Jste zde

Hořký symbol socíku, který napodoboval západní limonády. Pamatujete na Chito?

chito Zdroj: Shutterstock
Jeho název vznikl spojením slov „chinin“ a „tonik“. Dříve narození už určitě tuší, že následující řádky budou patřit legendárnímu nápoji Chito, který letos oslavil 55. narozeniny. Odkud se tenhle nápoj vzal a proč jsme ho tolik milovali?

25. 9. 2024

Pokud bychom se vydali po stopách toniků, budeme se muset vrátit do minulosti pěkně daleko. Předchůdci dnešních hořkých nápojů se poprvé objevili zhruba v 19. století v Británii. Tehdy se totiž jako účinné antimalarikum používala rozemletá (nebo rozdrcená) kúra z chinovníku

Protože ovšem byla natolik hořká, že ji měli mnozí problém vůbec pozřít, britští vojáci smíchali prášek s vodou, cukrem a citronem. Na konci 19. století se do nápoje začaly přidávat bublinky, a první tonik byl na světě! 

Věděli jste, že chinin, kterému je tonik vděčný za svou typickou hořkou chuť, na ultrafialovém světle modře světélkuje? Pokud si tedy v baru, či klubu objednáte drink s poctivým tonikem, bude vám krásně modře zářit i on. 

Přečtěte si také: Nanuky za „socíku“: Míša se vyráběl ručně a stál korunu, Ruská zmrzlina byla darem Sovětského svazu

shutterstock_259684415.jpg

gin & tonic
Zdroj: 
Shutterstock
Nápoje obsahující tonik v ultrafialovém světle modře světélkují. Proto vám gin s tonikem bude na diskotéce zářit.

Náhražka západních nápojů

Toniky byly oblíbené v různých částech světa. Do tehdejšího Československa se jim ale příliš nechtělo. To se ale mělo co nevidět změnit. V roce 1969 totiž spatřil světlo světa nápoj jménem Chito, který byl původně náhražkou tehdy nedostupných západních limonád (např. Schweppes).

Chito se prodávalo v třetinkových lahvičkách za pár desítek haléřů. Ačkoliv byl pro některé konzumenty nový nápoj až příliš hořký, jiní si ho oblíbili v podstatě ze dne na den a od té doby na něj již nedali dopustit. 

Mohlo by vás zajímat: Typickou hořkou chuť s osvěžujícími ovocnými tóny dodávají silně perlivému nápoji přírodní výtažky z bylin a kůry chinovníku.

Přečtěte si také: Letní koktejly: Naučte se, jak se míchá pravé mojito nebo sex on the beach

Socialistická ikona ožívá

Sláva Chita nevydržela dlouho. Později jej totiž z pultů vytlačily západní značky. Opětovného boomu se dočkal tonik ve chvíli, kdy jej do svého portfolia začlenila značka Kofola. Ta mimochodem vznikla o pět let později. 

Na výsluní se Chito opět dostává v roce 2005. Tentokrát už je ale k dostání ve skleněných lahvích o objemu 250 ml. Ačkoliv se změnil objem, ale i obal legendárního toniku, jeho složení zůstává věrné původní receptuře

Použité zdroje: 

  • https://www.chito.cz/
  • https://www.toprecepty.cz/clanky/3094-retro-okenko-lehce-nahorkle-osvezeni-chito-puvodne-lek-na-malarii-dnes-dokonaly-zaklad-pro-drink/
  • https://www.kupi.cz/magazin/clanek/28665-chito-tonik

Související články