16. 7. 2021
Nejrůznější druhy opékaných placek, které lze označit za palačinky či lívance, se připravují na všech kontinentech, snad jen s výjimkou Antarktidy. Jejich historie sahá až do dob neolitu (8000–5000 let př. n. l.), kdy se hlavním zdrojem obživy člověka stalo zemědělství, a suroviny na jednoduché lívance a palačinky pro něj tudíž byly dostupnější.
A aby nebylo těch zajímavostí okolo oblíbeného pokrmu málo, doplníme, že lívance mají i svůj mezinárodní den, který připadá na masopustní úterý (den před Popeleční středou). Pokud tedy patříte mezi milovníky lívanců, rozhodně to nezapomeňte oslavit jak jinak než jejich konzumací. Tady je pár rad a tipů na to, aby se vám lívance pokaždé povedly.
Mohlo by vás zajímat: Oslaďte si grilovačku: Které sladké dobroty můžete hodit na gril?
Mouka je základ
Že by něco tak obyčejného, jako je mouka, ovlivnilo chuť nebo konzistenci lívanců? Možná víc, než si myslíte! Aby byl výsledek co nejlepší, vždy používejte přesátou pšeničnou hladkou nebo polohrubou mouku v množství 440—600 g na 1 litr mléka.
Pokud vám lepek nedělá dobře, můžete vyměnit klasickou pšeničnou mouku za mouku ječnou, kde je ho přece jen o trochu méně. Pokud zvolíte hladkou mouku, těsto se bude lépe rozlévat, polohrubou zase snadněji rozmícháte a nebudou se v ní tolik tvořit žmolky.
Mléko, vajíčka a trik se sodovkou
Na přípravu těsta pro lívance nemusíte používat pouze klasické mléko. Dost dobře ho můžete nahradit i kysanými výrobky nebo podmáslím. Pokud nemáte ani jedno z výše uvedeného, podobnou službu vám prokáže i obyčejná perlivá voda (sodovka).
Co se týče vajíček, tady platí, že je potřeba použít dvě na 1 litr tekutiny. A to buď vcelku, nebo jenom žloutky. Pokud vám vajíčka zrovna došla, můžete je nahradit sójovou moukou v poměru 1 vejce = 1 polévková lžíce mouky, kterou rozkvedláte v perlivé stolní vodě.
Přečtěte si také: Domácí vafle, které si zamiluje každý. S čokoládou, jablky nebo sýrem a slaninou
Cukr, sůl a droždí
Na jeden litr mléka vám bude stačit 40—60 gramů cukru. Tady pamatujte, že čím více cukru přidáte, tím víc se těsto bude lepit na pánev. Při přípravě těsta nezapomeňte ani na špetku soli (asi 3 gramy), která lívancům propůjčí větší nadýchanost a lepší chuť.
Zatímco u palačinek můžeme ke kypření použít kypřicí prášek, u lívanců sázejte spíše na droždí. Potřebovat ho budete asi 20—30 g na 1 litr mléka. Doba kynutí se obvykle pohybuje okolo 30 až 40 minut.
Náš tip: Do základního těsta na lívance můžete přidat strouhanou citronovou kůru z jednoho omytého bio citronu, rozinky namočené v rumu nebo brandy, mletou skořici, zázvor nebo vanilku.
První lívanec je vždycky zkušební
Při smažení používejte přepuštěné máslo, sádlo, ztužený tuk nebo vhodné oleje (např. řepkový nebo slunečnicový). Tady pamatujte, že čím nižší je obsah vody v tuku, tím méně těsto při pečení prská, rychleji se propéká, neslizne a není lepivé. Abyste měli jistotu, že má těsto správnou konzistenci, udělejte si zkušební vzorek, ochutnejte, případně přidejte mléko (perlivou vodu) nebo mouku.
Použité zdroje:
- https://cs.wikipedia.org/wiki/L%C3%ADvanec
- https://www.kucharkaprodceru.cz/livance/
- https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/palacinky-livance-koblihy-20200718.html