24. 7. 2023
V překladu znamená název Feng Shui "vítr a voda“. Toto čínské umění pracuje s hodnotami jing a jang a také s pěti elementy – vodou, ohněm, kovem, zemí a dřevem. Řeší vztah člověka a prostoru a snaží se navodit harmonii. Pokud se chystáte přestavovat kuchyni, nebo pořizovat kuchyni na míru, možná vám následující rady přijdou vhod.
Kuchyně je od nepaměti srdcem domu, místem setkávání celé rodiny a podle učení Feng shui i místem zdraví. Tedy v případě, že splňuje základní zásady této filosofie. Špatně umístěná kuchyně totiž může stát za některými nemocemi a naopak její kvalitní umístění je podle vyznavačů tohoto učení základem kvalitního jídla.
Umístění kuchyně podle Feng Shui
- Kuchyně by nikdy neměla být hned u vstupních dveří, nebo místností, kterou se vchází do domu, či bytu. Naopak by měla existovat bariéra, která ji ochrání před škodlivou energií zvenku.
- I proto je ideálním místem pro umístění kuchyně prostor co nejvíce ve středu domu. Zároveň platí, že s venkovním prostorem by měly sousedit maximálně dvě stěny této místnosti.
- Filosofie Feng Shui dále doporučuje mít kuchyň s minimálně dvěma dveřmi. Prý proto, aby mohla energie místností lépe proudit. Naopak nevhodný je jen jeden vchod a navíc vchod příliš úzký, například z tmavé předsíně nebo chodby.
- Kuchyně by v domě či bytě neměla být nikdy umístěná přímo naproti schodišti, při jejím pořizování je také vhodné vyvarovat se toho, aby nad ní bylo umístěné WC, dětské pokoje nebo ložnice.
Vybavení kuchyně podle Feng Shui
Po rozhodnutí o tom, kde vůbec kuchyně bude, je potřeba ji i vybavit. I vnitřní uspořádání a vybavení kuchyně podléhá zásadám Feng Shui, ať už se to týká barev, materiálů nebo orientace kuchyňské linky v místnosti.
- Středem kuchyně by měl jídelní stůl. Kolem jídelního stolu by pak mělo být kvůli proudění energie dostatek místa. Strávníci by nikdy neměli sedět zády ke vstupním dveřím.
- Původci negativní energie jsou i ostré hrany a rohy. Pokud je to tedy jen trochu možné, měly by být z kuchyně odstraněny, nebo alespoň zakryty.
- Kvůli možnému konfliktu elementu ohně a vody se dále nedoporučuje umisťovat do bezprostřední blízkosti sporák se dřezem, popřípadě s ledničkou. To má ostatně i praktický dopad. Teplo ze sporáku nedělá tomuto typu bílé techniky vůbec dobře.
- Pracovní deska kuchyňské linky by nikdy neměla být orientovaná tak, aby byl kuchař při přípravě pokrmu zády.
- A jak na barvy? Chuť k jídlu negativně ovlivňují a snižují chladné odstíny modré a šedé, vhodná není ani červená. Naopak „ano“ říká učeni Feng Shui bílé barvě, která evokuje čistotu a zdraví.
Tak co? Splňuje vaše kuchyně alespoň základní zásady Feng Shui?
Zdroje:
- https://analyzabydleni.cz/interier-a-exterier/214-nejvhodnejsi-feng-shui-barvy-v-kuchyni.html
- https://www.drevostavitel.cz/clanek/feng-shui-kuchyne
- https://www.homeincube.cz/feng-suej-a-kuchyne/
- https://homebydleni.cz/bydleni/kuchyne/feng-suej-v-kuchyni-vite-jak-si-privolat-hojnost/
- https://www.westwing.cz/inspiration/interierove-napady/feng-shui/kuchyne-podle-feng-shui/