15. 3. 2022
Lampa, která se postará o vůni i desinfekci
Katalytická lampa je u nás poměrně žhavou a neznámou novinkou. Její historie se přitom píše už více než 120 let. První katalytická lampa byla totiž vyrobena ve Francii pařížským lékárníkem Mauricem Bergerem v roce 1898 a prakticky okamžitě si získala oblibu široké veřejnosti.
Už tehdy šlo totiž o zařízení, jehož cílem bylo desinfikovat okolní vzduch a zbavovat ho virů, bakterií a dalších nebezpečných látek. Není se tak čemu divit, že mělo sloužit primárně k použití v nemocnicích a vojenských lazaretech. Až mnohem později se do něj začaly přidávat aromatické složky.
Dekorativní a praktický doplněk domácnosti
K nám přišly první katalytické lampy v meziválečném období 30. let. Absolutní boom ale zažily až ke konci 90. let, kdy se zvýšil zájem o kvalitu a čistotu vzduchu a interiérové parfémy. Dnes tihle designoví společníci představují zajímavý způsob, jak prostor provonět a zároveň ho zbavit virů i bakterií.
Katalytické lampy totiž fungují na principu katalytického spalování, kdy stačí hořák zapnout na dvě až tři minuty, poté ho sfouknout a o desinfekci prostoru se následně postará samotná reakce, během níž dochází k uvolňování molekul, které neutralizují nežádoucí bakterie, viry i pachy.
Voňavá a čistá domácnost
Na tomto místě je potřeba zmínit, že molekuly pach (například ten cigaretový) nepřekrývají, ale rovnou ho eliminují. Místnost tak zůstává čistá, voňavá a desinfikovaná. Použití katalytických lamp navíc ocení i alergici nebo domácnosti s chlupatými mazlíčky.
Protože během používání lampy nedochází k jejímu hoření, do vzduchu se neuvolňují nebezpečné zplodiny. Do lamp, které jsou mimochodem dokonalou designovou záležitostí, si navíc můžete vybrat vůně do bytu přesně podle svého vkusu, nálady nebo aktuálního rozpoložení.