28. 12. 2020
Jestli se hroutíte, když vstoupíte do dětského pokoje, nebo prostě jen nemáte denně čas na důkladné vytváření komínků ve skříni, takže to raději sfouknete jednou za měsíc, myšlenky japonské koučky přes úklid Marie Kondo vám přijdou vhod. Už to totiž bude jenom lepší. Podle ní začnete uklízet tak nějak psychologicky, přes pocity. Její filozofie nestojí jen na vztahu člověka k věci, ale člověka k věci a zároveň domovu.
Mladá dáma, která okouzlila svět… Úklidem!
Kdo je vůbec Marie Kondo a proč lidem radí, jak si zorganizovat domov? Tahle mladá dáma narozená v roce 1985 byla prý odmalička posedlá úklidem a pořádkem. Později ji překvapilo, že ne všem lidem se daří udržovat jejich domovy v pořádku. Dokonce prý často uklízela i vlastní třídu ve škole. A nakonec začala psát knížky o své metodě uklízení KonMari. Knížky se překládají do mnoha jazyků a lidí Marii milují, protože do jejich domovů navrátila řád.
Podle Marie Kondo děláme mnoho chyb, které úklid proměňují v činnost, kterou nesnášíme.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Deset kilo nesmyslů
Vsadíme se, že i když třeba jako většina ostatních lidí lpíte na spoustě věcí, při úklidu nevěřícně koukáte na to, kolik nepotřebných, absolutně zbytečných věcí doma máte. Přitom byste volné místo mohli využít daleko smysluplněji nebo aspoň zajistit, aby váš byt nevypadal tak plně, vaše skříň nepřetékala, vaše šuplíky se neprohýbaly.
Vždycky vyhodíte podivné suvenýry z cest, o nichž si někdo z vašich blízkých nebo kolegů myslel, že je oceníte, a vy jste je proto nevyhodili rovnou, oblečení, které jste si koupili, protože bylo ve slevě, ale nikdy jste do něj nevklouzli, nebo potápěčskou výbavu, kterou už jste nepoužili pět let, protože vás potápění bavilo onehdy asi měsíc.
V čem spočívá úklid podle Marie Kondo?
Uklízecí metoda KonMari staví na tom, že je třeba uklízet věci ve správném pořadí. Říká také, že při úklidu procházíme dvěma základními fázemi: fází zbavování se věcí a fází přemýšlení, kde budeme ty zbylé věci uchovávat. Základem je tedy zbavit se nepotřebných věcí a získat volný prostor. Zvlášť u oblečení to může být těžké, protože máme tendenci o všem si říkat, že to ještě unosíme a že na každou halenku přijde čas, protože do ní zhubneme.
V úklidu byste měli nacházet smysl... když už ne požitek. Pak ho budete provádět raději.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Autorka dobře ví, že máte nejspíš pocit, že vyhodit oblečení je rozmar, plýtvání. Na to konto říká, že se máte zbavit toho, co už vám nedělá radost a bez čeho se v klidu obejdete. Vyhoďte to, co nenosíte, co jste na sobě dlouho neměli. Vyhoďte to, co nenosíte s radostí. Uvolníte si tak místo na nové kousky, které vás potěší.
Tipy, které vás přesvědčí o tom, že jste uklízeli špatně
Marie Kondo si získala spoustu příznivců svou knihou Zázračný úklid – pořádek jednou pro vždy. V ní totiž nenásilnou formou popisuje nešvary, kterých se při uklízení stále zarputile držíme, a přitom rozhodně ne ku svému prospěchu. Co patří k nejčastějším chybám při uklízení?
- Snažíme se uklidit naráz celý byt nebo dům. Přitom bychom měli uklízet pokaždé něco.
- Uklízíme každý den chvilku. A co dál? Skutečně chcete každý den jít z práce s tím, že musíte něco uklidit? To je cesta do pekel. Uklízení budete nenávidět ještě víc, než ho už nenávidíte teď.
- Máme pocit, že uklízení je nutné zlo. Uklízíme proto, abychom doma „neshnili“. Přitom má pořádek v bydlení co dočinění se stavem naší mysli i naším fyzickým zdravím. Když nebudete utírat prach, zaděláte si na potíže s dýcháním. Když budete prach utírat pravidelně, nenahromadí se vám do takové míry, že máte pocit, že se doma udusíte. Tělo důsledky pozná.
- Chápeme úklid abstraktně. Lidská mysl je přitom nadšená, když vidí okamžité, takřka hmatatelné účinky činnosti. A to u uklízení můžeme zažít. Když se zbavíte spousty věcí a vaše bydlení „prokoukne“, dokonale to přehodí vaše vnitřní nastavení myšlení. Když k tomu dojde, už se k zahanbujícímu nepořádku nevrátíte.
- Kolikrát jste začali uklízet proto, že vám bylo smutno, měli jste špatnou náladu nebo jste potřebovali před něčím „utéct“? Uklízení nastoluje rovnováhu. Ačkoli jste se úklidem zřejmě nezbavili prvotního problému, na chvíli se vám ulevilo.
- Uklízíme podle místa, ne podle kategorie. Přitom druhé řešení je správné. Už se vám stalo, že jste měli pocit, že stejné věci, jaké jste uklízeli před týdnem v předsíni, jste dnes uklízeli v ložnici? Kladívko, metr, šroubováky? Dejte si příště za cíl uklidit všechno oblečení nebo všechny knihy a časopisy. Ne obývák či koupelnu. Vyhnete se tak tomu, že budete mít „všechno všude“, a když budete něco hledat, prostě to nenajdete.
Zajímavé poučky, že? Dívat se na úklid jako na zábavu by snad nikoho z nás ani na okamžik nenapadlo. Přesto to jde a navíc bude úklid efektivní. V dalších článcích vám představíme, jak podle Marie Kondo uklidit oděvy ve skříni, knihy a další kategorie věcí, které často znamenají při úklidu velký problém.