23. 5. 2020
Je naprosto jasné, že ty nejmenší děti potřebují pokojíček úplně jiný než školáci a dospívající. Může být ale těžké zvolit ten správný design, dokud si ho děti kompletně nevymyslí samy. Proto pro vás máme pár tipů, jak to v závislosti na jejich věku vyřešit.
Barvy do pokoje pro ty nejmenší
Pokud si říkáte, že je volba jasná, protože do holčičího pokojíku patří růžová a do klučičího modrá, upusťte od toho. Nenechte se svazovat tradicemi. Možná ani nevíte, co se vám narodí a nějak místnost připravit musíte, ať už řešíte výmalbu, nábytek nebo doplňky.
Malé děti potřebují v prvních letech jen prostor, kde budou spát a hrát si. Není proto třeba dělat z výběru barev vědu, i když je dobré vědět, kterých se vyvarovat, aby nepůsobily rušivě. Nic nezkazíte oranžovou, bílou a zelenou.
- Oranžová navozuje pocit pohody.
- Bílá je nadčasová a působí dokonale čistě. Doporučujeme ji ale jen na výmalbu nebo doplňky, v žádném případě na koberec. Asi víte proč.
- Zelená uklidňuje.
- Hnědá navozuje pocit jistoty a pořádku, ale do dětského pokoje ji nevybírejte na výmalbu. Ideální je pořídit hnědý nábytek.
Těmto barvám byste se naopak měli vyhnout nebo je použijte jen na detaily:
- Fialová může vyvolávat melancholii, proto s ní pracujte velmi opatrně a volte ji spíš u doplňků do dívčího pokoje.
- Červená může vyvolávat agresi a navozovat pocit nebezpečí. Dospělí ji snesou dobře, pokud ji mají rádi, dětský mozek si s ní ale ve velkém neporadí. Proto i v tomhle případě doporučujeme maximálně doplňky, nikoli nábytek nebo výmalbu.
- Žlutá může dětem přivodit frustraci a nadmíru hněvu. Není vhodná ani pro oči.
- Černá přijde na řadu, až se vaše dítko dostane do puberty a začne revoltovat, vsaďte se… Do té doby pryč od ní. Působí ponuře až depresivně.
Náš tip: Žádné divoké křivky! Nejmenší děti by z nich opravdu neměly radost. Chystáte-li se zapojit do hry tapety nebo jakékoli jiné aplikace na zeď, myslete na to. Raději vybírejte samolepky zvířátek a pohádkových postaviček.
Barvy do pokoje pro malého školáka
Když se dítě chystá do první třídy, pokoj přestává sloužit jen spánku a hrám. Je potřeba vytvořit mu zázemí pro plnění domácích úkolů a učení. Na místě je tedy nejen pořídit psací stůl a vyhovující ergonomickou židli, ale taky je vhodné opticky všechny tři zóny oddělit. Může k tomu dobře posloužit barva, tapeta nebo v případě většího pokoje nábytek.
Které barvy se kam hodí?
- Do zóny, kde bude dítě odpočívat a spát je ideální zelená a bílá.
- V zóně, kde si bude hrát, můžete vsadit na oranžovou.
- Tam, kde se bude učit, vyzkoušejte bílou a červené nebo fialové doplňky. Do této zóny se příliš nehodí rozptylující tapety a případné malůvky na zdi, které by sice pokoj oživily, ale zároveň by při učení odváděly pozornost.
Pokud jste své ratolesti dosud dopřáli čistě dětskou výzdobu, přizpůsobte ji jejímu věku a mentální vyspělosti. Možná je čas vyměnit zvířátka na zdech za nalepovací tabuli, na kterou si bude moct psát a kreslit jako ve škole, nebo poněkud „dospělejší“ tapety podle toho, co má ráda.
Barvy do pokoje pro bouřícího se teenagera
Jakmile se dostaví puberta, přes dětské provedení pokoje nepojede vlak. V kurzu bude černá, ale rozhodně dospívajícím nedovolte přemalovat s ní celý pokoj. Pokud po této barvě skutečně zatouží, vyberte s ním raději doplňky, které se mu budou líbit. Může jít třeba i o ložní prádlo, které opticky zabere spoustu místa a se kterým možná pubertální rozmar uspokojíte.
Výmalba by ale měla být neutrální, protože dospívající pravděpodobně v tomhle pokoji setrvá až do dospělosti samotné.