Jste zde

Druhy saun: Která sauna a kdy vám prospěje? A kdy se jí raději vyhnout?

kulatá sauna Zdroj: Shutterstock
Pravidelné saunování je skvělé pro fyzické zdraví i duševní pohodu, zároveň se často stává báječnou příležitostí, jak si odpočinout nebo se odreagovat o samotě nebo s rodinou a přáteli. Jakou saunu si ale pro své sedánky vybrat?

21. 8. 2024

Historie sauny není tak úplně jasná, nicméně údajně sahá až do doby před 10 000 let a samozřejmě se pojí s Finskem – tehdy šlo o podzemní prostory přikryté zvířecí kůží. V prostředku takové místnosti pak byla díra, místo pro nahřáté kameny. Atmosféra takových prostor se dá do jisté míry zažít i dneska – v saunových stanech a chýších.

Sauny byly v dávných dobách místem pro veřejný život, očistné rituály, náboženské ceremoniály, léčivé kúry, ale i místem, kam odcházeli staří umírat a ženy rodit děti

shutterstock_2460940297.jpg

finská sauna
Zdroj: 
Shutterstock
Sauny mají tisíciletou historii a existuje jich mnoho druhů.

Pobyt pod zemí, saze a osmihodinové vytápění

V nejstarších dobách saun existovaly ty zmíněné podzemní, „až“ v době kamenné došlo ke stavbám nadzemních prostor o třech stěnách, se stropem z kmenů a dveřmi z větví. Nechyběl ani kamenný obklad stěn.

Vyhřát takové sauny trvalo i 8 hodin. Pouštěl se do nich kouř a na stěnách ulpívaly saze. Z dnešního pohledu bychom si to asi tak moc neužili… I když saze nejsou nehygienické a nadšenci to ještě pořád můžou zažít v nejstarší veřejné sauně ve Finsku (v Tampere).

Během 5. století přinesly do Evropy asijské kočovné kmeny ideu parních lázní. Jejich realizace vypadala jako stan, do něhož se nosily nahřáté kameny z ohniště a ve stanu se polévaly vodou. Už tenkrát lidi věřili, že to jejich zdraví jen a jen prospívá.

shutterstock_2413475955.jpg

sauna instalace
Zdroj: 
Shutterstock
Zatímco dříve se sauny nahřívaly dlouhé desítky minut až hodiny, dneska je u některých typů nahřátí výrazně rychlejší.

Na našem území se začala historie saun psát asi v 10. století, což se ví z nejstaršího dochovaného popisu Prahy, o jehož vznik se zasloužil židovský kupec Ibrahím Ibn Jákúb. Šlo prý o dřevěné budky s trámy, které byly vycpané mechem. Uvnitř byla kamna s otvorem, jímž odcházel dým. Kamna se polévala vodou a naši předci věřili, že sauna je prospěšná zejména v případě kožních potíží.

Moderní sauny začaly přicházet na svět na počátku 19. století, ale pořád u nich přetrvával jeden nedostatek – trvalo to dlouho, než v nich bylo pořádně teplo. Po 2. světové válce se ale „problém“ začal řešit a ke slovu se dostala modernější řešení vytápění. Pak už se kýžené teploty dalo dosáhnout během 90 minut.

Která sauna je „ta vaše“?

Ani dneska není sauna jako sauna. Záleží na tom, jak horký vzduch v ní chcete mít, jestli má být suchá nebo s pořádně hustou párou… Jednotlivé druhy saun se od sebe tímhle liší, a tak mají na naše zdraví i trochu jiné dopady

Finská sauna

Finská sauna je nejbližší původním saunám. Teplota uvnitř je 90–110 °C, vzduch je suchý (2–5 %, ale při zalévání žhavých kamenů i 20 %). Pravidelnou návštěvou tohohle druhu sauny skvěle podpoříte svou imunitu, zapracujete na rozšíření cév a zrychlíte krevní oběh. Blahodárně působí na pokožku s celulitidou. Během pobytu ve finské sauně dochází k vyplavování endorfinu (hormonu štěstí), proto se doporučuje lidem trpícím depresemi.

Délka každého pobytu ve finské sauně se liší podle toho, jak jste zvyklí. Obecně se ale udává, že by mělo jít o 5–15 minut, po němž by mělo následovat zchlazení v ledové vodě. Tenhle cyklus se pak může 2–3x opakovat. Jako ideální interval se uvádí 1–2 návštěvy týdně.

Jsou ale skupiny lidí, kteří by na finskou saunu měli radši hned zapomenout. Jde o ty s vysokým krevním tlakem a epilepsií a taky o těhotné ženy v prvním trimestru.

Parní sauna

Parní sauna je podobná někdejším parním stanům. Jak už název napovídá, je typická přítomností páry. Moderní parní sauny poznáte podle obložení – vždycky jde dlaždičky, kterými jsou kromě jiného řešeny i lavice. 

