Jste zde

Pořiďte si nafukovací vířivku, své soukromé zahradní wellness

nafukovací vířivka Zdroj: Pixabay
Milujete lenošení a sladké nicnedělání v příjemně teplé bublající vodě? Výhody pobytu ve vířivce jsou nesporné, tak si ji pořiďte na vlastní zahradu a nebudete se o ni muset dělit s nikým cizím. To by šlo, ne?

1. 4. 2021

Je dokázáno, že ve vířivce se báječně uvolňují namožené svaly, bublající voda dokáže i snižovat hladinu cukru v krvi a 6x týdně 30 minut ve vířivce pořádně podpoří i hubnutí.

Pomáhá taky k rychlejšímu usnutí a kvalitnějšímu spánku, navozuje psychickou pohodu, díky čemuž se nám lépe bojuje se stresem. Nesmíme zapomenout zmínit, že tlumí revmatoidní bolesti, prospívá zdravému prokrvení pleti a celkovému prokrvení a okysličení organismu.

Má to ale i svá „ale“. Do vířivky by se neměli vydávat lidé s možnými kolapsovými stavy (například epileptici), s horečnatým onemocnění, křečovými žilami, nemocným srdcem a s hrozbou akutního srdečního selhání i osoby trpící kožními problémy. 

Ideální teplota vody ve vířivce je 37 °C a doporučuje se zůstávat v ní maximálně po dobu 30-45 minut. Vždycky  je třeba vnímat, jestli je vířivka po celou příjemná a jestli koupajícímu nezpůsobuje potíže. Zároveň je nutné dodat, že bez speciální podložky a plachty je vhodné vířivku venku používat od venkovní teploty vyšší než 4 °C.

bigstock-young-relaxed-couple-in-spa-35549882.jpg

kamarádi ve vířivce
Zdroj: 
Bigstockphoto
Naložit se do vířivky? Proč ne. Jen pozor na to, že kombinace horké bublající vody a třeba alkoholu si spolu moc nerozumí.

Jak vybrat nafukovací vířivku a proč jí vůbec dát šanci?

Nafukovací vířivky se dají nejen nafouknout a zprovoznit, ale samozřejmě i složit. Pokud nemáte na zahradě místa nazbyt a někdy ji přece jen potřebujete odklidit, není to žádný problém. Případně ji taky můžete poměrně snadno přemístit i nafouknutou. Kromě toho jsou tu další výhody – snadno se udržuje a je mnohem levnější než klasická vířivka. 

Před výběrem je třeba trošku se poučit. Pravděpodobně si totiž nafukovací vířivku nekupujete podesáté, takže netušíte, které parametry sledovat. Pomůžeme vám.

Mohlo by vás zajímat: Stavíme domácí udírnu. Zn.: Snadno, rychle a poctivě

Rozměry a tvar

Začněme úplným základem, kterým jsou rozměry. Jestli nemáte pozemek o velikosti menšího města, pak by vás určitě měly zajímat. Dejte pozor na rozdíl mezi vnitřními a vnějšími rozměry, abyste se nakonec nedivili, že nemáte ve vířivce dost místa. Vnější rozměry se pohybují od 125 do 204 cm. Vyberte si hlavně podle toho, kolik vás ve vířivce nejčastěji bude – zvolit si můžete mezi vířivkami pro 2 a 4 osoby nebo pro 6 a více osob

Dalším parametrem, který byste měli sledovat, je výška. Ta se obvykle pohybuje kolem 70 cm. Při volbě vířivky myslete na to, že se doporučuje napouštět ji na 80 % objemu, aby byla stabilní. Zkontrolujte, jestli tak pod vodu schováte všechny trysky. 

Co se tvaru týče, tady záleží jen na tom, co se vám líbí a kam budete chtít vířivku umístit. 

Materiál

Další výběr musí padnout na materiál. Nejčastěji využívané jsou Rhino Tech (ekologicky a zdravotně nezávadný, odolný vůči mrazu, UV záření a poškrábání), laminované PVC a I-Beam struktura (je pevná a bezpečná, klidně se můžete posadit na kraj vířivky, aniž by se něco stalo).

Filtrace

Každá vířivka potřebuje filtraci. Budete si vybírat mezi pískovou a kartušovou. První zmíněná se neobjevuje často, a když už, tak u dražších modelů. Hodí se do větších bazénů a snadno se udržuje. Písek se mění jednou za 2-3 roky. Druhá zmíněná je běžnější a levnější, je ale náročnější na údržbu a vhodná jen do vířivek a bazénů do objemu 8 000 litrů. Nevyhnete se tu čištění nebo výměně vložky.

Mrkněte taky na přehlídku pohádkových zahradních altánů, pro které byste vraždili

Funkce

Když už si budete vybírat vířivku, nezapomeňte hned zkontrolovat, jaké má funkce, abyste z výsledku nebyli zklamaní. Vyhřívání by mělo být samozřejmostí, na řadě jsou trysky. Neplatí, že čím víc trysek, tím lépe. Spíš se dívejte na jejich rozmístění. S těmi lepšími si namasírujete jak chodidla, tak krční páteř i spoustu míst mezi nimi. 

Chybět by neměl ani systém na změkčení vody (hard water treatment) a dezinfekce solí (salt water system).  

Příslušenství

Jistě, pořizujete si nafukovací vířivku, ale tím to nesmí skončit. Je potřeba mít k ní taky příslušenství, k němuž určitě patří izolační podložka, kryt na vířivku, ovládací panel, manometr, návod nebo instruktážní video.

Cena

V neposlední řadě budete možná hledět na cenu. Nejlevnější nafukovací vířivky na sobě mají cenovku okolo 9 000 Kč, za ty nejdražší dáte kolem 40 000 Kč. Cenu tvoří nejen kvalita materiálů a provedení, ale i doplňky a možnost jejich dokoupení. Před konečným výběrem si tedy musíte říct, co opravdu chcete a co můžete oželet.