12. 9. 2024
Za prvé si musíte vytvořit správné světelné podmínky. Duši pracovny, stůl, umístěte do správné polohy vůči oknu. Klidně přímo pod něj. Důležité je, aby na obrazovku počítače nebo notebooku nesvítilo přímé světlo. Denní světlo by nemělo mířit přímo do očí.
Nutností je v pracovně dobré centrální světlo, na stole ho ale musí doplňovat lampička. Ta by dokumenty a ostatní předměty měla zasahovat z výšky asi patnácti až dvaceti centimetrů. Příjemné podmínky pro zrak byste měli vytvořit také za počítačem. Oči mají rády, když do těchto míst dopadá slabé rozptýlené světlo.
Domácí pracovna může být účelná, ale i hezká
Už jste někdy viděli krásně zařízenou místnost, jejíž celkový dojem kazí odkrytý kabel ležící viditelně na zemi? Ano, v pracovně sice jde především o účelnost a vytvoření příjemných podmínek pro práci, ovšem i při tom se dá uhlídat designová stránka. Aby nám vzhled pracovny nehyzdila klubka kabelů, měli bychom je skrýt, nejjednodušší řešení představují lišty.
Mimo kabelů mohou poškodit dojem z pracovny také dokumenty poházené na stole a na dalších místech. Takové situace zapříčiňuje nevhodně zvolené místo pro ukládání dokumentů. To by se mělo nacházet co nejblíže od pracovního stolu, abyste se, pokud možno, nemuseli vůbec zvedat ze židle. Jinak nebudete mít chuť udržovat v koutku nebo místnosti pro pracovní záležitosti pořádek.
Dobrá pracovna se neobejde bez kvalitní židle
Padla zmínka o pracovním stole. Jeho velikost víceméně závisí jen na tom, co všechno na něm potřebujete mít. Zásadní věc je pohlídat si, zda na něj dopadá světlo ze správné strany. Pro leváky ideálně zprava, pro praváky naopak zleva.
Výška stolu má vyhovovat vaší postavě. Jestliže tomu tak není, leccos napraví polohovatelná židle. Té bychom měli věnovat velkou pozornost, protože by mohla velmi negativně ovlivnit zdraví našich zad. Při její koupi bychom si na ni měli sednout a ujistit se, zda se v ní cítíme dobře či to, zda při sezení na ní svírá stehno s lýtkem úhel 90 stupňů.
Netopit, psát ve skříni a předem vyzkoušet
Dobrý nedělní oběd a vysoká teplota v bytě, to jsou hlavní příčiny toho, proč si mnoho lidí po jídle chodí zdřímnout. Do pracovny však únava nepatří. Teplota by proto neměla překračovat hodnotu 21 stupňů, teplomilnějším jedincům povolují doporučení odborníků o dva stupně více.
Prošli jsme si jednotlivé části pracovny, ale neprobrali jsme to nejdůležitější – celkovou dispozici pracovny. Vyhradit pro ni celou místnost, nebo se spokojit jen s koutem? Kam jej v rámci místnosti zasadit? V poslední době se do interiérů prosazuje „skříňové řešení“. Pracovna se stolem a všemi šanony a pomůckami je krásně ukrytá uvnitř vestavěné skříně za dveřmi, takže místnost je stále uklizená.
Chcete-li si tedy doma udělat vlastní pracovnu, ať už samostatnou, nebo jen jako součást jiného pokoje, všechno si nejdřív předem na vlastní kůži vyzkoušejte. Předejte tím výběru komponentů, s nimiž se v pracovně nebudete cítit dobře. V takové místnosti pak práce nejde od ruky.
Zdroje:
- https://www.bydlimekvalitne.cz/kam-umistit-pracovni-kout-zapomente-na-loznici-otocte-se-celem-ke-dverim
- https://www.bydlimekvalitne.cz/pracovna-5krat-jinak-pro-velke-sefy-i-milovniky-ruzove
- https://www.bydlimekvalitne.cz/domaci-pracovna-2-vybudujte-si-sve-pracovni-misto-ve-skrini
- https://www.bydlimekvalitne.cz/domaci-pracovna-jak-ji-zaridit-aby-v-ni-bylo-dobre
- https://www.bydlimekvalitne.cz/domaci-pracovna-do-loznice-nepatri-kam-tedy-s-ni
- https://www.bydlimekvalitne.cz/5-tipu-pro-inspiraci-dnes-na-tema-domaci-pracovna