Určitě sami víte, jakou fušku dá zavěsit poličku nebo obraz na panelobetonovou a cihlovou zeď. Mnohem jednodušší je to ale u sádrokartonových a sádrovláknitých stěn.
22. 6. 2011
Tento typ stěn sice vyžaduje kotvící prvky doporučené výrobci, práce s nimi je ale jednodušší a s přehledem ji zvládne i amatér. Háčky, na které potom přijde samotný obraz se do stěny upevňují pomocí hřebíků nebo speciálních šroubů do sádrokartonu. Jednoduchý háček unese 5 kilogramů, háček přichycený dvojicí šroubů deset kilogramů, trojháček potom kilogramů patnáct.
K zavěšování těžších předmětů do sádrokartonových a sádrovláknitých desek se potom používají speciální hmoždinky do sádrokartonu a sádrovlákna, které jsou kovové nebo plastové. Plastové hmoždinky mají menší únosnost, a jednoduše se zasunou do předvrtaného otvoru. Kovové hmoždinky mají oproti plastovým únosnost vyšší, ale k jejich montáži je třeba použít speciální kleště.
Pozor na maximální hmotnost!
Při výběru hmoždinek a kotev (na těžší předměty), je nutno dbát na dodržení maximálních hmotností zavěšovaných předmětů, které udává výrobce kotevní techniky, jinak byste se mohli celkem snadno dočkat nepříjemného překvapení v podobě nečekaného pádu.
K uchycení zařizovacích předmětů, jako jsou umyvadla, vodovodní baterie, závěsný klozet, závěsné kuchyňské skříňky atd., se potom používají speciální nosiče zařizovacích předmětů, které se zabudují do nosné konstrukce stěny během stavby.
Tento článek vznikl ve spolupráci s Ing. Michaelou Hynštovou z Cechu suché výstavby České republiky