25. 4. 2020
Báječné na celém pěstování je, že keříky s malými plody vyžadují opravdu jen tu nejnutnější péči. Bývají totiž spokojené na slunci i v polostínu a snesou i nějaký ten chlad. Stačí jim k tomu propustná a na živiny bohatá půda, která udrží vlhkost. Pak už jen budete pravidelně hnojit, sklízet a vychutnávat si šťavnaté ovoce. Radost vám určitě udělá i to, že ovocné keře jsou samosprašné, nemusíte tedy ničemu dalšímu pomáhat.
Nejčastěji lidé na balkónech pěstují rybíz, jahody (třeba i ty lesní), borůvky, ostružiny, hroznové víno, brusinky, maliny a citrusy. Neobvyklý není ani angrešt nebo josta, moruše, kustovnice čínská nebo granátové jablko. Balkón, který je na slunné straně paneláku, bude skvělý třeba i pro zakrslé meruňky a švestky!
Na balkoně můžete pěstovat i vinnou révu. Spolu s kvalitním nábytkem pak bude základem pro příjemný koutek, kam můžete utéct třeba s knihou.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Jaké odrůdy si na balkón vybrat, aby vás sousedi „nevypískali“?
Je úplně jasné, že si na balkóně nemůžete zasadit stromek, který čas přeroste ve strom a jehož větve budou bránit sousedům kolem ve výhledu z okna. Je to sice nadsázka, ale příliš rozvětvené porosty se do stísněného prostoru balkónu skutečně nehodí. Vybírejte si sloupkovité dřeviny – stromky, které rostou ve tvaru sloupku, tedy rozrůstají se do výšky, nikoli do šířky. Pro správný růst stačí zastřihávat vrcholový výhonek. Ve „sloupku“ si můžete vypěstovat třeba třešně, jablka nebo hrušky.
Kromě ovoce můžete na balkoně pěstovat i zeleninu: Tipy na jedlý balkon: Poradíme, jak vypěstovat rajčata nebo okurky
Jak na to? Hlavně jim dopřejte dostatek místa
Jedna z věcí, kterou rostliny bytostně nesnášejí, je málo místa. Pěstitel se pak nesmí divit, že neplodí a hynou. Zatímco hrušky a jabloně si vystačí s menšími nádobami o průměru kolem 40 cm, například broskve nebo třešně potřebují prostoru víc – i o 10 cm. Ideálním materiálem nádoby je terakota a keramika.
Dál bude keře a stromky zajímat, jaký jim dopřejete substrát. Vsaďte na ten, který je určený právě zakrslému ovoci. Připravte taky drenážní vrstvu na dně nádoby a nezapomeňte pravidelně hnojit. V době kvetení jsou nejvhodnější minerální hnojiva, které vždycky smíchejte s vodou v doporučeném poměru – větší množství by totiž mohlo uškodit.
Na balkoně samozřejmě nemusíte pěstovat jen ovoce. Velmi dobře se na něm daří třeba rajčátkům.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Jestli si nechcete pořizovat samozavlažovací nádoby, které by vám usnadnily práci, myslete na zalévání 2x denně, ráno a večer, především v případě, že máte balkón orientovaný na jih nebo na západ. Rostliny tady budou mít dostatek světla, což je pro ně nesmírně důležité, proto si to nepokazte nedostatkem vláhy.