6. 5. 2021
Cena elektřiny se skládá ze dvou částí, a to z regulované složky a z neregulované. Regulovanou složku má pod palcem Energetický regulační úřad (ERÚ), dodavatel ji nemůže ovlivnit a spotřebitel už vůbec ne. Pokud regulovaná část roste, roste u všech dodavatelů. U neregulované části už je to ale jiná, tam mají samotné energetické společnosti i zákazníci mnohem silnější slovo.
Neregulovaná složka ceny se podílí na celkové ceně elektřiny zhruba ze 44 % a je zcela v režii dodavatele. I proto je zapotřebí nenechat výběr dodavatele náhodě. Porovnáním nabídek lze snadno ovlivnit celkovou cenu a ušetřit do rodinného rozpočtu několik stovek nebo i tisíců korun.
Přejděte ke konkurenci a získejte levnější elektřinu
Změnit dodavatele zvládnete snadno v pěti krocích.
1. krok: Porovnat nabídky
S porovnáním pomůže online srovnávač, který poskytuje cenově nejvýhodnější nabídky. Internetové kalkulátory pracují se základními údaji, díky tomu tak mohou nabídnout ten nejlepší produkt a zároveň spočítat úspory.
2. krok: Vybrat nového dodavatele
Jakmile máte před sebou přehled těch nejvýhodnějších dodavatelů, je zapotřebí si vybrat. V tomto případě ale nelpěte jen na nejnižší ceně, v potaz berte i parametry v podobě doby trvání smlouvy, sankcí a poplatků nebo zákaznické podpory.
3. krok: Podepsat smlouvu
Máte-li vybráno, je zapotřebí podepsat smlouvu. Tu si samozřejmě před definitivním ztvrzením důkladně přečtěte, ať víte, do čeho jdete.
4. krok: Proces změny dodavatele
V rámci vlastního procesu dodavatelé elektřiny obvykle vyžadují od klientů plnou moc pro zastupování, aby vše mohli zařídit. Dle výpovědních dob a náročnosti celý proces trvá od 1 do 6 měsíců.
5. krok: Dodávka elektřiny od nové energetické společnosti
Jakmile je vše vyřízeno, začíná dodávka elektřiny, očekávat můžete zároveň poslední vyúčtování od starého dodavatele.
Jen levná elektřina nestačí. Co dál zvyšuje náklady?
Ano, cena elektřiny se výraznou měrou podílí na ročním vyúčtování, stejně tak ale důležitou roli hraje spotřeba. Pouze vyměnit dražšího dodavatele za levnějšího stačit nemusí.
Tipů, jak ušetřit za elektřinu, je celá řada. Některé jsou jednoduché a snadno aplikovatelné, jiná jsou složitější a potřebují více času a investic. Od těch menších můžete začít ihned. Často se skutečně jedná o drobnosti, které ale dokážou s finálním vyúčtováním udělat zázraky. Nezapínat poloprázdnou pračku, zhasínat v místnostech, kde nikdo není, vařit s pokličkou nebo využívat ekonomický cyklus u elektrospotřebičů.
Finančně náročnější tipy, které nevyžadují změnu přístupu, ale především základní kapitál, je zapotřebí dobře naplánovat. Jedná se například o pořízení nového elektrického bojleru, výměnu oken nebo zateplení domu.