Jste zde

Tymián: Ochutí zvěřinu, ale pomůže i při kašli nebo průjmu

tymián na prkénku Zdroj: Bigstockphoto
Tuhle aromatickou bylinku si zamilujete, nebo ji navždy zatratíte. Pokud ale můžete, dejte jí šanci. Jídlu dodá nezaměnitelný chuťový šmrnc a třeba vám pomůže i se zdravotními potížemi, jako jsou kašel nebo infekce močových cest.

17. 8. 2021

Tymián má svůj původ ve Středomoří, ale postupem času se dostal i do našich končin. Jeho historie sahá do období kolem roku 3 000 př. n. l. Setkat se můžete s různými druhy, které jsou pojmenované podle složení silic – tymián je třeba citrónový, pomerančový nebo kmínový.

bigstock-glass-bottle-of-thyme-essentia-373666774_1.jpg

tymiánový olej
Zdroj: 
Bigstockphoto
Tymián nejspíš znáte jako koření. Je ale i přísadou masážních olejů nebo kloktadel.

Silice ale nejsou to jediné, pro co bychom si tymiánu měli vážit. Najdeme v něm taky třísloviny, hořčiny nebo aromatické kyseliny. Kombinací všech účinných látek vzniká lék, který vám pomůže se spoustu zdravotních komplikací, jako jsou:

  • kašel a astma
  • infekce močových cest
  • revma a dna
  • průjem a nadýmání
  • nachlazení a bolest v krku

Tymián působí antisepticky a antibakteriálně, bojuje proti plísním, střevním prvokům a parazitům. Nejčastěji si ho dáváme v podobě čaje, ale dá se využít i tymiánový olej na masáže (pomáhá od bolestí svalů a kloubů), dál jako kloktadlo, ústní voda nebo inhalační látka.

Tymián v kuchyni dokáže hotové zázraky

Máte-li v kuchyni tymián, můžete kouzlit. Čerstvý je samozřejmě o něco lepší než ten sušený (nebo kupovaný). Výrazná vůně a jeho chuť vyniknou hlavně v kombinaci s masem – drůbeží, zvěřinou, hodí se do nádivek, paštik, bylinkových másel a sýrů. Neurazí ani v rajčatové polévce nebo omáčce, na rybách dušených a grilovaných.

bigstock-flowering-thymus-serpyllum-kn-425328059_1.jpg

kvetoucí tymián
Zdroj: 
Bigstockphoto
Věděli jste, že tymián i moc pěkně kvete?

Jak tymián vypadá a jak si ho vypěstovat?

Tymián je stálezelený keř nebo polokeř vysoký 20-30 cm. Vyznačuje se čtyřhrannými stonky, které odspodu dřevnatí. Listy jsou taky zajímavé – jedna jejich strana je hladká a druhá plstnatí. Jeho květy jsou bělavé, růžové nebo modrofialové. 

Tymián má rád slunce, teplo a dobře propustnou půdu, takže pokud mu to na zahradě dopřejete, můžete se pustit do pěstování a těšit se z jeho účinků. Nepohrdne ani vyhovujícím místečkem na parapetu za oknem nebo na balkóně. Pozor si musíte dávat jen na to, abyste ho nepřelévali – to by vám opravdu neodpustil.

Semena vysévejte na jaře do sadbovače a nechte je vzejít v pařeništi. Jakmile dokážete semenáčky uchopit do prstů, přepíchněte je na stanoviště. Když budete chtít začít s pěstováním tymiánu během dubna nebo května, dejte ho rovnou na stanoviště. Množit pak můžete řízkováním na přelomu jara a léta.

Použité zdroje: 

  • https://www.vseokoreni.cz/koreni/tymian
  • https://cs.wikipedia.org/wiki/Tymi%C3%A1n_obecn%C3%BD
  • https://www.bylinkyprovsechny.cz/byliny-kere-stromy/byliny/1543-tymian-ucinky-na-zdravi-co-leci-pouziti-uzivani-vyuziti
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/pestovani-a-vyuziti-vonaveho-tymianu.html 

Související články