Jste zde

10 + 1 tip pro přípravu zahrady na zimu

Zdroj: www.bigstockphoto.com
Poradíme vám, co musíte během podzimu udělat, abyste na jaře nenašli pod sněhem plesnivý trávník a zmrzlé rostliny. S našimi tipy se bude vaše zahrada tetelit blahem.

5. 9. 2018

Posekejte trávník

Nepodceňujte přípravu trávníku na podzim a zimu. Naposledy ho posekejte, tentokrát ale trávu nechte o trochu vyšší. Postříkat ho můžete i proti zimním plísním a na přilepšenou ho můžete poprášit trochou kompostu. Vždy to dělejte přes síto, ať nemáte na zahradě nevzhledné velké kusy.

Ostříhejte živý plot

Pomocí zahradních nůžek přistřihněte živý plot. Ideálně se do této práce pusťte koncem října. Před zimou ho také pořádně zalijte a kořeny stromů přikryjte kůrou. Zabráníte tím růstu plevelu a ochráníte půdu před mrazem.

Zdroj: hornbach.cz

Shrabejte listí

Listí shrabujte pravidelně, trávník vám na jaře poděkuje. Proč? Pod neodklizeným listím by se mohla vytvořit plíseň a vy byste po zimě našli trávu plnou lisých a plesnivějících míst. Na listí využijte hrábě, vysavače nebo fukary.

Zrušte záhony

Záhonky, o které jste během roku s láskou pečovali, se budou pomalu ukládat k zimnímu spánku. Nejdříve zrušte záhony kořenové zeleniny, jako jsou celer a petržel. V zemi ještě může zůstat mrkev, kadeřávek, pór, červená řepa nebo černý kořen. Mírné mrazy zvládne hlávková kapusta, čínské zelí, polníček i špenát. Všechny rostliny ale chraňte vrstvou listí. Před zimou všechny záhony zryjte a odplevelte. Hlínu můžete také jemně pohnojit, aby měla z čeho čerpat živiny.

Zdroj: hornbach.cz

Ukliďte si

Terasy, chodníky, okolí bazénu a další plochy, které v sezóně dostaly zabrat, před zimou vyčistěte vysokotlakým čističem. Do zahradního domku ukliďte všechno, co chcete na jaře najít v dobrém stavu. Nezapomeňte, že zahradní technika musí být chráněna před mrazy. Nesmí v nich zmrznout kapalina, která by mohla poškodit důležité součástky.
 

Ve chvíli, kdy už nebude možné trávit večery venku, postarejte se i o zahradní nábytek. Ať na něj neprší a nesněží. Na zažrané nečistoty na polstrech a lehátcích vezměte parní čistič.

Přečtěte si: 5 nejčastějších otázek při výběru vysokotlakého čističe

Zdroj: hornbach.cz

Postarejte se o bylinky a trvalky

Otrhejte listy bylinek a usušte je. V zimě se vám budou hodit do jídel i do čaje. Oregano, mátu, tymián nebo šalvěj můžete nechat přes zimu venku, jen je pečlivě zahrabejte do listí, aby přes zimu neomrzly. Trvalky zahrňte zeminou, na jaře vám opět vykvetou.

Zazimujte v suchu a chladu

Rostliny, které nesnesou mráz seřízněte, přesaďte do květináčů a odneste je na suché a chladné místo. Během zimy to nepřehánějte se zaléváním, ať vám neshnijí. Ostříhejte růže. Správný sestřih umožní růžím dobře přezimovat.

Zdroj: hornbach.cz

Sázejte

Nejdříve vám radíme záhonky zrušit a teď máte sázet? Ano, opravdu je to tak. Na podzim se mnoho rostlin sklízí, ale sází se cibuloviny a ovocné stromy. Září je ideální čas pro tulipány, krokusy, narcis a hyacint. Od poloviny října také můžete začít sázet jabloně, hrušně, višně, borůvky nebo exotické kiwi i fíkovník.

Zalévejte

Ještě než se všechny rostliny a trávník uloží k zimnímu spánku, pořádně je zalijte. V zamrzlé půdě nebudou mít kořeny z čeho čerpat vodu, proto je hydratujte do zásoby.

Na zimní měsíce pečlivě uzavřete kohoutky a vyklepte poslední kapky z hadice. Pokud můžete, ukliďte hadice na suché místo.

Zpracujte opadané větve

Zbyly vám po podzimním úklidu na zahradě větve a odštěpky? Zpracujte je v drtiči. Výslednou drť použijte na ohraničení záhonů nebo jako základ kompostu. S prachem, špínou a dalším nepořádkem kolem dřevníku, v dílně nebo zahradním domku si hravě poradí průmyslový vysavač.

Zastavte se u nás pro inspiraci

V zimě bude vaše zahrada spát a vy máte čas na vymýšlení nových plánů. Už teď můžete čerpat nejdůležitější informace, tipy, návody a poradenství na HORNBACH blogu.

Zdroj: PR článek společnosti HORNBACH