2. 11. 2024
Nemusí jít vyloženě hned o syndrom karpálního tunelu, když každý den několik hodin svíráte myš a jezdíte, klikáte a kdovíco ještě. Existuje totiž taky pojem syndrom počítačové myši, který vás může potrápit tak nějak šířeji.
„Karpály“ vs. syndrom počítačové myši
Syndrom karpálního tunelu si v souvislosti s prací na počítači s obyčejnou myší vybavíme asi jako první. Dochází k němu kvůli nepřirozené poloze ruky, při kterém je utlačován nerv v zápěstí. Důsledkem je pak velice nepříjemná bolest, znecitlivění ruky, bolesti od zápěstí až po konečky prstů, ztuhlost ruky nebo pekelné pálení.
Syndrom počítačové myši (nebo taky myší nemoc) není oficiální diagnóza, nicméně pojí se s diskomfortem, který vzniká právě častým a intenzivním používáním počítačové myši. Projevuje se hlavně bolestí zápěstí a prstů, ale i předloktí a ramene (což ovšem není vyloučené ani u „karpálů“). Tyhle potíže ale nemusí být důsledkem útlaku nervu.
Co ještě hrozí při práci s myší, ale nejen s ní, to je zánět šlach. Ten si ovšem vykoledujete i jiným jednostranným namáhavým pohybem, klidně při hře na hudební nástroj nebo při jakékoli pracovní činnosti.
Řešením může být vertikální myš
Jakmile ji jednou vyzkoušíte, budete se možná pár dní trošku pitvořit, ale pak už na ni nedáte dopustit a ke standardní myši se dobrovolně nevrátíte. Vertikální myš je absolutní hvězda, která vaší ruce nadpozemsky uleví, napomůže její rekonvalescenci (ať už si s ní poradíte sami, s fyzioterapeutem, nebo lékařem) a nedovolí, aby se takové lapálie opakovaly.
Vertikální myš je ergonomicky uzpůsobená myš, která vaší ruce dovolí i během práce setrvávat v přirozené poloze. K tomu minimalizuje potřebu pohybovat zápěstím do stran. Obojí je nesmírně prospěšné. Ani po hodinách práce na počítači nemusíte o své ruce vědět.
Jak vybrat vertikální myš
Pozor, ne každá myš označená jako ergonomická, je automaticky vertikální. Ergonomickou myší můžeme nazvat jakoukoli, která je oproti té klasické trochu vylepšená a její užívání je komfortnější. Pokud ale chcete skutečnou změnu, sáhněte po té vertikální.
Výběr není složitý, pokud nejste náročný uživatel. Důležité je vybrat si vhodnou velikost (pro menší nebo větší ruku), protože když si pořídíte příliš velkou myš, budete s ní opravdu neohrabaní a práce nakonec tak pohodlná nebude. Velikosti bývají v e-shopech dvě až čtyři.
Pak už můžete řešit jen to, jestli je potřeba myš připojit k počítači, nebo je bezdrátová, případně kolik má tlačítek a funkcí. Ze zkušenosti ale víme, že naprosto stačí pravé a levé tlačítko a kolečko. I levnější myši mívají ještě tlačítka pro krok zpět a vpřed. Samozřejmě si dejte pozor při výběru myši pro leváka (jsou k dostání, ale je třeba se na tenhle parametr při výběru zaměřit).
Pak už jen několik dní trénujete a začínáte cítit úlevu!
Použité zdroje:
• https://www.lekarnalemon.cz/novinky/120-nepodcenujte-syndrom-karpalniho-tunelu
• https://www.unicare.cz/cs/o-nas-blog/bolava-zapesti-z-prace-u-pocitace-takzvany-syndrom-mysi-je-treba-resit-ihned
• https://www.ajprodukty.cz/clanky/ergonomie-pracoviste/syndrom-pocitacove-mysi-sedm-jednoduchych-cviceni-a-rady-jak-se-mu-vyhnout
• https://www.alza.cz/vertikalni-mysi/18854128.htm