6. 8. 2021
Pokud milujete oblast Provence nebo se snažíte vytvořit si ve svém bytě Provence styl bydlení, rozhodně byste s pěstováním levandule neměli příliš dlouho otálet. Čím dřív si ji totiž zasadíte, tím dřív začne lahodit vašim očím a vnese do vašeho domova nezaměnitelnou atmosféru.
Jak pěstovat levanduli
Podobně jako ostatní oblíbené bylinky je i levandule docela nenáročná a vypěstovat ji zvládne i nepříliš zkušený pěstitel. Semínka zasejeme do misky nebo do truhlíku a necháme je v místnosti s pokojovou teplotou, ideálně kolem 20°C. Klíčit by měla začít asi za 4 týdny, někdy k tomu dochází dříve.
Malé rostlinky je potom nutné přesadit do květináčů, aby měly dostatek životního prostoru. Levandule má ráda světlo, a čím víc jí ho dopřejeme, tím silnější aroma a krásnější barvu bude mít. Nesnažte se ji příliš zalévat, často dochází k přelévání a pěstitelé jsou pak nešťastní.
Aby byla rostlinka košatější, nezapomeňte ji občas trochu zastřihnout, a to i po odkvětu – další rok pak bude více kvést.
Pozor dávejte při uskladnění, aby vaše snaha nepřišla vniveč. Z levandule můžete sbírat květy i celé natě, ty potom sušte na tmavém a větraném místě. Nastříhané trsy zavěste květy dolů nebo je rozložte na noviny. Jakmile bude levandule suchá, zabalte ji do papíru nebo ji dejte do krabičky. Nebo jí můžete dekorovat své bydlení!
Levandule může vonět ve vaší skříni i v kuchyni
Tahle bylinka má tak pestrou škálu použití, že by byla skutečně škoda si ji nevypěstovat. Svou nenapodobitelnou vůní vám může osvěžit celé bydlení, ale třeba také skříň s vypraným prádlem, což je velmi příjemné. Mimo to také odpuzuje moly. O tom, že krásně vypadá a váš interiér vizuálně oživí, asi nemusíme dlouze psát.
Celé spektrum použití má levandule také v kuchyni. Nejen že je součástí provensálského koření, ona může nádherně ozdobit i vaše dezerty nebo přidat typickou chuť domácí marmeládě a nemálo vás potěší i na mase, zejména na rybách a na jehněčím. Dokonce může být nedílnou součástí speciálních levandulových sušenek!
Dejte si levanduli na zdraví!
Levandule je mocná bylinka. Ve Francii ji pěstují pro farmaceutický a kosmetický průmysl, zejména proto, že obsahuje uklidňující látky. Nálev například uklidňuje nervy a ulevuje při stresu, navozuje kvalitní spánek, pomáhá při závratích a špatném trávení. Doma by ji měl mít každý, kdo trpí na bolesti hlavy – levandule je na jejich tišení totiž jako stvořená.
Kromě nálevu můžete vyzkoušet i koupele, které hojí rány, mají pozitivní vliv na kůži a díky vůni levandule se v nich báječně relaxuje. Tím už jsme nakousli aromaterapii, v níž levandule nesmí chybět – má totiž úžasně pozitivní vliv na psychiku, celkově uklidňuje, takže se do ní může ponořit snad každý, kromě těhotných žen, pro které není koupání v horkých levandulových koupelích vhodné. Naopak ke konci těhotenství mohou koupele pomoci k uvolnění a případnému navození kontrakcí.
Masáž esenciálním olejem má tělo i duši vždy naprosto bezkonkurenční dopad. Stejně tak je skvělé přidat si trochu vonné esence do aromalampy a navodit tak klid v celé domácnosti.
Vypěstujte si fialovou pohodu!
Pěstovat levanduli není nijak složité a výsledky jsou ohromující a pestré. Dejte si však pozor na to, jaký druh si kupujete. Existuje jich hned několik desítek a některé mívají i jinou barvu. Už jste zaseli?
Zdroje:
- https://www.pharmapoint.cz/herbar/levandule-provoni-vas-spanek/
- https://www.levandulezmoravy.cz/o-levanduli/
- https://living.iprima.cz/zahrada/levandule-lecive-ucinky-sirup-susenky-cukr-recept
- https://bylinkovyraj.net/levandule-lekarska/