21. 8. 2018
Při podpisu smlouvy rozdávali žárovky zdarma podomní prodejci novým zákazníkům. Ti, když později zjistili, že nové podmínky pro ně nejsou tak výhodné, cena elektřiny tak nízká nebo že nechtějí kvůli sankcím vypovídat původní smlouvu, rozhodli se od smlouvy odstoupit a žárovky vrátit. Jenže tímto krokem si vysloužili sankci ve výši 2 000 Kč. Tato částka měla být úhrada za „dárek.“
Odmítnul-li klient pokutu zaplatit, pak pohledávka postoupila do rukou inkasní agentury. Ta ihned začala s výhružkami v podobě exekuce a zákazníka nabádala k zaplacení dluhu 2 900 Kč do 48 hodin. Výhružných SMS i doporučených dopisů přišlo nejednomu spotřebiteli i několik za týden.
Žárovkami zdarma se nyní zabývá Energetický regulační úřad
Inkasní agentuře z pozice vymahače ale chybí základní vlastnost, a to exekuční titul. I proto všechny výhružky jsou vypouštěny jen za účelem zastrašení.
Někteří poškození se obrátili:
- na Energetický regulační úřad (ERÚ),
- na Českou obchodní inspekci (ČOI).
A právě ERÚ se pustil v minulých týdnech do rozsáhlého šetření, v rámci kterého si vyžádal od obchodníků tisíce smluv o dodávkách energií, k nimž spotřebitelé obdrželi žárovky zdarma.
Co dělat, když i vy jste se stali jedním z poškozených?
- Situaci neodkladně řešte!
- Víte-li, že dodavatel a ani inkasní agentura nemají nárok na zaplacení sankce, sdělte jim to. Pokud je to možné, chtějte od dané společnosti písemnou odpověď.
- Jestliže se s vámi nechce nikdo bavit a dodavatel energií nereaguje na vaše podněty, obraťte se na Energetický regulační úřad. Řešíte problém se zprostředkovatelem? Informujte o vaší situaci Českou obchodní inspekci.
Plánovaná změna legislativy by měla posílit práva spotřebitelů
Levná elektřina a bonus k tomu mnohdy zamezí racionálnímu uvažování zákazníků. I proto se „energetickým šmejdům“ daří. Neetickým praktikám chtějí ale příslušné úřady v podobě ERÚ a ČOI zamezit, a to změnou legislativy, jejímž cílem bude posílit práva spotřebitelů. Díky tomu by už brzy mohlo být podobným případům konec.
V současné době je ale stále nutné dobře zvážit:
- Pokutu při změně dodavatele, kterou vám může naúčtovat stávající společnost.
- Zda je konečná cena elektřiny i s dodávkou opravdu levnější než vaše původní.
- Dárky. Cokoliv zdarma se vám obvykle promítne na přísnějších podmínkách. Nenechte se proto tak lehce nalákat.