16. 11. 2019
Orientální styl bydlení v sobě zahrnuje hned několik odlišných stylů. Ty se v jednotlivých oblastech světa více či méně odlišují. Existují však znaky, které se v jednotlivých stylech vzájemně prolínají. Záleží jen na vás, jestli si byt zařídíte po vzoru Pohádek tisíce a jedné noci nebo se necháte inspirovat Čínou či divokou a nespoutanou africkou přírodou.
Pohádkový orientální styl Indie
Pro orientální styl inspirovaný Indií je typická bohatá ornamentální výzdoba, náboženské motivy a nábytek z tmavého masivního dřeva. Typické stolování v Indii se odehrává u nízkého stolku bez židlí. Hosté sedí na velkých polštářích.
Ložnice zařízená po vzoru orientálního stylu typického pro Indii vypadá opravdu pohádkově. Co říkáte? Zdroj: www.bigstockphoto.com
Při výmalbě zapomeňte na bílé zdi. Typické jsou syté jasné barvy. Skvělou volbou může být červená, oranžová, vínová či jiné teplé barvy, které zahřejí. Na zemi by neměl chybět ručně tkaný koberec, který díky kvalitnímu zpracování a materiálu vydrží opravdu dlouho. Výjimkou není ani koberec připevněný na stěnu. V chodbě či koupelně zase můžete vsadit na dlažbu s orientálním vzorem.
Doladit interiér vám pomohou přehozy, závěsy, měkké polštáře s třásněmi a jiné ručně vyšívané textilie z přírodního materiálu. Ideální volbou jsou vlna, samet, hedvábí, kašmír či satén výrazně vzorovaný nebo vyšívaný zlatými a stříbrnými nitěmi. Na zeď umístěte zrcadlo s mohutným rámem, na stůl prostřete kovové nádobí a vystavte sochy bohů a bůžků. Místnost opticky oddělte paravánem s motivem květin nebo závěsem z dřevěných korálků.
Japonský styl bydlení je uměřený, nijak dramaticky zdobný.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Střídmý orientální styl Japonska
Orientální styl v Japonsku je více umírněný, bez zbytečných dekorací a barevně strohý. Místnost celkově působí vzdušně. Neutrální přírodní barvy najdete na zdi i na podlaze. Barevně výrazné jsou pouze doplňky. Ty volte černé, hnědočerné či červené. Vynikajícím doplňkem bude například barevně výrazný lampion z rýžového papíru.
Místnost zútulní také bonsaje, květy orchidejí, bambus, proutí, oblázky, kameny a přírodní textilie. Na podlahu umístěte rákosové rohože či kusové koberce. Zeď ozdobte ručně psaným textem takzvanou kaligrafií. K vytvoření trochy soukromí použijte paraván. Nábytek je jednoduchý a minimalistický.
Není třeba v čínském stylu zařizovat celý interiér - postačí i drobný detail. Jako třeba v tomto případě lampička s motivem čínského porcelánu.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Mnohabarevný orientální styl Číny
Orientální styl Číny je ze všech stylů nejbarevnější. Přemíra barev mnohdy působí až kýčovitě. Nábytek je nízký z masivního dřeva. Od ostatních stylů jej určitě poznáme podle typického motivu kruhu nebo draků. Typický je všude přítomný čínský porcelán a papírové či látkové lampiony se střapci.
Nespoutaný orientální styl Afriky
Orientální styl na území Afriky není určený pro všechny. Typická je zejména inspirace divokou přírodou a výrazné kontrasty. Ručně opracovaná keramika kontrastuje s luxusními zvířecími vzory a pravými kožešinami, které jsou pro tuto odnož orientálního stylu typické. Při výmalbě je nutné držet se zkrátka.
Kontrast tmavého dřeva a světlých látek - to je typické pro orientální styl. Zdroj: www.bigstockphoto.com
Prim hrají přírodní hnědé tóny, které jsou doplněny luxusní zlatou barvou. Na zdi by také rozhodně neměla chybět dřevěná maska a různé doplňky z proutí. Doplňky volte v podobné barevnosti!