20. 3. 2025
Řeč bude o funkcionalistickém stylu bydlení. Nejdřív se ale pojďme podívat na funkcionalismus coby styl architektonický. Ten byl in od 20. do 50. let 20. století, ale do hledáčku a obliby se znovu dostává i teď. Na jeho počátku stála reakce na dobové společenské změny a naprosto všeříkající je definice Louise Sullivana, která zní: „Forma následuje funkci“.
Právě funkce kteréhokoli užitého prvku byla naprosto primární. Teprve poté záleželo na formě, vzhledu, designu. Výsledkem tohohle architektonického stylu byly účelové stavby a zcela jednoduché formy. Žádné kudrlinky a ozdoby, které by byly jen na parádu.
Funkcionalismus se od 20. let 20. století šířil po celé Evropě včetně našich končin a tenhle styl realizovaný na našem území v konkrétních stavbách je hodnocený jako jeden z nejlepších své doby. Největším a nejslavnějším představitelem funkcionalismu u nás byl Adolf Loos (1870–1933), ale zřejmě nejznámější stavbou je brněnská vila Tugendhat, za jejímž návrhem stojí německý architekt Ludwig Mies van den Rohe (1886–1969).
Jak vnést funkcionalismus do interiéru?
Zařídit si bydlení ve funkcionalistickém stylu není zase tak složité. Chce to jen pečlivý výběr nábytku a doplňků, které odpovídají tomu, co se od tohohle stylu očekává. Jak už padlo – hlavní je funkce, vzhled následuje, absolutně minimální nebo žádná zdobnost, čisté a jednoduché linie.
Úplným základem funkcionalistického interiéru jsou vzdušné prostory bez zbytečností. Nábytek musí mít nadčasový design, doplňků volte minimum, jen abyste neměli pocit, že je nepříjemně neosobní.
Neopomenutelným prvkem je i originalita nábytku a doplňků, stejně jako kvalita. Levné náhražky s nepoctivými detaily by rozhodně nepůsobily dobře.
Důležitými materiály, které k funkcionalismu už od samého počátku neodmyslitelně patří, jsou šamotové cihly, beton nebo železo, dneska bychom dodali ještě chrom a sklo. Díky nim vyladíte svoje bydlení na mistrovskou úroveň funkcionalistického stylu. Chybu neuděláte ani se dřevem, ale nesmíte to s ním přehnat, aby se z toho nestal třeba koloniální styl bydlení.
Právě díky (nebo kvůli) těmhle materiálům může funkcionalistický styl spoustě lidí přijít příliš studený a bydlení pak neútulné, strohé, prázdné. Na druhou stranu to leckomu může vyhovovat a dělat radost. Funkcionalismus má nesmírně blízko k minimalismu, méně je podle jeho filozofie více a kvalita je podstatně důležitější než kvantita.
Které konkrétní prvky se do funkcionalistického stylu bydlení hodí?
Jestli ještě pořád tápete a nejste si jisti, jak byste si funkcionalistické bydlení měli zařídit, máme pro vás nápovědu v podobě konkrétních prvků.
Základem můžou být vysoké stropy, tedy pokud je máte. Pokud ne, nejspíš s tím nic nenaděláte. Je ale dobré vědět, že ty udělají hodně. Důležité jsou tlumené barvy na stěnách a tapety s nejrůznějšími vzory (především geometrickými) nebo betonová stěrka (případně jiná dekorativní stěrka). Z nábytku pak volte ten čalouněný a vsaďte na kov a chrom, případně masivní dřevo.
Do tohohle stylu krásně zapadnou vestavěné skříně pokrývající celou výšku zdi i velkorysé knihovny. Stěny můžou být skleněné a nemusíte se bát vsadit na luxfery. Navíc můžete využít krásu mléčného a barevného skla.
Na podlaze zase nechte lino, dřevo nebo dlažbu (všechno se dá vyřešit například odolnou keramickou dlažbou, která se vyrábí v nepřeberném množství dekorů) a rozhodně zapomeňte na koberec, který by sice hřál nohy, ale zhatil vaše snažení.
Pokud to ještě pořád není ono, možná potřebujete hodiny (třeba stylové skleněné!), abstraktní obrazy nebo fotografie v černobílém provedení, ať nic nenarušuje tlumivé barvy stěn.
Použité zdroje:
• https://cs.wikipedia.org/wiki/Adolf_Loos
• https://www.hasmodern.com/cs/designova-obdobi/funkcionalismus
• https://en.wikipedia.org/wiki/Ludwig_Mies_van_der_Rohe
• https://www.tallboxdesign.com/functionalism-interior-design/
• https://www.design-atmosfera.cz/clanek/funkcionalisticky-a-minimalisticky-styl-bydleni_17
• https://www.postershop.cz/blog/jak-na-funkcionalisticky-interier/