4. 8. 2020
V malém obýváku nemůžete mít všechno, co byste si v něm možná mít přáli. O velkých kusech nábytku nebo obrovské sedačce nemůže být ani řeč. I přesto se v něm ale můžete cítit velmi dobře. Naše rada? Zaměřte se na barvy a drobné vychytávky!
Aby z obýváku nebyla kobka
Naprostým základem, jak z místnosti vytvořit pěkný obývák, a ne tmavou neútulnou kobku, je dostat do něj hodně světla. Denní světlo, které dovnitř proniká oknem, je potřeba podpořit světlou výmalbou.
Netrápí vás malý obývák, ale malá ložnice? Máme pro vás rady a vychytávky do malé ložnice: patro na spaní a hodně světla
V malém obývacím pokoji je často potřeba zkombinovat kupříkladu spací část s obývací částí - oddělte je alespoň opticky.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Může jít o klasickou a nadčasovou bílou, ale pokud vám přijde příliš strohá, klidně si vyberte světlý odstín jiné barvy – například žluté nebo oranžové. Jakmile na tyto dvě barvy ve správném odstínu dopadnou sluneční paprsky, budete mít v obývacím pokoji takové soukromé sluneční lázně.
S tmavými a sytými barvami v malém prostoru opravdu šetřete. Můžete s nimi vytvořit kontrastující prvky, například linie na zdech, ale buďte opatrní, dá se to s nimi snadno přehnat.
Nakonec neopomeňte ani vhodné osvětlení – kromě hlavního svítidla na stropě přidejte třeba i nějakou tu bodovku nebo lampičku ke gauči či křeslu.
S tmavými barvami v malém obývacím pokoji šetřete. Zdroj: http://bit.ly/2ifKRsl
Vychytávky, které do malého obýváku potřebujete
Malé obývací pokoje se obvykle nacházejí v malých bytech, takže často slouží jako víceúčelové místnosti, například jako obývák + ložnice nebo kuchyň či pracovna. Ač jsou taková provedení i moderní, nezapomeňte na alespoň decentní oddělení jednotlivých zón, například barvami nebo příčkami. Využít k tomu můžete i nábytek. Víte, že například správně natočený gauč dokáže zázraky?
I do malého obýváku patří polštářky! Udělají parádu a budou vás hýčkat. Kdo? Polštářky!
Dalším skvělým výtvorem je víceúčelový nábytek. Skvělým příkladem za všechny je třeba gauč, jehož spodní část slouží jako úložný prostor. Ten může koneckonců skýtat více kusů nábytku – třeba i konferenční stolek.
Skládací nábytek je takřka nezbytností, tedy alespoň pokud k vám čas od času zavítá návštěva. Nechat polovinu hostů sedět na zemi není úplně nejlepší, takže se vám budou hodit kupříkladu skládací židličky – ty můžete využít i v kuchyňce, kterou jistě také nemáte největší.
Tady hrají prim police
Do malých prostor obecně se nehodí dávat mohutný vysoký jednolitý nábytek. Lepším řešením je nízká stěna pod televizi a pak police, i v několika řadách. Nainstalovat je můžete klidně až ke stropu – aspoň tak využijete i ten prostor, který by jinak zůstal prázdný.
Pro malé místnosti obecně platí to, že jim sluší světlé barvy.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Řekněte ne záclonám!
Záclony mají své zastánce i odpůrce. Docela jisté je to, že do malých obýváků se záclony a mohutné závěsy moc nehodí. Zkuste místo nich dát jednoduché rolety nebo jen žaluzie do oken. Pokoj pak bude působit vzdušněji.
I malý obývák může být dokonalý
Nebojte se malého prostoru. S několika jednoduchými triky z něj vykouzlíte perfektní místečko pro vlastní odpočinek i pro návštěvy. Dejte si pozor na barvy, dostatek světla a praktické kousky nábytku a vše bude naprosto v pořádku.