Jste zde

Standing office: Práce vestoje pomáhá zádům. Jen vědět, jak správně na ni

standing office Zdroj: Shuterstock
Trávíte prací u počítače, respektive prací vsedě celé dny? A nepřipadá vašemu tělu každý takový den jako věčnost? Pokud ano, protáhněte se… A pak se porozhlédněte po výškově nastavitelném stole!

26. 4. 2023

Ani ta sebepohodlnější nebo nejergonomičtější kancelářská židle na světě vám nezajistí klid v duši, že všechno bude růžové, když 8 a víc hodin denně prosedíte. Lidské tělo není ze své podstaty uzpůsobené k dlouhému sezení – jen si to vezměte, naši předci se za potravou dlouho honili nebo si ji sbírali, pak dřeli na polích nebo v továrnách…

A my, tedy valná část současné populace, si na potravu vyděláváme prací vsedě. O tom, že spousta našich koníčků vyžaduje další a další sezení, ani nemluvíme…

Není divu, že se dřív nebo později ozvou záda, ramena, šíje a třeba i nohy, které si pod sebe občas kroutíme tak, že by nám ony samy nejradši zakroutily (tím bolavým) krkem. 

shutterstock_2217734069.jpg

elektrický stůl
Zdroj: 
Shutterstock
Elektrické ovládání vás vyjde na více peněz, ale jeho použití je komfortnější.

Standing office – kancelář, kde to máte na stojáka

Proto se zrodil fenomén standing office, tedy v podstatě kanceláře, ve které u práce stojíte. Jistě, dlouhodobé stání nám taky úplně neprospívá, během něj máme tendenci se hrbit, problém čeká i kyčle, kolena, chodidla a páteř. Když to ale nakombinujeme s prací vsedě, může se dostavit velice příjemná úleva. A pozor, při stání tělo rychleji spaluje!

Jakmile se pro tuhle kombinaci rozhodnete, pamatujte, že práci vestoje byste měli zprvu zařadit v kratších intervalech.

Abyste mohli svou činnost vykonávat vsedě i vestoje, potřebujete polohovatelný, výškově nastavitelný pracovní stůl. Tenhle kousek kancelářského nábytku je zatím populární hlavně v Německu a severských zemích, určitě si ale najde oblibu i u nás, a to nejen v klasických kancelářích, ale i domácích pracovnách, které po pandemii obecně obýváme víc než dřív.

Jak vybrat výškově nastavitelný stůl?

Pokud jste rozhodnutí, že si polohovatelný stůl pořídíte, nepodceňte jeho výběr. Měli byste u něj sledovat parametry – velikost pracovní plochy, výškové nastavení, mechanismus ovládání (mechanické na kliku, mechanické s písty nebo elektrické), designové provedení, aby v kanceláři nepůsobil jako pěst na oko, ale i cenu, do které se tohle všechno promítne.

Na trhu najdete levnější modely s původem v Asii, které toho ale nemusí vydržet tolik, kolik byste si přáli. Dražší modely sice představují nákladnější vstupní investici, odmění se vám ale svou spolehlivostí.

A jak je to tedy s cenou? Ty nejlevnější modely seženete zhruba za 2 800 Kč, počítejte ale s tím, že vám můžou připadat „fórové“ a taky se tak chovat. Ke všemu vám nejspíš nabídnou jen miniaturní pracovní plochu.

V ceně 8 000–10 000 Kč jsou výškově nastavitelné stoly, jejichž výrobci šli zlatou střední cestou. Pro absolutní fajnšmekry jsou tu pak modely s cenovkou i 15 000 Kč s velkou pracovní plochou a čistě elektrickým polohováním. Záleží je na vás, kolik můžete do stolu investovat a co od něj očekáváte.

Použité zdroje: 

  • https://www.podnikatel.cz/clanky/nesedte-u-prace-jako-pecky-i-s-pocitacem-se-da-pracovat-vestoje/ 
  • https://www.alza.cz/prace-u-pocitace-vestoje-standing-office 
  • https://www.czso.cz/csu/czso/prace-na-dalku-se-i-diky-pandemii-stava-beznou