1. 10. 2023
Kamélie japonská se na pultech mnoha obchodů objevuje zejména v zimních měsících. Obsypaná poupaty a svým vzhledem, který značí odolnost, vás přiměje k nákupu. Jenže ouha! Donesli jste si květinu domů, umístili ji na parapet a poupata ještě před vykvetením opadala? Podcenili jste její péči! Pojďte se s námi podívat s jako rostlinou máte tu čest.
Domovem kamélie japonské jsou horské a podhorské oblasti východní Asie. Do Evropy se kamélie dostala v 19. století a díky svým krásným květům se stala velmi oblíbenou rostlinou. Jako daň za vytopené domovy však byla vytlačena rostlinami, kterým vyhovuje vyšší pokojová teplota. Dnes tato pokojová rostlina zažívá renesanci. Královnou vašeho domova však bude v zimní zahradě, v meziokenním prostoru, na zasklené verandě a v chladné hale či chodbě, kde vám může dělat parádu i mnoho let.
V čem tkví ztráta poupat?
Ztráta poupat a květů je nejčastější problém, se kterým se můžete setkat. Kamélie je totiž velmi konzervativní rostlina, která nemá ráda změny. Přemisťování a s ním spojená změna teploty, vlhkosti a světelných podmínek vede k rychlému shození poupat.
Zatímco ostatní rostliny mají vegetační klid, kamélie rozkvétají
Představa krásně kvetoucí rostliny v zimních měsících u vás doma je sice krásná, jenže málokomu se to u kamélie podaří. Její pěstování je velmi náročné a vyžaduje určité pěstitelské zkušenosti. Jen správný výběr stanoviště, optimální zálivka, ideální teplota a vyšší vlhkost vzduchu vám zajistí i příští zimu nádherné květy.
Kamélie není tradiční pokojovou rostlinou. Přetopený byt a příliš suchý vzduch jí nesvědčí. Ideální stanoviště pro ni najdete spíše v rodinném domku. Rozhodnete-li se rostlinu pěstovat přeci jen v panelákovém bytě, najděte jí to nejchladnější místo! Nikdy ji však nestavte k oknu, kterým pravidelně větráte. Náhlá změna teploty může mít za následek opadání poupat a její úhyn.
Výzva i pro zkušené pěstitele
Kamélie je chladnomilná rostlina. Doma ji proto zajistěte teplotu, která nepřekročí 15 stupňů Celsia. Jen tak vám poupata neopadají a bude vám krásně a dlouho kvést. Rostlina pěstovaná ve vytopeném panelákovém bytě nikdy nebude v takové kondici, aby vám kvetla v plné parádě.
Velmi důležitá je také vyšší vzdušná vlhkost. Tu rostlině zajistíte častým rosením nebo umístěním květináče na oblázky, nikoliv přímo do vody. Roste pouze do doby, než květina nasadí poupata! V panelákovém bytě rostlinu nikdy nestavte k radiátoru.
Zálivka je nejvíce zapeklitá. Je-li špatná, rostlina nikdy nenasadí poupata, nebo je brzy shodí. Od podzimu do jara, tedy v době, kdy má rostlina poupata a květy, by zálivka měla být vydatná. Substrát by měl být stále vlhký! Začátkem léta je nutné zálivku omezit. Podpoříte tím nasazení poupat. Rostlinu zalévejte jen odstátou a měkkou vodou.
Náš tip
V letních měsících dopřejte rostlině pobyt na čerstvém vzduchu na stinném místě. Zpět do domu ji umístěte s příchodem prvních mrazíků. Rostlina je velmi otužilá a odolá teplotám i okolo nuly.
Kamélie má ráda dostatek rozptýleného denního světla. Okenní parapet, kam dopadá přímé slunce po celý den, jí nesvědčí. Vhodnější je okno orientované na sever nebo východ.
Rostlinu pravidelně hnojte. Zejména pak v zimních měsících, když kvete. V letních měsících hnojte mírně. Vždy však přihnojujte speciálním hnojivem bez obsahu vápníku. Pamatujte na to, že kamélie má ráda kyselejší půdu.
Jestliže rostlině najdete vhodné místo a krásně vám kvete, vyhráno ještě nemáte. Potrápit vás mohou různí škůdci. Mezi nejčastější patří červci, svilušky a mšice. Rostlina je také náchylná k houbovým chorobám.
Zdroje:
- https://www.zahradnictvi-spomysl.cz/kamelie-japonska-2/
- https://abecedazahrady.dama.cz/katalog-rostlin/kamelie-japonska
- https://www.zahradnictvi-spomysl.cz/kamelie-japonska--mikenjaku/
- https://www.ireceptar.cz/zahrada/jak-pestovat-uslechtile-kamelie-aby-kvetly-do-sta-let.html