Barvy v bytě – velmi důležitá a často velmi nedoceněná část bytového designu. Trávíme desítky hodin nad výběrem té správné sedací soupravy, podstatně méně času ale věnujeme finálnímu výběru barev.
11. 4. 2015
Vhodně zvolená barva umí podtrhnout klady a pozitiva interiéru a naopak barva, která je zvolená špatně, „vytáhne“ do popředí vše negativní.
Přečtěte si praktické rady o tom, jak pracovat s barvami v interiéru a jaké mají vlastnosti.
- Při výběru barvy zkoumejte sytost a světlost, respektive tmavost. Sytost barvy ovlivňuje vnímání „živosti“. Syté barvy nás tedy aktivizují, ty méně syté a spíše mdlé utlumují a podporují relaxaci. Světlost/tmavost ovlivňují vnímání vzdálenosti a hloubky.
- Nikdy nekopírujte bez rozmyslu barvu, která se vám líbila u známých. Totožná barva použitá ve dvou interiérech vypadá v každém z nich úplně jinak.
- Před vymalováním tedy barvu nejdříve vyzkoušejte. Naneste dvě vrstvy vybraného odstínu na silný papír o rozměru A4 a ten v průběhu dne umisťujte do různých koutů v místnosti. Možná tak přijdete na to, že je vámi vybraná barva za umělého osvětlení příliš tmavá.
- Nevyhýbejte se kontrastům, ale používejte je s mírou. Přehnaný kontrast totiž ruší a přebíjí všechno ostatní. Vaše návštěvy pak nebudou mít oči pro vaši novou obývací stěnu, ale pro roh, ve kterém se střetává žlutá s modrou.
- Pamatujte, že nejtmavší plochou v pokoji by vždy měla být podlaha, tou nejsvětlejší strop.
- Pokud se rozhodnete pro teplé barvy, počítejte s tím, že vystupují do popředí a místnost opticky zmenší. Nutí nás do činností, aktivují smysly a působí hřejivě.
- Studená barva místnost opticky zvětší a vás bude uklidňovat a utlumovat. Nicméně pozor na to, že studená barva ochlazuje – a to i vztahy.
- Necítíte se po duševní stránce zrovna fit? Vyhněte se tmavým barvám, které mohou na velkých plochách působit depresivně.
Zajímá vás, jak působí jednotlivé barvy? Projděte si naše články, ve kterých jsme se postupně věnovali červené, zelené, žluté, oranžové, černé, bílé a dalším barvám v interiéru.
Pro praktické rady, které se týkají samotného malování, čtěte dál:
- před samotným malováním přesuňte všechen nábytek, který nejde vystěhovat, doprostřed místnosti a přikryjte ho igelitovým potahem.
- kliky dveří a oken a další úchytky neoblepujte, ale pokryjte alobalem, který perfektně drží a přizpůsobí se.
- přetáhněte přes plechovku s barvou silnější gumičku tak, abyste o ní mohli otírat štětec. Ten naopak nikdy neotírejte o okraj plechovky, víčko se vám přilepí.
- na praskliny ve zdi nikdy nepoužívejte sádru. Zasádrovaná plocha bude totiž vždycky tmavší než její okolí. Lepší je vsadit na stěrkový tmel.
- až budete uklízet, přidejte do vody trochu octa, barva, kterou budete stírat, se nebude tolik rozmazávat