Jste zde

Tajemství Feng-šuej: Vyčistěte bydlení od negativní energie

Zdroj:

Do tajemství Feng-šuej nás pravidelně zasvěcuje designérka Zuzka Schubertová. V tomto článku se podíváme na to, jak se zbavit negativní energie v domě.

6. 12. 2011

Už samotný výraz „očisty domova“ v nás vyvolává jakoby svěží závan něčeho nového, co by se mělo v našem obydlí změnit k lepšímu. Nebo naopak, odplavení toho špatného, co nás doposud trápilo.

Mnoho z nás si asi představí jen úklid. I ten spadá do čištění prostoru, a jak už jsem zmínila v jednom z předešlých článků, v nepořádku nikdy nebude proudit pozitivní a životodárná energie, které se ve Feng-šuej říká qi (čchi).

My si ale dnes budeme povídat o docela jiném čištění prostoru. Můžeme totiž zařídit místnost podle Feng-šuej, ale bez předchozího pročištění prostoru to bude stejné, jako umístit kytici nádherných květů do špinavé vázy. Toto přirovnání jsem četla v jedné knize o Feng-šuej a zdá se mi naprosto přesné.

Myslím, že tento „rituál“, můžeme-li to tak nazvat, tu vlastně existuje mnoho set, možná i tisíců let. V moderní době a hlavně v našich končinách je sice trochu v zapomnění, ale řekla bych, že si znovu nachází své místo.

Možná, když si necháte vyprávět od své prababičky, dozvíte se, jak dříve čistili naši předkové místnosti solí, která se rozhazovala do jednotlivých koutů, a věřilo se, že odsud zažene zlé duchy. Nebo vstupní dveře a octová voda, to vše jsou velmi silné očistné prostředky a používají se samozřejmě nejen k desinfekci, ale spolu s našimi prosbami také k vyčištění atmosféry celého obydlí. Proto vlastně stále lidé dělají tzv. „jarní úklid“. Obvykle se zahájením nového roku chceme „zamést“ ten starý rok a začít znovu a zčista.

V daleké Asii a dalších zemích, kde si čištění prostoru nese velikou tradici, se setkáváme s různými druhy tohoto rituálu. Od šamanského pojetí (bubínek, zpěv, dřívka) až po nábožensky založený rituál. A i my si v tomto článku o všech možných technikách povíme. Uvidíte, že si každý najdete tu svou, řekla bych umírněnější a bližší naší kultuře a povaze.
Čistá atmosféra domova  je základem dobrého žití

čištění prostoru2

Sůl, minerály, bylinky - to všechno dokáže pomoci s očistou prostoru:

Důvodů, proč se rozhodneme vyčistit prostor, můžeme mít hned několik. Přestěhovali jsme se a nevíme, kdo v domě před námi bydlel, nebo se nám stala nějaká nepříjemná událost, úmrtí v rodině, či nepříjemná hádka. Rozhodnutím k očistě můžou být i častá onemocnění, nepříjemný pocit na určitém místě v domě. Nebo zkrátka chceme z nějakého důvodu začít znovu a zčista.

Čistit můžeme i jednotlivé kusy nábytku, či obrazy, u kterých neznáme původ. Už jsem někde psala, že z tohoto důvodu dávám vždy velký pozor na starožitnosti. Nesou s sebou silnou chuť minulosti a silný příběh, který nemusí být vždy pozitivní.

Jak na to?

Čištění samotné se skládá ze čtyř částí:

  • Příprava
  • Čištění
  • Poděkování
  • Ukotvení

Příprava

...neznamená nic jiného, než připravit daný prostor, důkladně dům vyčistit, zbavit starých věcí a umýt. Vidíte, a jsme u toho úklidu. Připravte také sebe. Důkladně  promyslete, jaký druh očisty budete provádět, jaké k tomu budete chtít použít prostředky a ke komu budete obracet své myšlenky.

Stagnující nebo negativní energii budete cítit sami nebo můžete použít kyvadélko, které seženete v jakýchkoliv esoterických potřebách.

Každá očista prostoru je jedinečná, stejně jako i každý člověk, který očistu provádí. Proto by se měl obřad plánovat vždy podle konkrétních potřeb daného domu či pracoviště. Důležitá věc: Neexistuje žádná ideální očistná metoda, která by byla tou nejlepší! Každá je jiná a každá má své kouzlo. Ne každá Vám také bude blízká.

Já například nikdy očistu neprováděla s bubínkem nebo s gongem. To mi prostě není vlastní. I Vy zjistíte, že některé metody Vám nebudou připadat přirozené a třeba i trochu podivné. Zkuste použít vlastní intuici a časem si tak najdete metodu, která je pro Vás nejlepší. Nebo si pozvěte domů někoho, kdo má zkušenosti a kdo Vás trochu zasvětí.

Čištění

V této fázi nastává samotné čištění prostoru. Věci, které k čištění potřebujete si dejte na tác, který budete přenášet z jedné místnosti do druhé. Já vždy zapálím svíčku, která je velmi očistný symbol a nad jejím plamenem si pomyslně umyji ruce. Totéž by měli udělat všichni, kdo v domě přebývají.

Poté můžete použít již zmíněnou sůl, nebo rýži, kterou nasypete do rohů nebo podél zdí. Ideální je, když v místnosti sůl 2-3 dny zůstane a obyvatelé se v této místnosti příliš nezdržují. Poté sůl nebo rýži smeteme a zakopeme nebo vyhodíme.

Výborným očistným rituálem jsou také kameny – křišťál nebo ametyst. Dále pak můžete čistit prostor vonnou tyčinkou, kdy obejdete místnost kolem dokola a necháte kouř z tyčinky prostoupit místností. Výborná je k tomuto i sušená levandule nebo šalvěj. Jen se připravte, že zanechá opravdu silné aroma, ale právě proto se považuje tato metoda za jednu z nejúčinnějších.

čistění prostoru3

Feng šuej - to je učení, které udělá vaše bydlení lepším 

Způsobů je opravdu nepřeberné množství, nebojte se proto najít si ten svůj. Jen nezapomeňte vždy poprosit a na závěr poděkovat tomu, ke komu nebo k čemu své myšlenky obracíte. Mluvené slovo má neskutečnou energii.

Poděkování

Poděkování je spolu s prosbou jedna z nejdůležitějších věcí. Bez těch k očistě prostoru nedojde. Opět je jen na Vás, jak ho vyslovíte. Proste a bude Vám dáno. Je důležité ale mluvit nahlas.

Ukotvení

Jako poslední krok tuto novou, zářící energii, kterou jste do domu přizvali, ukotvíte.

Stejně, jako pečujete o rostliny a zvířata, můžete také pečovat o léčivou sílu Vašeho domova. A to nejen tím, jak se k sobě budete chovat a způsobem, jakým budete žít. Můžete si domů umístit nějaký předmět, symbol, ikonu, která Vám bude tuto očistu připomínat.

Často maluji lidem mandalu, jejíž kulatý tvar podporuje příznivou energii v domě, nebo můžete někam umístit křišťál, na okno pověsit ochranný talisman atd. Způsobů je mnoho a opět se musí shodovat s tím, co je Vám blízké. Zkuste to a uvidíte, že to není zase tak zvláštní, jak to vypadá. A dokonce…má to něco do sebe!

Čtěte dále:

Zuzka Schubertová je pravidelnou přispěvatelkou našeho webu. Pokud se tedy zajímáte o bytový design a problematiku Feng-šuej, pak si určitě přečtěte i další její články. Vybíráme:

Přehled všech článků pak najdete v sekci Bytový design