Teplota v parní sauně se pohybuje kolem 60 °C (ale může začínat i na 35 °C) a vlhkost vzduchu je kolem 70 % (v parní komoře se pak blíží 100 %) – za tím stojí parní generátor. Díky tomu, že je tu nižší teplota, vydrží v parní sauně i lidi, kteří si úplně nelibují v té finské.

shutterstock_2422224373.jpg

infrasauna v bytě
Zdroj: 
Shutterstock
Infrasaunu poměrně snadno a rychle vklíníte i do malého bytu.

Během pobytu v parní sauně se tělo ve vlhkém vzduchu prakticky nemá jak ochlazovat, a tak se prohřívá jiným způsobem. Dobrá zpráva pro hubnoucí je, že se tady tím pádem zrychluje metabolismus, což vede k efektivnějšímu spalování tuků (ale je nutno dodat, že samotné saunování bez dalších opatření nevede ke zdravému hubnutí). 

Jakmile se začnete v parní sauně pořádně potit, otevřou se vám póry na pokožce a pleti, kterými s potem odejdou škodlivé látky běžně usazené v těle. I na pleti a pokožce to bude znát – její čistotu při pravidelném saunování nepřehlédnete.

Poctivou docházkou do parní sauny se budete celkově snáz vypořádávat se stresem, nahřejete si dýchací cesty (což snad nikdy není na škodu) a dojde i k lepší produkci melatoninu, takže si zajistíte kvalitnější spánek. Ve hře je samozřejmě i regenerace svalů po fyzické aktivitě.

Za nižších teplot si můžou parní saunu užívat i lidi s vysokým krevním tlakem, astmatici, alergici a děti. Pokud si ale nejste jistí, radši saunování zkonzultujte se svým lékařem. Ženy v prvním trimestru i tady patří mezi rizikové skupiny.

Pozor! Do parní sauny rozhodně nechoďte nemocní. Snadno se tu přenáší respirační onemocnění (a mimo to i onemocnění plísňová).

Infrasauna

V infrasauně, kterou známe jen několik desítek let, je to docela jiné – teplota vzduchu tu může dosahovat 20–60 °C, přičemž nejčastěji se udává 40–55 °C. Teplo je tu zajištěno infračerveným zářením, které vychází z keramických zářičů. Pro lidské tělo není pobyt v infrasauně tak náročný jako třeba v té finské, a tak se jeden saunovací cyklus může protáhnout na 20–45 minut, přičemž pak už ale jen následuje sprcha a je konec.

Pobyt v infrasauně si chválí sportovci, protože v ní dochází k prohřívání svalů a ke zvýšení jejich elasticity. Tohle prohřívání pomáhá i „obyčejným smrtelníkům“ s bolestí svalů, ale i kloubů a celých zad. Teplo taky pomáhá s uvolňováním dýchacích cest, s únavou a nespavostí.  

Ani do infrasauny ale nemůže každý. Pobyt v ní není vhodný pro lidi s akutním kloubním a infekčním onemocněním a stejně jako u finské sauny platí zákaz pro těhotné ženy během prvního trimestru.

Budete-li si chtít zařídit svou vlastní saunu, pravděpodobně to z finančního i praktického hlediska bude právě tenhle druh. „Buňka“ pro dvě osoby se dá sehnat už kolem 25 000 Kč a co se spotřeby energie týče, nemusíte se bát ohromných cifer na účtech – 30 minut v takové sauně může klidně vyjít na pětikorunu.

Biosauna

Láká vás spojení vlastností finské a parní sauny? Žádný problém, pak je tu biosauna, která vám vaše tužby splní. Taková sauna je obložená dřevem (jako finská) a o teplo se starají kamna s parním generátorem. Teplota vzduchu je pak kolem 60 °C a vlhkost se pohybuje mezi 30 a 50 %. 

Kromě toho, že se vám v biosauně krásně uvolní svaly a dýchací cesty, je taky výborným způsobem, jak efektivně a průběžně zmírňovat dopady stresu na organismus. Pobyt v biosauně taky pomáhá astmatikům a můžou do ní chodit i kardiaci (ale konzultace u lékaře to jistí).

Kombinovaná sauna

A nakombinovat se dá i finská, biosauna a infrasauna! Kombinované sauny disponují jak kamny, tak infračervenými zářiči. Nakonec tedy záleží jen na tom, co si zrovna chcete dopřát – tedy pokud ji máte doma. 

Použité zdroje:

  • https://www.vseosaunovani.cz/post/historie-saunovani  
  • https://saunacentral.cz/ru/node/174 
  • https://www.avprodukt-sauny.cz/o-saune-a-saunovani/druhy-saun-a-jejich-specifika/ 
  • https://www.relaxeo.cz/parni-sauna-jake-ma-ucinky-a-cim-se-lisi-od-parni-komory/ 
  • https://www.avprodukt-sauny.cz/o-saune-a-saunovani/druhy-saun-a-jejich-specifika/