Jste zde

Středověká žvýkačka, součást arabské kávy. Kardamom, seznamte se!

kardamom ve sklence Zdroj: Bigstockphoto
Pokud milujete vůně a chutě nejrůznějších druhů koření, možná už jste o kardamomu aspoň slyšeli. Jestli jste ho ještě neochutnali, napravte to! Pomáhá na bolest v krku, údajně působí proti štířímu jedu a můžete si ho sami vypěstovat.

9. 8. 2021

Ale od začátku. Kardamom je koření získávané ze semen několika druhů rostlin z rodů Elettaria a Amonum. Tyhle rostliny mají svůj původ v Indii, která byla do konce 20. století největším producentem kardamomu (dneska je to Guatemala), Pákistánu, Nepálu, Indonésii a Bhútánu. Po šafránu a vanilce je dneska třetím nejdražším kořením na světě. Do Evropy se dostal asi před 800 lety.

Zelený, nebo hnědý?

Kardamom musíme bez debat rozdělit na dva druhy. Na zelený (pravý nebo taky bílý bělený), pocházející z kardamovníku obecného, který se pěstuje v oblasti Indie a Bhútánu, a černý (nebo taky hnědý, větší, dlouhý, nepálský) z druhu Amonum subulatum, z východního Himálaje, který se dneska pěstuje ve východní části Nepálu, v Sikkimu, jižním Bhútánu a západní části Bengálska.

bigstock-cardamom-on-wooden-spoon-cook-424479326.jpg

semena kardamomu
Zdroj: 
Bigstockphoto
Kardamom má nejen výraznou chuť a vůni, ale i pozitivní účinky na naše zdraví.

Koření, které se dá kouřit

Oba zmíněné druhy se uplatňují jako koření a dochucovadla do jídel i nápojů. Použít se ale dají i jako léčivo a zelený kardamom se dá dokonce žvýkat podobně jako žvýkačka, což se ostatně dělalo už ve středověku, nebo kouřit.

Tohle koření je typické pro indickou kuchyni, ale při pečení si ho oblíbily i severské národy – neobejde se bez něj třeba finský sladký chlebíček pulla nebo švédský kardemummabullar. Střední Východ zase miluje kardamom coby koření do čaje a kávy. U nás se můžete setkat s kardamomem coby součásti nápoje zvaného masala chai, který si můžete dopřát v některých kavárnách. 

V čem tkví kouzlo kardamomu?

Kardamom je taky výrazný, protože semena obsahují esenciální olej. Za dobrých skladovacích podmínek ho může být i 8 %. Zelený kardamom je sladce pikantní, černý kardamom je ostřejší. U kardamomu vyváženého z Guatemaly je patrná pikantně citrusová chuť.

bigstock-blue-cup-of-traditional-indian-358712006.jpg

chai massala
Zdroj: 
Bigstockphoto
Kardamom je nedílnou součástí například nápoje chai massala.

Koření, které pomáhá se záněty i nevolnostmi

Kardamom si lidi nedávají do jídla a pití jen tak. Je pravda, že je oblíbený pro svou výraznou chuť, nicméně je i prospěšný lidskému zdraví. Například:

  • pomáhá od zánětů a infekcí
  • má antioxidační účinky
  • ulevuje od nevolností
  • zlepšuje krevní oběh
  • uvolňuje svaly, především při křečích
  • posiluje vlasy a nehty
  • tlumí alergické kožní projevy
  • odstraňuje zápach z úst
  • zklidňuje mysl a pomáhá při depresivních stavech
  • dělá dobře při chřipce a nachlazení
  • má afrodiziakální účinky

Podle indické tradice pomáhá proti hadímu a štířímu jedu. Sami doma to ale nezkoušejte…

Kardamom jako prospěšná pokojovka

V našich zeměpisných souřadnicích se dá kardamom pěstovat jako pokojová rostlina. Potřebuje při tom stín nebo rozptýlené sluneční paprsky a ideálně konstantní teplotu kolem 20 °C. Při sázení uvítá neutrální a propustnou půdu a substrát by měl být od jara do podzimu stále mírně vlhký. Přes zimu si naopak na zálivku příliš nepotrpí a ocení světlejší místo. 

Použité zdroje:

  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Kardamom_(ko%C5%99en%C3%AD)
  • https://www.manutea.cz/herbar-bylina-kardamom 
  • https://budejovice.rozhlas.cz/kardamom-staroveka-zvykacka-a-protijed-pouzivejte-toto-koreni-ma-lecive-ucinky-7037695 
  • https://www.zahradnictvikruh.cz/kardamon-ean1711-skup05.php 

Související články