Jste zde

Pronikavá chuť, výrazná vůně. Římský kmín povýší vaše vaření na umění

římský kmín na lžíci Zdroj: Bigstockphoto
Není kmín jako kmín. V následujících odstavcích si posvítíme na kmín římský, jehož vlastnosti si zamilovali už staří Egypťané, Řekové a Římané a bez něhož si Indové neumí představit svou gastronomii. Tohle je on, seznamte se!

22. 1. 2022

Opravdu nebude řeč o klasickém kmínu. S tím se římský kmín (nebo taky kumín nebo cumin) nedá jen tak zaměňovat. Tenhle zázrak se dneska pěstuje v oblasti Středomoří a v Indii, kde se bez něj neobejdou už třeba proto, že je součástí koření kari. Tomu dodává jeho nezaměnitelné aroma. A aby bylo úplně jasno – jde o semena šabreje kmínovitého.

Na Balkáně se často přidává do salámů a klobás a hojně s ním ochucují kebab. Ve Středomoří se přidává třeba do sýrů, masových konzerv, do chleba a likérů. U nás pomůže vyladit chuť kysaného zelí, bílých krémových omáček nebo rýžových a luštěninových pokrmů (takové populární chilli con carne bez něj skoro nemůže existovat!).

bigstock-cumin-seeds-or-caraway-in-wood-441245291.jpg

římský kmín
Zdroj: 
Bigstockphoto
Římský kmín používali například Egypťané, a to nejen k ochucování jídla, ale i k mumifikaci.

Historie římského kmínu? Všechno jen ne nuda

Římský kmín oblažuje lidské buňky už pořádně dlouho – staří Egypťané ho rádi používali už před 5 000 lety jak do pokrmů, tak k mumifikaci. Římané ho stavěli na stůl, stejně jako my na něj stavíme sůl a pepř. S tím se ostatně dodneška setkáváme v Maroku.

Římský kmín má své místo i ve Starém zákoně a ve středověké Evropě byl (v oblasti Středomoří) nejpoužívanějším kořením. Dokonce se věřilo, že má magické vlastnosti, lidi ho spojovali s láskou a věrností. Často proto nesměl chybět na svatbách.

Z římského kmínu se mimochodem vyrábí i éterický olej, který se vyznačuje svými afrodiziakálními účinky. Kromě toho působí proti bolestem hlavy a zažívacím potížím.

bigstock-homemade-sauerkraut-with-cumin-405706163.jpg

kysané zelí s římským kmínem
Zdroj: 
Bigstockphoto
Římský kmín je skvělý i k dochucení kysaného zelí.

S dochucováním římským kmínem opatrně

V dnešní době je nedílnou součástí indické, severoafrické a blízkovýchodní gastronomie – slouží hlavně k dochucování masa, kuskusu, ryb a zeleniny. Oblibu si ale získává i v Evropě, například v Portugalsku s ním dochucují klobásy, rýži a plněnou zeleninu, ve Španělsku se ho nebojí míchat se skořicí a s touhle směsí pak kouzlit v kuchyni.

Nejde ale zaměnit za klasický kmín, který má nejspíš každý z nás doma v kuchyni. Ten římský je totiž ostřejší, hořčejší a aromatičtější.  

Zakuste nejeden významný zdravotní benefit

Římský kmín není jen zajímavou alternativou pro chvíle experimentování při dochucování pokrmů. Má i pozitivní účinky na lidské zdraví – například pomáhá při nadýmání, zmírňuje kašel, podporuje chuť k jídlu, zlepšuje prokrvení, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a krevní tlak. Dobré důvody, proč si jím občas něco přikořenit, ne?

Použité zdroje:

  • https://cs.wikipedia.org/wiki/%C5%A0abrej_km%C3%ADnovit%C3%BD
  • https://www.vseokoreni.cz/koreni/rimsky-kmin
  • https://www.koreni.cz/obchod/jednodruhove-koreni/cumin-mlety 
  • https://chovatelka.cz/clanek/rimsky-kmin-jak-se-lisi-od-toho-klasickeho
  • https://www.aromaticus.cz/kmin-rimsky-cuminum-cyminum-100-etericky-olej-11-3-ml-plastova-pipetka/

Související články