21. 3. 2020
Bylinné koupele mají zázračné účinky. Pomohou, když se necítíte dobře, a povzbudí po náročném dni. Zrelaxujte své tělo a nechte se rozmazlovat! Představíme vám účinky známých bylinek, které jsou vhodné k přípravě lázně.
Jak na to?
Bylinnou koupel si můžete nachystat ze sušených i z čerstvých bylinek. Předem si můžete připravit odvar nebo je můžete nechat vylouhovat přímo ve vaně. V takovém případě však doporučujeme bylinky uzavřít do textilního sáčku, nechat je nejprve vylouhovat v horké vodě a zhruba po deseti minutách dopustit chladnější vodu. Sáček je také potřeba občas promačkat, aby se uvolnily léčivé látky.
Čerstvé bylinky, kterých budete potřebovat mnohem větší množství než sušených, můžete vložit do ponožky, zauzlovat provázkem a vhodit do vany plné vody. Zdroj: www.bigstockphoto.com
Bylinnou koupel si nedopřávejte příliš horkou. Ideální teplota vody by se měla pohybovat mezi 35 až 39 stupni Celsia. Při vyšší teplotě byste se začali potit a tělo by daleko hůře vstřebávalo účinné látky. V lázni pobuďte maximálně 20 minut a neotírejte se ručníkem! Zabalte se jen do županu nebo kůži nechte volně uschnout.
Heřmánek urychluje regeneraci kůže
Heřmánek pravý je jednou z nejznámějších léčivých bylin, jejíž sílu můžete čerpat nejen ve formě čaje. Běžně se používá k výrobě léčivých mastí i k přípravě ozdravné koupele, která uklidní tělo i mysl. Zklidní podrážděnou pokožku a navodí pozitivní náladu. Napomáhá odstraňovat akné, ekzém, lupénku a mnoho dalších kožních problémů.
Levandule má uklidňující účinky. Ukolébá vás ke spánku, zklidní mysl a zbaví vás neodbytných myšlenek. Zdroj: www.bigstockphoto.com
TIP: Tymiánová koupel zázračně zapůsobí při začínajícím nachlazení. Zmírní ekzém a skvěle funguje jako přírodní afrodiziakum.
Meduňka vás ukolébá
Meduňka je ideální bylinka, která vám pomůže usnout a navodí kvalitní spánek. Voňavá koupel vás uklidní, zbaví stresu a bolesti hlavy, zažene deprese a pomůže při žaludečních potížích. Její účinky ocení i revmatici a ženy, které trápí bolestivá menstruace.
Mladé kopřivy pročistí organismus
Koupel z kopřiv je ideální vzpruhou zejména pokud vás trápí jarní únava. Mladé kopřivy, kterých je teď všude dostatek, jsou skvělým životabudičem. Spolu s popíjením kopřivového čaje pročistí tělo, zmírní bolesti kloubů a mají pozitivní účinek na křečové žíly.
Myslete na správnou teplotu vody. Ta by neměla být vyšší než 39 stupňů Celsia.Zdroj: www.bigstockphoto.com