16. 12. 2024
Nejdřív si tedy ale pojďme říct, že v eklektickém interiéru bude dobře jen těm, kterým nedělá problém nesourodost. Masivní dřevěný konferenční stolek kousek od minimalistické televizní stěny, vedle čalouněné sedačky proutěný koš a nad ní obraz krajinky v pozlaceném rámu. A koberec s etno vzorem. Třeba takhle nějak může vypadat eklektický obývací pokoj.
Kde se vzal eklektický styl?
Tenhle styl má svůj původ v 19. století v architektuře, kam se tehdejší architekti snažili vnést něco nového a neotřelého. Když dali hlavy dohromady, řekli si, že by mohli zkombinovat to nejlepší, co dosud architektura jako taková nabízela.
A tak se začalo pracovat i s řeckým výrazem eklektikos (což v překladu znamená vybírat). Pečlivý výběr prvků, které se vám líbí, ale neladí k sobě, je podstatou všeho tohohle snažení.
Jak poznáte eklektický styl?
Nejspíš se ptáte, kdy opravdu jde o eklektický styl bydlení a kdy je to prostě jen obyčejný „čurbes“, protože na nějaké ladění nezbyly peníze a komoda po babičce přišla vhod úplně stejně jako moderní sedačka z druhé ruky od kamarádů.
Zásadní je u eklektického stylu to, že by se v něm neměly potkat víc než tři styly bydlení. Máte-li rádi skandinávský, klasický a retro styl, vyberte si právě je. Nebo jiné. Ale maximálně tři. Pak přidejte jednotící prvek. Mišmaš, který si doma uděláte, by ho rozhodně neměl postrádat. Může jít o vzor, barvu nebo materiál.
Jinak se kombinacím příliš meze nekladou. I to, co k sobě neladí, ale vám to pospolu dělá radost, klidně použijte. Motivy, tvary, textury… Jen do toho!
To ostatně platí i o kombinaci barev – experimentujte, ale zároveň myslete na pravidlo „čtyři a dost“. Na první pohled spolu barvy vůbec nemusí ladit, něco by je ale mělo spojovat. Třeba to, že je použijete v celém interiéru. Pak může parádu udělat klidně i béžová s fialkovou nebo blankytně modrá s lososovou.
Samozřejmostí je to, že i když bude vaše bydlení působit naprosto nenuceně a jako byste prostě jen občas přinesli něco nového k tomu starému, všechno by mělo být promyšlené – každý prvek, jeho umístění a funkční i designová souhra s dalšími prvky.
Dolaďte interiér pomocí doplňků
Eklektický styl bydlení není minimalismus. Ani vzdáleně. Proto nenechávejte volné celé stěny. Osaďte je poličkami s doplňky nebo je polepte tapetami, pověste na ně obrazy, plakáty, fotky… Eklektismus, to je energie, vzpruha, podněty, život!
Co se doplňků týče, ty vám můžou se vším pomoct. Mnohdy může „nedokonalý“ obývací pokoj jednoduše vyladit třeba nevšední lustr nebo velká broušená váza.
Eklektický styl bydlení je opravdu odvážný a nevšední. Ne každému by v něm nakonec bylo dobře, proto poctivě zvažte, jestli je to pro vás to pravé ořechové. Pokud totiž dáváte přednost minimu podnětů a dokonalému sladění, nejspíš byste trpěli…
Použité zdroje:
• https://www.decoraid.com/blog/interior-design-style/eclectic-style/
• https://www.postershop.cz/blog/jak-na-bydleni-v-eklektickem-stylu
• https://www.dovido.cz/Tema/Styly-bydleni/Nejzajimavejsi-interierovy-styl-sverazny-eklekticky-styl