8. 7. 2020
Chůze naboso byla kdysi přirozená věc! Měla své výhody i pozitivní vliv na lidské zdraví. Netrpěli jsme bolestmi zad, plochými nohami ani deformací prstů, kterou způsobují zejména těsné boty. Zvykli jsme si na tvrdé podrážky bot a vzali jsme nohám svobodu.
Bosá dráha, chodníček z přírodního materiálu, je ideální způsob, jak nohám alespoň částečně navrátit jejich volnost. Vytvořit si ho můžete na zahradě i doma v obývacím pokoji. Řekneme vám, jak na to!
Balzám pro duši i tělo
Chůze naboso je zdravá! Zejména u malých dětí má pozitivní vliv na správné držení těla a správný vývoj nožní klenby. V pozdějším věku pravidelná chůze po nerovném povrchu funguje jako prevence bolavých zad, zlepšuje stav kloubů a snižuje riziko vzniku kardiovaskulárních chorob.
Chodidla jsou přirozeně masírována a správnou stimulací reflexních bodů, kterých je na nohou značné množství, posilujte i svou imunitu a činnost některých vnitřních orgánů. Tělu dodáte energii a zbavíte se stresu!
Nápaditosti se meze nekladou
Výroba bosé dráhy, jinak také hmatového chodníku, je velmi jednoduchá a nemusí vás stát ani korunu. Jednotlivé zóny můžete vyplnit nejrůznějšími přírodními materiály i předměty, které najdete doma.
Využít můžete oblázky, písek, kůru, mech, smrkové i tvrdší borovicové šišky, nejrůznější klacíky, jemný štěrk, jehličí i bláto. Doma skvěle poslouží kostky lega, pěnové puzzle, kuchyňské houbičky, těstoviny, čočka i smotaný provaz.
Zábava i účinná prevence
U venkovní stezky je vhodné připravit si povrch. Pruh země, který by měl být minimálně 0,75 metru široký, zbavte drnů trávy, urovnejte ho a pokryjte ho černou mulčovací fólií, která zabrání prorůstání plevele. Od okolního trávníku oddělte stezku plastovými, dřevěnými nebo betonovými obrubníky. Udrží materiál na svém místě.
Délku jednotlivých polí přizpůsobte materiálu. Středová pole s obtížnějším materiálem udělejte kratší a naopak pole s příjemnějším a měkčím materiálem, která se umisťují na začátek a na konec stezky, tvořte delší. U delších stezek jednotlivá pole s obtížným a jednodušším materiálem střídejte, aby si nohy během cesty odpočinuly.
Stezku přizpůsobte jednotlivci
Stezku doma tvořte podle stejných zásad, jako stezku venkovní. To znamená, že obtížnější materiál umisťujte do středu stezky, a naopak méně obtížný umisťujte na začátek a na konec stezky, aby si nohy nejprve zvykly a ke konci odpočinuly.
Materiál doporučujeme nalepit na pruh staršího koberce nebo lina, aby vydržel stále na stejném místě.