Ne každý chce, případně si může dovolit bydlet ve svém. Pak přichází na pořad dne hledání toho správného nájemního bytu a na závěr podpis nájemní smlouvy. Víte ale, na co máte jako nájemce právo a na co si dát opravdu pozor?
3. 9. 2013
Nájemci jsou v Česku chráněný druh, respektive je na ně jako na slabší stranu ve vztahu nájemce-pronajímatel nahlíženo jinou optikou než na pronajímatele a je jim poskytována zvýšená právní ochrana. Na druhou stranu ale ne každý nájemce zná svá práva a ví, co si k němu pronajímatel může a zároveň nesmí dovolit.
Hledáte zrovna nový nájem? Nevíte, na co si dát pozor, kde mohou být případné třecí plochy, co patří do nájemní smlouvy? Mrkněte se na několik základních rad!
Zjistěte si co nejvíce!
Absolvovali jste prohlídku, z bytu jste nadšení a nájemní smlouvu byste nejraději podepsali okamžitě? Zabrzděte! Pronájem bytu sice není tak fatální rozhodnutí, jako je nákup, či prodej bytů, na druhou stranu pokud vyberete špatně a už po pár měsících budete toužit po odstěhování, bude vás to stát minimálně námahu při stěhování a opětovném zabydlování v novém.
Proto si vše důkladně rozmyslete, prohlédněte si okolí, najděte si informace o lokalitě, kde nemovitost stojí, v panelovém domě nebo činžáku se nebojte zazvonit na sousedy a trochu se poptat. Dost možná zjistíte něco, co naše nadšení zchladí.
Ujistěte se, kdo je majitel!
Pohlídejte si, zda je pronajímatel zároveň i majitelem bytu. Pokud není, případně je „jen“ spoluvlastníkem, pak je toto potřeba pečlivě formulovat v nájemní smlouvě. Nájemní smlouva je totiž neplatná v okamžiku, kdy k ní není přiložený souhlas majitele, případně všech spolumajitelů s tím, že budete mít byt v nájmu.
Mohlo by se vám hodit: Vybíráte byt? Vyrážejte s metrem v ruce a foťákem v kapse, radí designérka
Na tyto informace se nebojte zeptat, případně si je vyhledejte v katastru nemovitostí. Můžete si tak ušetřit spoustu nepříjemností.
Opravdu důkladně si pročtěte nájemní smlouvu!
V nájemní smlouvě, která řeší pronájem bytu, by mělo být všechno jasně a přesně definováno. Důkladně si pohlídejte zejména přesnou specifikaci nájemného, výši poplatků za energie a další poplatky. Tady se opravdu vyplatí trvat na přesném znění a vymezení – není nic horšího než špatně přečtená smlouva a rozčarování z toho, že člověk nakonec platí víc, než původně myslel.
Správná nájemní smlouva by měla obsahovat minimálně přesné informace o pronajímateli a nájemci, předmět nájmu, dobu trvání nájmu, informace o platbě, informace o možných úpravách a zásazích do nemovitosti, informace o způsobech ukončení nájmu, datum a podpisy všech zúčastněných stran.
Nicméně nájemní smlouva je kapitola sama o sobě a náležitostí, které musí splňovat, jsou desítky. Podrobně je rozebírána v článku na portále Právní linka – podívejte se, možná vás dost informací překvapí.
Chtějte předávací protokol!
Pokud se chystáte do nájmu, který je alespoň částečně zařízený, pak požadujte předávací protokol se soupisem movitých věcí – ideálně i s informacemi o tom, v jakém množství a v jakém stavu se v domě nebo bytě vyskytují. Předejdete tak případným nedorozuměním ve chvíli, kdy některá z věcí doslouží, a nestane se vám, že po vás pronajímatel bude požadovat něco, co v bytě není a nikdy ani nebylo.
Není od věci stav nemovitosti před předáním do nájmu nafotografovat, případně nafilmovat – materiál pak může posloužit jako příloha k předávacímu protokolu.