Jste zde

Spadané listí: Použijte ho jako základ pro výživnou listovku. Poradíme, jak na to!

spadané listí Zdroj: Shutterstock
Spadané listí má své výhody i nevýhody. Poznejte je a sami se rozhodněte, jestli ho na své zahradě shrabete, nebo ho necháte ležet ladem.

6. 10. 2023

Shrabávat spadané listí, to je jako boj s větrnými mlýny. Marný a předem prohraný, avšak mnohdy žádoucí. Mrkněte se spolu s námi, co vám tato nudná, ale nutná činnost přinese, a popřípadě si s námi vyrobte listovku. Speciální druh substrátu, který oceníte zejména při přesazování pokojových rostlin

shutterstock_1854506581.jpg

hrabání listí
Zdroj: 
Shutterstock
Shrabování spadaného listí je každodenní podzimní starost. Listí přibývá neuvěřitelným tempem a jeho shrabování je nikdy nekončící boj. 

Ochrání choulostivé rostliny před mrazem

Spadané listí je výborný organický materiál, který může být přínosem pro vaši zahradu. Pokud listí necháte ležet ladem, pomůže vám v půdě zadržet dostatečnou vlhkost a záhony, trávník i mnoho choulostivých rostlin ochrání před mrazem. Při svém rozkladu obohatí půdu o cenné živiny a shrabané v kupkách poslouží jako úkryt ježkům, žábám, užovkám a mnoha malým hlodavcům

shutterstock_2333676685.jpg

přihrnuté listí
Zdroj: 
Shutterstock
Zdravé listí, které shrabete ze svého pozemku, přihrňte k růžím, ovocným keřům a k dalším choulostivým rostlinám. Pomůžete jim přečkat zimu.

Na trávníku nadělá značné škody

Neshrabané listí může na vaší zahradě nadělat značné škody. Vrstva listí umožní přezimovat mnoha škůdcům a poskytne vhodné podmínky pro šíření plísní a chorob. Na anglickém trávníku zanechá nepěkné žluté skvrny a štěrkovým záhonům ubere na kráse. 

Kam s ním?

Shrabané listí rozhodně nedávejte do klasické popelnice, ale do speciální popelnice na bioodpad nebo na kompost, kde spolu s ostatním organickým materiálem vytvoří plnohodnotné hnojivo bohaté na humus. Nikdy však nekompostujte nezdravé a napadené listí, jehož spory by mohly dále ohrožovat vaši zahradu! 

Tip: Abyste vytvořili perfektní hnojivo plné cenných látek, je vhodné zdravé listí prokládat čerstvě posekanou trávou. 

Listí je také skvělým materiálem pro výrobu tzv. listovky. Pěstebního substrátu, který je kyprý, jemný a vzdušný a který se perfektně hodí při přesazování hrnkových rostlin i k předpěstování sazenic. 

Zdravé a vhodné listí stačí uzavřít do kompostéru, popřípadě ho navrstvit na větší hromadu, pravidelně ho kropit vodou a čekat. Za rok z tlejícího listí vznikne skvělý mulčovací materiál, za dva a více let z něj pak získáte prvotřídní substrát. 

shutterstock_1823305058.jpg

list na vodě
Zdroj: 
Shutterstock
Spadané listí pravidelně odstraňujte z vodní plochy, aby při rozkladu nezkazilo vodu. 

Nejkvalitnější substrát získáte z listů ovocných stromů, z bukové listí, z lístků lísky i břízy a z listů habru, platanu, černého bezu, javoru či olše. A naopak naprosto nevhodný substrát získáte z listů ořešáku, vrby, jírovce maďalu a z topolu

Tip: Listy pravidelně prolévejte vodou, rozsekejte je na menší kousky travní sekačkou a čas od času je provzdušněte vidlemi, abyste proces tlení a vznik listovky urychlili. 

Zdroje:

  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/listi-patri-na-kompost-vyrobte-si-listovku-prvotridni-pestebni-substrat.html
  • https://www.novinky.cz/clanek/bydleni-zahrada-listovka-zazracny-pomocnik-na-zahrade-207984
  • https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/spadane-listi-nehrabte-prospeje-tak-rostlinam
  • https://www.dumazahrada.cz/clanek/kam-jen-s-tim-spadanym-listim.html
  • https://www.floranazahrade.cz/co-se-spadanym-listim/
  • https://www.lidovky.cz/relax/zajimavosti/spadane-listi-poklad-zadarmo.A191202_141349_ln-zajimavosti_ape

Související články