Jste zde

Víte, z čeho se vyrábí nábytek?

z čeho se vyrábí nábytek Zdroj: pixabay.com
Masiv, dřevotříska, plast, kov i sklo. To je jen několik materiálů, ze kterých se vyrábí nábytek. Vybíráte právě nový nábytek a neznáte výhody a nevýhody jednotlivých základních materiálů? Čtěte dál, poradíme vám, jak se zorientovat.

28. 1. 2021

1. Masivní dřevo

Nejlepším, a zároveň nejkrásnějším materiálem pro výrobu nábytku, je jednoznačně dřevo. Masivní dřevo je sice ve srovnání s jinými materiály dražší, ale z dlouhodobého hlediska se vám investice do masivního nábytku určitě vyplatí. Má totiž nejen delší životnost, ale je především krásné a do vašeho domova vám svou vůní přinese i kousek přírody.

Co však patří k jeho nevýhodám, je to, že vlivem prostředí může měnit svůj tvar, rozměry i barvu. Ačkoliv se tomu nedá zcela zabránit, použitím vhodných technologií je možné tyto nežádoucí jevy minimalizovat.

Při výběru myslete také na to, že čím je dřevo tvrdší, tím má i delší životnost a je odolnější. Například borovicové dřevo je velmi málo odolné, naproti tomu teakové lze použít i do náročnějších podmínek vnějšího prostředí.

2. Dřevotřískové a dřevovláknité desky

Dřevotřískové, ale i dřevovláknité desky jsou dnes snad nejvíce používaným materiálem pro výrobu nábytku. I těch je však několik druhů, a proto nesou i několik označení:

  • DTD - dřevotřísková deska. Jedná se o desky bez povrchové úpravy, které se vyrábějí lisováním drceného dřevěného materiálu. Na výrobu nábytku se však používají zřídka, a to kvůli vysoké citlivosti na vlhkost.
  • LTD nebo DTD-L - laminované desky. Aby byly dřevotřískové desky odolné vůči vodě a vlhkosti, upravují se nalepením laminovacího papíru a zalitím pryskyřicí. Mohou se použít pro výrobu nábytku do kuchyně nebo koupelny.
  • MDF nebo HDF - dřevovláknité desky (MDF - středně tvrdé, HDF - velmi tvrdé) se vyrábějí také lisováním, avšak takové desky mají mnohem vyšší hustotu než dřevotřískové desky, z čehož vyplývá jejich vyšší pevnost a odolnost.

Na ochranu před vodou a vlhkostí se hrany desek polepy laminovací papírem, laminem nebo ABS hranami. Laminované jsou levnější, ale méně odolné. ABS jsou z plastu a chrání nábytek lépe.

chair-1845270_1280.jpg

nábytek
Zdroj: 
pixabay.com
Nábytek se dá vyrábět z mnoha materiálů.

3. Dýha

Podobné vlastnosti má i dýhovaný nábytek. Vyrábí se z dřevotřískových nebo dřevovláknitých desek, na které se lepí tenká vrstva masivního dřeva, tedy tzv. dýha.

Výhodou tohoto typu nábytku je, že je cenově dostupnější než masivní nábytek, a zároveň se v důsledku vlhkosti nedeformuje. Dýhováním lze navíc dosáhnout množství originálních designů, protože dýhu lze stejně jako dřevo mořit i lakovat. Nemusíte mít obavy, že se dýha bude odlepovat. Dýhovaný nábytek se dnes vyrábí s mnohem pokročilejšími technologiemi jako kdysi.

Náš tip: Takový nábytek si můžete nechat vyrobit na míru nebo se poohlédněte v některém z oblíbených obchodů s nábytkem. XXXLutz sleva či Decodoma sleva vám přitom dokáží ušetřit nejednu korunu.

4. Plast

Přestože plast byl dlouho preferovaným zejména v případě zahradního nábytku, postupně se dostává i do interiéru. Jako materiál pro výrobu nábytku je vyhledávaný kvůli jeho snadné údržbě a poměrně vysoké odolnosti. Samozřejmě, vše závisí na druhu plastu a kvality jeho zpracování.

5. Sklo

Sklo jako materiál pro výrobu nábytku je velmi specifické. Působí velmi esteticky a vyrábí se z něj zejména moderní nábytek. Pokud se použije správná tloušťka skla, jde prakticky o nezničitelný materiál s vůbec nejdelší životností, a zároveň i cenově dostupný. Co však třeba při umístění skleněného nábytku do interiéru zvážit, je jeho chladný zevnějšek.

6. Kov

Při výrobě nábytku se používají samozřejmě i různé kovy, nejčastěji ocel a hliník. Ocel je estetická, nevyžaduje speciální péči a poměrně dobře se kombinuje s jinými materiály. Hliník je zas ideální pro zahradní nábytek, nakolik je lehký a odolný vůči korozi.