálně přizpůsobit na míru, aby pak měli z výsledku co nejlepší pocit,“ říká Lukáš Vytiska ze společnosti Stylishrooms, která vyrábí kuchyně na míru. Pojďme si probrat pár tipů pro zařízení kuchyně na různých typech lidí. Nejsou to sice reálné postavy, ale třeba se v některé z nich poznáte vy.

stylishrooms-na-miru-6

Když máte výrazný nábytek, strop i pracovní deska by měly být bílé. Místnost pak nepůsobí tak tmavě. Zdroj: Stylishrooms.cz

Vladimíra (41), pracující hospodyňka se třemi malými dětmi a jedním velkým manželem

Dobrá hospodyňka se shýbne i pro pírko, říkávalo se, ale kdo má na takovou prkotinu vzít čas. Jsem pořád v jednom kole. Ráno připravit svačiny, po odchodu z práce vyzvednout dvojčata z družiny, odvézt syna na fotbal, mezitím uklidit, uvařit večeři a připravit něco na zítra. Každá ušetřená vteřinka se mi hodí. Díky tomu, že jsme se při zařizování místnosti drželi zásad kuchyňského trojúhelníku, těch vteřin nastřádám hodně.

Jde o to, že by tři nejdůležitější body kuchyně (dřez, lednice a sporák) měly vytvářet trojúhelník, jehož obvod nepřesahuje 6,5 (v krajním případě 7,5) metru a je pokud možno větší než 3,5 metru. Všude se uvádějí trochu jiné rozměry, mně se osvědčilo něco kolem 6 metrů. Člověk se při vaření moc nenalítá a zároveň to není zase moc blízko.

Další věc, s níž v kuchyni bojuji, je pořádek a čistota. Děti pořád někde dělají upatlanýma rukama svoje otisky a muž neustále nechává prázdné láhve od piva na dřezu. Co se týká dětí, tak se to dá řešit nábytkem s povrchovou úpravou proti zanechávání otisků, ale žádný takový se mi nelíbil. Proto mám všude hladké rovné desky, včetně skleněných obkladů beze spár za linkou. Ty se velmi lehce udržují. Pokud jde o problém s lahvemi, tak tady by pomohl asi jen drtič odpadu v úpravě pro manžely. Nic takového se ale prý zatím nikde nevyrábí.

stylishrooms-na-miru-2

Šuplík v rohu byste nečekali, že? Zdroj: Stylishrooms.cz

Viola (28) a Daniel (26), mladý pár na startu

Rádi chodíme do baru, ale někdy jsme rádi i doma, takže jsme si pořídili bar do naší kuchyně na míru. Sedíme při večeři na vysokých židlích, kocháme se pohledem z okna, popíjíme víno z domácí vinotéky a je nám fajn. Ráno si dáme k snídani čerstvě odšťavněné pomeranče, k obědu rýži z rýžovaru a grilovanou cuketu. Máme spoustu moderních vychytávek, které nám zpříjemňují přípravu jídla a společné chvíle. Jen potřebují spoustu prostoru.

Proto také máme daleko větší pracovní desku než obvykle doporučovaných 120×60 centimetrů. Všechno se tam musí vejít, naše oblíbené přístroje by měly být pořád po ruce. A ty méně využívané zase vyžadují hodně skříněk. Zaplňují celou kuchyň, takže se hodí dvířka, která se vysunují nahoru. Můžeme tak mít otevřených několik skříněk a při tom se bez potíží pohybovat po kuchyni. Šuplíky se zase pohybují tiše a jejich zavření není slyšet, takže se přítel nebudí, když ráno brouzdám kuchyní při odchodu do práce.

Dan pořád něco kutí. Dílnu, sklep ani nic podobného nemáme, takže jako tohle všechno mu slouží naše kuchyň. Dělá při tom pěkný bor… nepořádek. Divím se, že byt ještě stojí. Velkou zásluhu na tom má keramický dřez. Odolá různým chemikáliím i teplotám hodně přes 1.000 stupňů, takže když do něj vyléváme horkou vodu, nijak se nedeformuje.

stylishrooms-na-miru-4

Dřezy se většinou zasazuje do desky ve výšce 90 centimetrů nad podlahou. Zdroj: Stylishrooms.cz

Robin (32), svobodný bez závazků

Při přípravě jídla jsem velmi rychlý. Jen otevřu jídelní lístek, objednám a za chvíli se to ocitne na stole. Abych něco složitějšího dělal doma, na to nemám čas a konec konců ani chuť. Minimalizovat časové ztráty, to je jeden z hlavních úkolů mého stravování. Krom toho by to taky mělo dobře chutnat – další argument pro restauraci a ne pro to, abych se o náročné pokrmy pokoušel sám. S počítačem mi to jde líp než s vařečkou.

Mám v kuchyni jen pár věcí, hlavně využívám mikrovlnnou troubu. Je vestavěná, protože to lépe vypadá, než když bez ladu a skladu stojí někde na lince. Většinou jím sám, takže ani nepotřebuji stůl. Místo něj používám ostrůvek, na němž zároveň krájím chleba a další věci pro přípravu jídla. Je od něj dobře vidět na televizi, aby mi při tom nic neutek…anóóó, naši dali góóól!!!

stylishrooms-na-miru-5

Písmeno U. Jedno z nejčastějších řešení kuchyně. Zdroj: Stylishrooms.cz

Marie (60) a Jakub (64), v důchodu, ale pořád fit

Všechno dneska bliká a pípá, kdo se vtom má vyznat. Máme spoustu vymožeností, ale celý oběd za nás stroj stejně neuvaří. Něco z moderních věcí ale při přípravě jídla přijde vhod. Třeba posuvné šuplíky s ložisky, to je dobrá věc. Díky nim v klidu otevřu těžký šuplík s paličkou na maso, sekáčky a dalšími těžšími nástroji. Dřív jsem ho utáhla jen těžko.

stylishrooms-na-miru-3

Ukládání věcí podle chytré horákyně: ve skříňce, ale mimo skříňku. Zdroj: Stylishrooms.cz

Taky se hodí výsuvné koše a poličky ve skříňkách. Už se nemůžu tolik ohýbat. Takhle si ale všechno jedním pohybem pohodlně posunu pěkně ven na světlo a nemusím strkat hlavu až pod kuchyňskou linku.

Poznali jste se? Ne? Nevadí, i tak si můžete přizpůsobit kuchyň do podoby, jaká vyhovuje vaší náladě, vkusu i dispozicím bytu. Řídit byste se měli i svou výškou nebo třeba tím, jestli držíte nůž v levé či v pravé ruce.

Google+ profil autora