10. 4. 2022
Zbavit se jich přitom není tak úplně jednoduché. Vajíčka háďátek totiž přežívají zimu v zemině po bramborách, a když brambory na jaře vysadíme na stejném místě, z vajíček se vylíhnou dospělci a uchytí se na kořínkách. Co na tyhle malé parazity platí?
Jak poznat, že na zahrádce bivakuje háďátko?
Háďátko je drobný parazit bílé barvy, který má tvar niťovitého červa a dorůstá až do délky 12 mm. Samičky těchto parazitů se bohužel náramně činí a dokážou najednou snést 200 až 500 vajíček. K přemnožení tak dochází vcelku rychle.
Proto je potřeba při prvních náznacích konat. Pokud byste problém neřešili, na zahrádce dokážou háďátka napáchat obří škody. Znehodnotí totiž nejen plody, ale i kořeny, čímž může dojít až k odumření celé rostliny.
Znaky, které signalizují přítomnost háďátka na zahradě:
- Napadené rostliny rostou nápadně pomaleji
- Rostlinky jsou menší a jejich listy bývají často deformované
- Listy rostlin začínají i přes obvyklou zálivku žloutnout a opadat
- Na plodech jsou viditelné malé dírky
- Pokud háďátko napadne kořeny, rostlina brzy odumírá
Na háďátka jděte chytře
V první řadě je potřeba kupovat pouze uznanou sadbu. V tomhle případě jde o sadbu, která byla vypěstovaná na pozemcích, kde nebyla přítomnost háďátka zjištěna. Skvělou prevencí je pravidelné propařování půdy. Před sázením ji můžete ošetřit též houbami, které háďátko likvidují (rody Arthrobotrys a Dactylaria).
Preventivně působí i střídání sázení plodin na jiných místech, dřívější termín výsadby, ochrana proti plevelu a dostatečné zabezpečení výživy pro rostliny. Na desinfekci půdy napadené v dřívějších letech můžete použít chemické přípravky – nematocidy nebo dusíkaté vápno, které se aplikuje na jaře, pár týdnů před výsadbou.
Abyste rostlinky ochránili před případným napadením, vyzkoušejte též jednu z rad našich babiček, které zkoušely nasypat na půdu obyčejný cukr. Na každých 25 metrů čtverečních půdy nasypejte přibližně 2 až 2,5 kilogramů cukru, čímž se postaráte o dostatečnou potravu mikroorganismů, které svou činností vytlačí nebezpečné škůdce z půdy.
V blízkosti plodin, které jsou ohrožené háďátkem, můžete vysadit taky aksamitnici, které se z jistých důvodů přezdívá „smraďoch“. Aksamitnice škůdcům nevoní a dokonce proti nim bojuje ještě jednou tajnou zbraní. Šťáva, kterou uvolňuje z kořenů, háďátka vyhladoví a ta pak zahynou.
Tip závěrem: Pokud si nejste jistí, zda se na vaší zahrádce tenhle škůdce doopravdy vyskytuje, můžete požádat o pomoc parazitologický ústav, který dokáže vzorek půdy analyzovat a potvrdit nebo vyvrátit výskyt háďátek.
Použité zdroje:
- https://cs.wikipedia.org/wiki/H%C3%A1%C4%8F%C3%A1tko_zhoubn%C3%A9
- https://www.idnes.cz/hobby/zahrada/s-hadatkem-bramborovym-se-neparejte-ihned-ho-nahlaste-uradu.A090714_133542_hobby-zahrada_bma
- https://brno.rozhlas.cz/jak-znicit-skudce-na-zahrade-bez-chemie-a-levne-6447813