Jste zde

Uvařte si kávu v moka konvičce. Malý muž s knírkem vás nezklame

kvalitní káva Zdroj: www.bigstockphoto.com
Pokud holdujete dobré kávě, ale nechcete si pro každou chodit do kavárny, vyberte si některý z alternativních způsobů příprav tohohle oblíbeného nápoje. Stačí se naučit, jak s ním pracovat, a dobrota bude na světě!

15. 7. 2020

Jen těžko si představíme někoho, kdo by nechtěl odstartovat den lahodnou, avšak silnou kávou, nebo si jí nedal odpoledne po práci nebo ještě při ní. Vyřešte svoje tužby jednoduše – pořiďte si moka konvičku a spřátelte se s ní. 

Šikovná kráska s italským původem

Odkud by mohl pocházet jednoduchý stroj, který vám dovolí připravit si kávu takřka kdekoli, když ne z Itálie? V roce 1918 se z Francie do Itálie vrátil konstruktér a specialista na zpracování hliníku Alsonso Bialetti. Jeho cílem bylo pomoct kávě do každé domácnosti. Před výrobou moka konvičky se inspiroval stroji v prádelnách, v nichž docházelo k ohřívání vody, načež vzniklá pára vytlačila mýdlovou pěnu pradlenám pod ruce. Velmi podobný princip najdeme právě u moka konvičky. 

Zajímavý je i důvod, proč se k výrobě konvičky používal hliník. Itálie měla ve 30. letech 20. století ohromné zásoby bauxitu, z něhož se hliník získává. Sám Mussolini pasoval tenhle kov na národní a použít něco jiného by se mohlo nevyplatit... A nemyslíme finančně. 

bigstock-the-process-of-brewing-coffee-336845080_1.jpg

oranžová moka konvička
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Původní konvičky byly vyráběné z hliníku. Dnes se můžete setkat i s jinými materiály.

Moka konvička se ve své domovině ujala hned a ročně se prodalo na 10 tisíc kusů. V roce 1933 získal Bialetti patent a vynálezu se začalo říkat Moka Express. V původní osmiboké verzi se dá konvička sehnat i dneska, ale k dispozici je i spousta jejích obměn. Jedno mají ale společné – obvykle je na nich malý muž s knírkem, pan Bialetti.

Po 2. světové válce si začala konvička získávat srdce kávomilců po celém světě. S tímhle rozšířením pomohl Bialettimu jeho syn. I díky němu se začalo vyrábět až 1 000 konviček denně. 

Jak moka konvička funguje?

Moka konvička má několik částí, které za pomoci jednoduchých fyzikálních zákonů vytvoří skvělý mok dřív, než řeknete „dal/a bych si kávu“. Vespod je nádobka na vodu, na ní pak zásobník s mletou kávou. Následuje nádobka na hotovou kávu. Jakmile se voda začne vařit, vytvoří se pára a začne se zvyšovat tlak. Pak se horká voda probojuje k mleté kávě v sítku (zásobníku), smísí se s ní a protlačí ji do nádobky na hotovou kávu nad sebou. Nevyužitý zbytek zůstává v sítku.

Výhody a nevýhody moka konvičky

Moka konvička jako taková je dobrý vynález. Ne každému ale může vyhovovat. Předně je třeba si říct, že si do ní buď musíte kupovat mletou kávu, nebo si umlít zrnkovou. To je práce navíc, která se ale vyplatí, protože čerstvě mletá káva je… Je zkrátka něco, co nemá obdoby. 

K jejím výhodám patří její přenosnost. Můžete si ji s sebou vzít klidně do práce nebo na cesty, jen stačí mít ji kde postavit na plotnu. Moka konvička se snadno čistí, existuje ve více velikostech a je poměrně levná – v závislosti na velikosti, použitých materiálech, vylepšeních a značce. 

bigstock-a-woman-pours-coffee-into-a-wh-364846831_1.jpg

káva z mok konvičky
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
V moka konvičce připravíte dobrou kávu. Pokud ale patříte mezi opravdové kávové znalce, pak vás takto připravená káva 100% nenadchne.

K nevýhodám patří extrakce kávy za vyšších teplot a riziko popálení při neopatrném zacházení. Moka konvička je jen nástroj a nemusí všude doléhat, i když moderní konvičky jsou samozřejmě vytvářeny s nejlepším svědomím výrobců. Zároveň je nutné vědět, že nejde o nástroj pro fajnšmekry – u rozdílných druhů kávy se nemusíte dočkat toho správného vyniknutí jednotlivých tónů, na rozdíl třeba od aeropressu. 

Jak si kávu v moka konvičce připravit

Postup se vám možná bude číst složitě, ale uvidíte, že si celý proces brzy zautomatizujete.

  • Do nádobky na vodu vlijte vodu. Nikdy nesmí přesahovat přetlakový ventil na straně! 
  • Zásobník (sítko) naplňte jemně nebo středně mletou kávou. Kávu nestlačujte, stačí ji zarovnat třeba lžičkou. 
  • Přišroubujte vrchní část moka konvičky a pořádně vše utáhněte. 
  • Dejte konvičku na plotnu. To, že je káva hotová, poznáte podle zvuku jejího vybublání. Než bude hotovo, mějte vždycky přiklopené vrchní víko, aby káva neprskala ven.

Vyzkoušejte moka konvičku. Možná na ni už nedáte dopustit!