Jste zde

Interiér jako ze škatulky nejen před Vánoci: Ukliďte si, známe systém

čisté dřevo Zdroj: www.cistedrevo.cz
Taky trpíte syndromem hromádkaření? Chronický hromádkář odkládá věci různě po bytě, protože je potřebuje použít později. Kam s košilí, co ještě nepatří do prádla? Šup s ní na židli, kde už takhle odpočívá svetr ze včera a triko z minulého týdne.

12. 12. 2020

Kam s rozečtenou knihou? Pěkně na stůl, hned vedle klíčů, sluchátek, notesu s propiskou... Hromádkář nepotřebuje předvánoční úklid. Potřebuje změnu.

Když trochu přeorganizujete své věci a najdete jim místo, nakonec si osvojíte návyky, díky kterým vám doma půjde udržovat pořádek snadno. A tím nemyslíme jen generální úklid před Vánoci, naopak. Osvojíte si systém, který zaručí, že nesklouznete zpět do starých kolejí a nezačnete zase hromádkařit.

cistedrevo.cz_2.png

dřevěné vedro
Zdroj: 
www.cistedrevo.cz

Pravidlo první a poslední: Systém místo záchvatovitého uklízení

I hromádkáře občas přepadne záchvat a rozhodne se uklidit. Bohužel pro něj ale nemá pořádek dlouhého trvání, protože chaos je nastavení jeho mysli. Zpravidla to má dvě příčiny - buď hromádkář křečkuje a má až příliš mnoho věcí, které zkrátka už nemá kam dát, nebo věci nemají své stanovené místo. Ale vše má řešení!

Je to jednoduché a můžete to takto aplikovat na všechny věci, které doma máte. Jako příklad se pustíme třeba do knihovny v obýváku.

Krok 1: Všechno musí pryč

Abyste mohli pořádně utřít prach, všechny věci pěkně vyházejte na podlahu - knížky, časopisy, svíčky, fotky, dekorace - všechno musí pryč. Pak si projděte celý obývací pokoj. Jsou opravdu všechny věci stejného typu jen v policích, nebo je máte i na jiných místech v obýváku? Co třeba televizní stěna nebo konferenční stolek, neválí se tam nějaké další knížky? 

cistedrevo.cz_3.jpg

dřevěná černá komoda
Zdroj: 
www.cistedrevo.cz

A teď se na to podívejte ještě obšírněji a projděte si celou domácnost, místnost po místnosti. Má to prostý důvod - až ve chvíli, kdy uvidíte opravdu všechny věci pohromadě, dojde vám, kolik toho ve skutečnosti vlastníte a co z toho máte opravdu rádi a co reálně používáte.

Krok 2: Tříděníčko třídění

Teď je načase nechat pořádně vyřádit svého vnitřního hromádkáře! Vytvořte si tři až čtyři hromádky. Na jedné necháte věci, které do polic nakonec vrátíte - jsou to předměty, které vám dělají radost a budou mít další využití. 

Na zbylých hromádkách pak zůstane vše ostatní. Nenechávejte si věci jen proto, že je vám líto je vyhodit, protože byly drahé. Pokud mohou udělat radost někomu jinému, můžete je buď někomu darovat, či prodat. Pokud už svůj účel splnily, sentiment by měl jít stranou: Jednoduše je vyhoďte.

Krok 2: Konec chaosu

Police (a nejen ty) jste vyklidili, vyčistili, věci vytřídili a teď je načase jim dát řád. Tady přichází na řadu systém, se kterým vám pomohou úložné krabice, dřevěné bedny a organizéry. Všechny tyhle úložné možnosti mají společnou zásadní výhodu - pojmou a schovají hromadu věcí. 

Sbírku časopisů dejte do proutěné zásuvky, sezónní dekorace uložte do dřevěných úložných boxů a na menší věci si vyčleňte dřevěné krabičky (na fotografie, na kapesníky, na čaje, na svíčky, a tak podobně). Nemusíte nutně měnit svou hromádkářskou povahu, jen buďte ve svých hromádkách více systematičtí. Udržitelný pořádek = spokojenější život! 

Možná už jste slyšeli jméno Marie Kondo - fandí minimalistickému životnímu stylu a živí se jako odborná poradkyně v úklidu. Marie obdobným způsobem doporučuje vytřídit a uklidit domácnost podle pěti základních kategorií: knihy, oblečení, papíry, drobnosti a upomínkové předměty. Změna, kterou vám to vnese do života, je nevyčíslitelná. Domov prokoukne, vzduch se pročistí, atmosféra zútulní. Zkusíte to taky?